rozwiń zwiń

180 000 kilometrów przygody

Okładka książki 180 000 kilometrów przygody
Tony Halik Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura podróżnicza
306 str. 5 godz. 6 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Biblioteka "Poznaj Świat"
Wydawnictwo:
Bernardinum
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
306
Czas czytania
5 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
8373803718
Tagi:
Tony Halik podróże jeep Ameryka
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
824 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
217
104

Na półkach: ,

Mieczysław Sędzimir Halik musiał być ciekawą osobą. Jego życiorys jest naprawdę barwny. Już jako 14 latek uciekł z domu na tratwie. W czasie II wojnie światowej walczył jako pilot. Został dwukrotnie zestrzelony, po raz drugi nad Francją, gdzie uratowała go jego przyszła żona, francuzka Pierrette. Przyłączył się we Francji do Ruchu Oporu. Przede wszystkim wsławił się jednak jako podróżnik. Odbył mnóstwo wypraw po Ameryce Południowej, przebywał przez dłuższy czas na płaskowyżu Mato Grosso, w 1976 r. odkrył słynną Vilcabambę. Łączyły go szczególne stosunki z Indianami, nazwał na cześć jednego z nich, Ozawy, swojego syna, po tym jak Indianin uratował mu życie. Prowadził również (wraz z Elżbietą Dzikowską, drugą żoną) liczne programy telewizyjne, z którego bodajże najbardziej znanym był Pieprz i Wanilia. Z chęcią przeczytałbym jego (porządnie napisaną) biografię, ale chyba nikt dotąd nie zadał sobie trudu zająć się jego postacią. A wielka szkoda, bo z jednej strony wiódł naprawdę fascynujący żywot, a z drugiej są w jego życiorysie białe plamy. Mam wrażenie, że Tony Halik jest jakby zapomniany, co wydaje mi się nieporozumieniem.

Pozostaje nam czytać książki autora, takie jak Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso, czy właśnie 180 000 kilometrów przygody, chyba jego najgłośniejsze dzieło. Czytałem te książki wiele lat temu wydane w jednym tomie i zrobiły na mnie całkiem duże wrażenie. 180 000 kilometrów... opowiada historię jednego z największych wyczynów Halika, a mianowicie podróży samochodem terenowym z Ziemi ognistej do Alaski, jaką odbywał wraz z Pierrette w latach 1957-1962. Skala przedsięwzięcia robi wrażenie, nie ma sensu wyliczać przebytego dystansu, odwiedzonych krajów czy wydanych pieniędzy. Taka wyprawa samochodem, przez takie przestrzenie, przez dżungle, bagna, rzeki, stepy, pustynie, góry, wszelakie pustkowia etc., wyprawa wzdłuż przez obie Ameryki, wydaje się niemożliwa do przeprowadzenia, a jednak Halikom się ona udała. Coś niesamowitego. Fakt, iż w trakcie podróży (do tego na początku, bo w 1959 r.) urodził się im syn, dodatkowo zmusza do zastanowienia się jak to w ogóle było możliwe?

Książka opisuje wybiórczo pewne epizody tej wyprawy, kończy się na odwiedzinach Meksyku. Atrakcji jednak serwuje czytelnikowi bez liku. Jest tu mnóstwo arcyciekawych ciekawostek i informacji etnograficznych, poświęconych ukochanym przez Halika Indianom. Są tu również historie poruszające, jak historia Conrada, poszukiwacza złota któremu morze zabrało rodzinę, a który jednak nie może bez niego żyć. Są ciekawostki archeologiczne, są wreszcie opisy przygód. I to jakich! Wisienką na torcie jest właśnie opowieść o tym, co wydarzyło się Halikowi w okolicach wulkanu Sangay.

Wszystko zaczęło się od uratowania przez Halika pochodzącego z Huculszczyzny rodaka, Polaka. Trafił on na trop legendarnego skarbu Złotego Żółwia. Nieszczęśnik zmarł w szpitalu kilka dni później, jednak rozpalony zasłyszaną historią Halik skierował się do wioski Indian Jibaro w okolicach wulkanu Sangay, aby rozwikłać frapującą zagadkę skarbu i odnaleźć ukrytą w stokach wulkanu tajemną świątynię. Ciekawość i zapał polskiego podróżnika wciągną go w orbitę naprawdę wielkiej, choć miejscami przerażającej przygody, z której Halik będzie chciał się wyplątać. Wpadnie bowiem w sam środek wojny pomiędzy dwoma wioskami. Na skutek swojej nieostrożności(wziął udział w Indiańskiej uroczystości, podczas której pod wpływem ichniejszych specyfików zadeklarował pewne rzeczy których normalnie by nie zrobił) zmuszony zostanie zostać łowcą głów. Nie uśmiecha mu się to, na domiar złego z mieszkańcami "wrogiej" wioski również się zaprzyjaźnił, a nawet uleczył syna jej naczelnika (od którego choroby cały incydent wziął miejsce). Nie załagodziło to jednak konfliktu. Gorąco zachęcam do przeczytania jak się z tego wyplątał i czy zbliżył się do zagadki Skarbu Złotego Żółwia i tajemnego sanktuarium.

Jestem ciekawy, na ile ta historia była prawdziwa, a na ile podkoloryzowana? Mimo wszystko wierzę Halikowi na słowo. Jego narracja jest prosta, szczera, jasna. Przygoda mogłaby stanowić kanwę dobrego filmu przygodowego, ale została na tyle wiarygodnie przedstawiona, że raczej nie mam wątpliwości co do jej autentyczności. Do dziś robi na mnie wrażenie.

Polecam i zachęcam zapoznać się z twórczością i postacią Halika. W Toruniu, miejscu jego urodzenia, jest nawet Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika w którym miałem okazje być wiele lat temu, gdzie znajduje się mnóstwo pamiątek i zdjęć po podróżniku. Naprawdę ciekawa osoba, a 180 000 kilometrów przygody to książka, z którą miłośnik literatury podróżniczej i reportażu, czy też etnografii lub archeologii musi się zapoznać. Jak zresztą każdy czytelnik ciekawy świata. Świetna lektura.

Mieczysław Sędzimir Halik musiał być ciekawą osobą. Jego życiorys jest naprawdę barwny. Już jako 14 latek uciekł z domu na tratwie. W czasie II wojnie światowej walczył jako pilot. Został dwukrotnie zestrzelony, po raz drugi nad Francją, gdzie uratowała go jego przyszła żona, francuzka Pierrette. Przyłączył się we Francji do Ruchu Oporu. Przede wszystkim wsławił się jednak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 099
  • Chcę przeczytać
    651
  • Posiadam
    335
  • Podróżnicze
    50
  • Ulubione
    27
  • Podróże
    20
  • Teraz czytam
    15
  • Reportaż
    9
  • Chcę w prezencie
    8
  • Literatura podróżnicza
    8

Cytaty

Więcej
Tony Halik 180 000 kilometrów przygody Zobacz więcej
Tony Halik 180 000 kilometrów przygody Zobacz więcej
Tony Halik 180 000 kilometrów przygody Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także