Dzikość serca

Wild at Heart
83-7120-742-5
serce, Gifford
anulla

Lula Fortune, wrażliwa dziewczyna, i Sailor Ripley, jej chłopak, który właśnie wyszedł z więzienia, próbują powrócić do wspaniałych początków miłości. W poszukiwaniu miejsca na ziemi białym kabrioletem Luli przemierzają Stany. Jednak świat, "dziki wewnątrz i dziwny na zewnątrz", nie zapomni o nich. Czy współcześni Romeo i Julia zdołają ocalić niezwykłe uczucie?

Podobnie jak wiele innych osób- najpierw obejrzałam "Dzikość serca" jako film, a dopiero później, zupełnie przypadkowo, "odkryłam" książkę (w dodatku na wyprzedaży w hipermarkecie ;) ). Nie sposób nie porównywać tak świetnego filmu i obrazów postaci, jakie wykreowali N.Cage i jego filmowa partnerka z opisami bohaterów w książce. Przyznam, że był to jeden chyba raz, kiedy czytając lekturę nie miałam uczucia że dopiero teraz odkrywam postać naprawdę- to plus rzecz jasna na korzyść filmu (a miało być o książce...).
Sama akcja toczy się od momentu, kiedy Lula ze swoim chłopakiem Sailorem, postanawiają uciec przed niechętnymi ich związkowi opiekunami dziewczyny (jej matką i kochankiem matki, który, nomen-omen, jest także prywatnym detektywem). Na prośbę matki Luli, rusza w pościg za zakochaną w sobie bez pamięci parą.
Książka kultowa, tak samo jak niektóre rzeczy zapożyczone z "Dzikości serca"- kurtka z wężowej skóry, biały kabriolet (typowo amerykański, duży, o charakterystycznej...

Monika | 2012-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Nie potrafiłabym wymienić tytułu mojej jednej, ukochanej książki. Nie mam tego dylematu z filmami. Moim ulubionym numerem jeden jest "Dzikość serca".
Do niedawna nie wiedziałam, że istnieje też książka... Gdy już się dowiedziałam oczywiście natychmiast ją "połknęłam"
Nie wiem, jaka byłaby moja ocena tej książki, gdyby nie film. Ale czy to ma większe znaczenie?
Czytając "Dzikość serca" cały czas miałam przed oczami Lulę i Sailor'a, granych przez Laurę Dern i Nicolas'a Cage'a. A zagrali swoje role wyśmienicie!
Książka zaczyna się i kończy inaczej niż film. Ale schizofreniczny urok ma podobny :)

Darek DTSG | 2013-07-31

"Dzikość Serca" widziałem wielokrotnie , przez pewnien czas był to mój ulubiony film . Po książkę sięgnąłem po latach i rzecz jasna czytając widziałem postacie próbując łączyć znane mi już wątki .
Jest wiele sytuacji /dialogów identycznych choć książka zaskoczyła mnie ... jest bardziej stonowana , refleksyjna inna i przede wszystkim ma inne zakończenie Warto przeczytać zaledwie 140 stron.
Polecam !

Karolina | 2013-04-22
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Jeżeli drogi Czytelniku zabierasz się za książkę, żeby ją porównać z filmem, zawiedziesz się. Książka i film mają rzeczywiście wspólny mianownik, ale opowieść prowadzona jest w zupełnie różny sposób. Innymi słowy - kultowy film Lyncha bazuje na motywach. Luźno.

Książka jest dużo bardziej romantyczna, mniej brutalna, bardziej realna. Sailora i Luly nie gonią demony przeszłości. Oni chcą znaleźć swoje miejsce na ziemi, chcą uchronić swoją miłość przed światem. Ogromna siła książki leży w dialogach - dzięki nim bohaterowie się tak naprawdę poznają, a my ich. Rozmawiają o sprawach ważnych i takich zupełnie błahych, ale czasem ważniejsze jest JAK do siebie mówią, a nie CO. Typowo 'przegadana' książka w najlepszym stylu. Konfrontacja pięknej, czystej miłości z brutalnym i wymagającym światem wokół. Jak daleko uda im się uciec, zanim proza życia ich dopadnie? Zanim szara rzeczywistość da o sobie znać? Jak długo uda im się pozostawać w błogostanie zakochania? Udźwigną ciężar konsekwencji...

