Kedrigern pokazuje, co potrafi

Tłumaczenie: Lech Jęczmyk
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
A Tale of Three Wizards
Omnikoron

John Morressy, współczesny amerykański pisarz fantasty, znany jest polskiemu czytelnikowi z zabawnych powieści o czarownikach, smokach i księżniczkach.
Lech Jęczmyk wybrał z bogatej twórczości autora kilka opowiadań prezentujących wysoki kunszt literacki i dobrotliwy humor połączony z niemałą mądrością.

źródło okładki: sfnapoziomie.pl

Zacznę od tego, że tytuł jest zupełnie nie na miejscu. Z pośród sześciu zamieszczonych opowiadań jedno tylko dotyczy Kedrigerna. Kolejnym mankamentem jest znów inny tłumacz. A ja naiwna liczyłam, z jeśli jedno wydawnictwo wydaje książki pewnego autora, to przypilnuje tłumaczeń. No rozumiem, czasem może się pojawić inny tłumacz, ale zmiany w tłumaczeniach są irytujące. Z Belsheera, zrobiono zaklęta biedronkę, miast pszczoły, z Szczeliny prawdziwej wizji- Otwór(!) prawdziwego widzenia, a Wielkiej pełzającej poczwary, wielką pełzającą ohydę. Niby są to drobiazgi, ale irytujące.
Na szczęście jest to jedyny mankament książki. Opowiadania są ciekawe, czyta się je lekko i przyjemnie. do pochłonięcia w jedno popołudnie.

sybla | 2013-12-16

Podobała mi się najmniej z całego cyklu, jednak skoro mam pozostałe, to i tej części nie mogło zabraknąć w domowych zbiorach.

Łukasz Śmigiel | 2011-05-18

Opowiadania o czarodziejach - zabawne i mądre, przesiąknięte celtyckim klimatem. Klasyka.

Daw1982 | 2016-10-30
Dzwiedziu | 2016-05-15