WC na końcu Orinoko

Wydawnictwo: W. Cejrowski
83-908432-2-6
Łukasz Kuć

W tej książce zabiorę Państwa na wyprawę nad Orinoko. Będzie dziko, niebezpiecznie, nielegalnie - zupełnie jak w dziewiętnastowiecznej powieści podróżniczej. Suche pustkowia sawanny, parna gęstwina puszczy; konno, łodzią, na piechotę; pośród dzikich plemion; kolumbijskiej mafii przemytniczej, Gwardii Narodowej, partyzantów i wreszcie opryszków pospolitych, nigdzie nie zrzeszonych... Przed...

Przed naszymi oczami będą się działy rzeczy mało prawdopodobne, a jednak istniejące w świecie współczesnym; realne jak nabita na czole śliwa. Z drugiej strony, wszystko rozegra się jak klasyczna, stara baśń: za morzami, za górami i za lasami - na końcu Orinoko.

WC na końcu Orinoko to połączenie komedii, przygody dziennikarstwa, literatury pięknej i naukowej. Nazwanie tej książki reportażem z Amazonii - to za mało, nazwanie powieścią podróżniczą - to zbyt wiele.
A nadto tyle tam wtrąceń filozoficznych, tyle twardego wykładu antropologii kulturowej, że nie sposób pozostać przy ogólnym stwierdzeniu "literatura piękna" czy "literatura faktu".
WC na końcu Orinoko to dzieło z literackiego brązu -szlachetny stop gatunków i form. A do tego śmieszny do posikania w portki.

Z pośmiertnej recenzji Melchiora Wańkowicza
(najprawdopodobniej)

Prawdziwą satysfakcję przeżyję wtedy, gdy spocony ze śmiechu Czytelnik nie będzie w stanie uwierzyć, że to wszystko przytrafiło mi się naprawdę - napisał W. Cejrowski we wstępie do swojej poprzedniej książki "Podróżnik WC". Słowa te są jeszcze bardziej aktualne w trakcie lektury "WC na końcu Orinoko".

anteeekg | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Na wstępie zaznaczę, że jestem fanem twórczości W.Cejrowskiego - zarówno w aspekcie filmowym jak i literackim.
Po "WC na końcu Orinoko" sięgałem pełen entuzjazmu. Mając już przeczytane kilka książek podróżniczych autorstwa Pana Wojciecha liczyłem na coś więcej. Mimo tego, że klimatu książce odmówić nie można, trochę mało tu "końca Orinoko", za to dużo opowieści o tym, jak przebiegały przygotowanie do podróży, znalezienie przewodnika itp.
Mimo tego serdecznie polecam fanom Pana Wojtka, miłośnikom Ameryki Łacińskiej oraz ludziom z poczuciem humoru.

Marek Rygiel | 2015-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

To mi się najmniej podoba z przyrodniczych książek pana Cejrowskiego. Niby ciekawa, owszem, ale jakoś tak jakby wstęp do reszty: trochę opowieści o przygotowaniach do wyprawy, mniej samej wyprawy. No i przemyślenia o współczesnym świecie i jego moralności, choć z większością się zgadzam, wtrącane dość nachalnie jako wstawki odrywające od opowieści.

MultipedSpy | 2017-06-03
Natasza | 2017-05-16