Droga bez dna

Cykl: Droga bez dna (tom 1) | Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The famished road
niechcaca

Jest to nie tylko książka o świecie realnym i świecie duchów, nie tylko o sacrum i profanum, ale przede wszystkim o głębokich prawdach życiowych, opisanych mądrze i poetycko... Opowieść Bena Orkiego jest cudowną alegorią osadzoną w Afryce, opowieścią o miłości, śmierci i przemijaniu...

Monika | 2015-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2015

Kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu, że nie dla mnie "realizm magiczny". Równie dobrze książka mogłaby zostać napisana w języku chińskim. Efekt taki sam - nie zrozumiałam z niej niczego.

Emilia Esss | 2012-02-09
Przeczytana: 04 lutego 2012

" Nie było wśród nas nikogo, kto by się cieszył, że się urodzi. Nie znosiliśmy rygorów egzystencji, niespełnionych marzeń, majestatycznych nieprawości świata, labiryntów miłości, ignorancji rodziców, umierania oraz zdumiewającej obojętności żyjących pośród zwyczajnego piękna wszechrzeczy. Czuliśmy, że ludzie są bez serca - wszyscy rodzą się ślepi, a zaledwie nieliczni uczą się widzieć."

Książka niezwykle, że tak to ujmę gęsta, pełna opisów wymagających nieprzeciętnej wyobraźni od czytelnika. Szalenie intrygująca, poruszająca odwieczne prawdy na temat ludzkiej egzystencji w sposób naprawdę nietypowy. Akcja tak przewrotna, że momentami można dostać zawrotów głowy (jak gdyby tytułowa droga bez dna), co jednak nadaje całości szczególny klimat, gdzie świat realny przeplata się z iluzją (choć czy to rzeczywiście iluzja można spekulować).
Głównym bohaterem jest Azaro (pierwotnie zwał się Łazarz), chłopiec mieszkający wraz z matką i ojcem w murzyńskim getcie. Rodzina żyję w skrajnej...

| 2012-03-12

Najlepsza książka o rzucaniu czarów i uroków przedstawiająca gatunek realizmu magicznego. Pokazuje przy okazji Afrykę w momencie kiedy wyzwoliła się z kolonializmu, obraz przemian kraju, świadomości ludzi oraz ścieranie się starego systemu wierzeń z nowoczesnym.

Gothabella | 2013-07-26

Przeczytałam, wynudziłam się, a odczucia mam ambiwalentne. Autor miewa chwilowe (niestety tylko chwilowe) przebłyski wartościowych myśli. Reszta to tombak. Pod względem akcji strasznie zresztą męczący, bo ciągle dzieje się to samo - walka, ucieczka, powrót, walka, ucieczka, powrót, elementy realizmu magicznego sprawiają wrażenie przypadkowych, udających tylko coś głębszego. Ogółem uważam, że czytać nie warto.

Kobi | 2016-08-26
PandoraVooDoo | 2016-06-16