Ipsylon | 2014-07-14
Na półkach: Przeczytane, Różne
Przeczytana: 14 lipca 2014

Lekka, przyjemna lektura. Książka przypomina bardziej opowieść snutą przez znajomych w barze na przedmieściach niż historię dziejącą się w czasie rzeczywistym. Mnie taka koncepcja - choć zrodzona tylko w mojej głowie - bardzo przypadła do gustu. Perypetie Luli i Sailora płynęły gładko jak nowe zawieszenie amerykańskiego samochodu po autostradach międzystanowych. Lubię ten typ książek; zagubieni ludzie, motyw podróży, walka z upartym losem, wątpliwości, rozczarowania, miłość. Po przeczytaniu książki sam mam ochotę wsiąść do samochodu i popędzić przed siebie, bez planu i zbędnego myślenia, lecz znając ceny paliw, zarobki, jakość naszych dróg, a także fakt, że u mnie miejsce pasażera mogłaby zająć chyba tylko paczka czipsów z promocji, daleko bym nie zajechał. Niestety, takie rzeczy tylko u Jankesów.
Interesująca pozycja, sentymentalna, niejednoznaczna, pełna dobrej muzyki i celnych nawiązań do folkloru amerykańskiego (i nie tylko).
Polecam

Marcin Łochowski | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

We wcześniejszych opiniach dużo mówiło się o różnicach między powieścią, a adaptacją Lyncha. Faktycznie, film różni się od książki zarówno początkiem, zakończeniem, wątkiem mafii polującej na Sailora i Lulę oraz klimatem - adaptacja Lyncha jest o wiele bardziej szalona, jej nastrój i specyficzny humor będą kilka lat później kojarzone z filmami Tarantino.

Skoro już ustaliliśmy wiele razy, że osoby szukające podobnych wibracji do tych oferowanych przez słynny film z Nicolasem Cagem oraz Laurą Dern będą zawiedzione, przejdźmy do tego, co znajdziemy w papierowej "Dzikości serca", a czego nie ma w Lynchowskim obrazie. Książka Gifforda jest bardziej "ludzka". Postaci nie są tak przerysowane i nawet matka Luli cierpiąca na ciężki przypadek kompleksu Demeter momentami budzi współczucie.
Powieść oparta jest na dialogach, które stanowią tak na oko z 90% tekstu, przez co momentami "Dzikość serca" czyta się bardziej jak dramat. Ale jakie to są dialogi! Inteligentne, ociekające humorem,...

Medeah | 2011-08-29

Trudno jest mi spojrzeć obiektywnie na tę książkę, ponieważ jej fabuła została w mojej głowie nierozerwalnie sprzężona ze specyficznym, filmowy obrazem Lyncha i ani się obejrzałam jak zaczął na nią rzutować . Jeśli jednak oczekuje się od Gifforda tego, czego podjął się reżyser, kreując tylko sobie właściwą niepowtarzalna atmosferę, w której poczucie niepokoju, absurdalność, czy irracjonalizm są na porządku dziennym,to można się nieco zawieść. W książce akcja wydaje się bardziej statyczna, spokojna w gruncie rzeczy normalna ( brak w niej elementów magii, czy odwołań do postaci "nie z tego świata", co w filmie stanowiło właściwie równorzędny plan z przewodnim motywem podróży).Do lektury ostatecznie przekonał mnie charakterystyczny, zaskakujący sposób prowadzenia rozmów, między głównymi bohaterami, gdzie rzeczy ważne, niekiedy przerażające czy budzące sprzeciw zostały potraktowane na równi z dyskusjami na temat kobiecych czasopism, czy nie kończących się upałów. Brak tu zbędnego...

Alivea | 2011-10-14

Jeden z obowiązkowych klasyków- pokrętna droga Sailora i Luli. Wstyd nie znać :)

| 2013-12-23
Na półkach: Przeczytane, Powtórki
Przeczytana: grudzień 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

nn

monyku | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Bardziej podoba mi się książka niż film, chociaż i tak uważam, że mogłaby być lepsza. Pozostawia dużo miejsca do indywidualnych interpretacji czytelników, i tak kończy się inaczej niż film, ale to dobrze. Mimo wszystko z pewnością przeczytam kolejne części. Bohaterowie są specyficzni ale lubię ich, uwielbiam ich! I koniecznie muszę wiedzieć co będzie dalej :)