Anioły. Wizerunki istot niebiańskich w sztuce

Okładka książki Anioły. Wizerunki istot niebiańskich w sztuce Will Steeds, Laura Ward
Okładka książki Anioły. Wizerunki istot niebiańskich w sztuce
Will SteedsLaura Ward Wydawnictwo: Arkady sztuka
sztuka
Angels - A Glorius Celebration of Angels in Art
Arkady
2005-01-01
2005-01-01
Ewa Romkowska
angelologia malarstwo grafika rzeźba historia sztuki

Okładka książki Demony. Wizje zła w sztuce Will Steeds, Laura Ward
Demony. Wizje ... Will Steeds, Laura ...

Książka ma przyjemny format - ma przyjazne gabaryty - co jest nie typowe dla albumów, bo tak ją należy potraktować. Choć przyznaję znajduje się tu sporo treści przy każdym dziele. Niestety czego innego się spodziewałam, i potraktowałam przez to tą pozycję dość pobieżnie. Taki aniołowy wycinek faktów , który w tej formie mnie nie urzekł będę szukać dalej.

Przecudne wydanie, rewelacyjne grafiki (drzeworyty Albrechta Durera w kolorze!),objaśnienia symboli, podział na wizerunki aniołów pod względem dziedziny nad którą roztaczają pieczę (stróże/ posłańcy, anioły sprawiedliwości i sądu, anioły pokoju/ nadziei, anioły uzdrawiające/ opiekuńcze/ opłakujące, anioły zemsty i śmierci).
Z wiadomych względów przeważają przykłady sztuki chrześcijańskiej, lecz pojawiają się tu także skrzydlate postacie z manuskryptów alchemicznych, hinduistyczne Apsary, wyobrażenia aniołów Islamu i wiele innych.
Warto po stokroć, nawet dla samych ilustracji Gustave'a Dore. Uwielbiam!

Z wiadomych względów przeważają przykłady sztuki...

Wspaniałe połączenie sztuki i niebiańskości.

Wspaniałe połączenie sztuki i niebiańskości.

• Sztuka
  • Mitologie, legendy itp.
  • Religioznawstwo i ezoteryka
  • 30.Sztuka
  • Angelologia
  • 2016
  • Muzyka, sztuka -bo piękne...

Dodaj cytat z książki Anioły. Wizerunki istot niebiańskich w sztuce