Kryptonim „Liryka”. Bezpieka wobec literatów

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Agnieszka

Kryptonim Liryka to książka o mrocznym, nadal skrywanym rozdziale naszej literatury - o pisarzach w żarnach i trybach bezpieki, którzy latami byli przez nią rozpracowywani, zastraszani, osaczani całym repertuarem środków nękających: agenturą, kontrolą korespondencji, podsłuchami. Jest to również książka o tych, którzy są istotą każdego totalitaryzmu i nie sposób go bez nich zrozumieć, tzn. o donosicielach. O pisarzach, którzy ze słabości, a częściej chęci niszczenia konkurentów, zostawali tajnymi współpracownikami bezpieki; którzy sprzeniewierzyli się etosowi swego zawodu; którzy zawiedli, zdradzili, opowiadając się po stronie silniejszego - totalitarnego państwa

chiave | 2011-05-22
Przeczytana: 2009 rok

Książka wstrząsająca. Poruszyła mnie równie głęboko jak wcześniejsza "Obława". A pod pewnymi względami nawet może bardziej, gdyż pokazane zostały tu także sylwetki pisarzy kolaborujących (często bardzo znanych) i cała niegodziwość tego, co czynili swoim kolegom. Pokazane są mechanizmy budowania wielu literackich karier, a także sposoby i cele, do jakich ówczesna władza używała lojalnych wobec siebie autorów.
Dzisiaj pamięć o tamtych czasach się zaciera, tak jak i świadomość, co oznaczały takie donosy - ile karier złamano w ten sposób, ilu osobom zniszczono życie. Ta książka to świadectwo, a także jedyne zadośćuczynienie tym, dla których nic już dziś innego zrobić nie można, jak tylko opowiedzieć o ich krzywdzie i wskazać tych, którzy się jej dopuścili.

Kutak | 2010-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2010

Na co dzień, szukając pozycji omawiających co ważniejsze zagadnienia związane z literaturą i jej historią, mam jedną zasadę. Nie patrzę szczególnie na nazwiska, wydawnictwa czy objętość, po prostu unikam „ładnych okładek”. Nie, nie mam zaburzonego zmysłu estetycznego – po prostu wraz z urokiem i twardością okładki idzie też bardziej „popularność” niż „naukowość”, a wraz z tą zmianą pojawiają się już liczne grzechy, jakie popełnić mogą „książki o książkach”. Skuszony jednak ciekawą tematyką i po części przyciśnięty brakiem czasu na zakupy, sięgnąłem jakiś czas temu po książkę Joanny Siedleckiej „Kryptonim ››Liryka ‹‹. Bezpieka wobec literatów”. I, mimo wszystko, nie żałuję.

Siedlecka, dziennikarka która upodobała sobie biografie współczesnych literatów, wzięła się za temat świeży, niewyeksploatowany i dla wielu ciekawy – relacje UB z poetami i prozaikami, uciekając przy tym od tych najczęściej opisywanych, czyli historii polowań służb PRL na Miłosza czy prób oceny postawy...

Maria | 2017-07-10
Na półkach: Moja półka, Przeczytane