125 zakazanych filmów

Forbidden Films. Censorship Histories of 125 Motion Pictures
83-7391-977-5
Filmy, cenzura
Omnikoron

Co łączy popularny western "Viva Maria!", kontrowersyjny "Żywot Briana", horror o Frankensteinie i słynny film historyczny "Narodziny narodu"? Wszystkie te dzieła miały kłopoty z cenzurą. W swoim czasie były niewygodne politycznie, bulwersujące religijnie, zbyt śmiałe obyczajowo... Historię kinowej cenzury przedstawia zestawienie 125 najgłośniejszych filmów, których pojawienie się na ekranach wstrząsnęło rządzącymi, klerem bądź opinią publiczną. Opisane filmy i związane z nimi skandale układają się w pasjonującą panoramę społeczno-obyczajową ostatniego stulecia, a wnioski nasuwają się same: choć granica swobody wypowiedzi zdecydowanie się przesunęła, nadal istnieje.

ivo | 2015-06-11

Do tej książki mam szczególny stosunek bo to jeden z moich prezentów na osiemnaste urodziny :) Publikacja może nie jest oszałamiająca, aczkolwiek fana X muzy zainteresuje na pewno. Wymienione są tam tytuły które naprawdę warto zobaczyć. Autor pokrótce przedstawia drogę jaki każdy film musiał przejść przez cenzurę. Zwraca uwagę na to jakie sceny były niewygodne dla cenzora, który decydował o tym czy film zostanie pokazany szerszej publiczności.

jasio88thc | 2013-03-17
Przeczytana: 17 marca 2013

Książka ta otworzyła mi oczy na ponad setkę filmów, które miały spore problemy z wejściem do kin. Obnażyła ona owe perypetie, absurdalne i niedojrzałe zachowania "systemu", jakie były powszechne w USA. Może właśnie dzięki kilkunastu filmom z tej książki w dzisiejszych czasach reżyser może przedstawić nam pełny obraz tego, co ma na myśli, bez zbędnego cenzurowania - wycinania "niepożądanych" scen. Odwołuję się tutaj do filmów z lat 20,30,40 i 50 XX wieku. Pozycja ta bez wątpienia powinna znaleźć się na półce każdego kinomaniaka, który po prostu jest chętny sięgnąć "jeszcze głębiej". Minusem tego zbioru filmów jest to, że większość z nich to produkcje amerykańskie (pominięto kilkanaście naprawdę ważnych obrazów z całego świata, np. "Sagę o Judo" Akiry Kurosawy), poza tym JARAM SIĘ TYM.

Mylengrave | 2013-02-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Film

Dobra, aczkolwiek nierewelacyjna pozycja. Przedstawione filmy zostały wyselekcjonowanie perfekcyjnie, jednakże ich opisy często nudzą, bowiem autor nie omieszkał zapoznać nas z wszystkimi datami, nazwiskami i artykułami prawa, które rzekomo miałby łamać film. Dla koneserów.

Edit: Nieco zmieniłam zdanie o tej pozycji, na lepsze! Są w niej opisane unikatowe filmy, które ciężko dostać, a dzięki tej książce dowiadujemy się wielu szczegółów o twórcach, obsadzie, nagrodach. Przyjemny styl, brak literówek. Super!

inkaust | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, Amerykańska, Film
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Aby w pełni skorzystać na czytaniu tej książki trzeba interesować się kilkoma kwestiami: filmem, cenzurą, a także prawem amerykańskim. O ile dwie pierwsze wydają się oczywiste, o tyle kwestia trzecia wychodzi dopiero przy czytaniu. Każdy ze 125 filmów jest opisany według wzoru: informacje o filmie, opis i perypetie z cenzurą. Właśnie część ostatnia zawiera głównie losy procesów związanych z cenzurą danego filmu wraz z wszelkimi apelacjami, odwoływaniem do Sądu Najwyższego danego stanu, a dopiero później do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Z jednej strony może to być ciekawe, bo przy okazji poznajemy amerykański system prawny, ale jednak w pewnym momencie zaczyna nużyć. Na pewno nie jest to książka do przeczytania od deski do deski za jednym razem, ale można czytać ją w dowolnej kolejności. Minusem jest to, że dotyczy głównie amerykańskiej cenzury z tylko nielicznymi wtrętami o cenzurze innych krajów, co nie jest wyraźnie zaznaczone, gdy bierze się książkę do ręki.

Joanna | 2016-01-24
Na półkach: Kino 🎬, Przeczytane