Benny i Omar

Wydawnictwo: W.A.B.
Bennny and Omar
978-83-7414-379-0
buytheflowers

Dla Benny’ego, dwunastoletniego Irlandczyka, przeprowadzka do Afryki to prawdziwa katastrofa. W Tunezji nikt nie ma pojęcia o jego ukochanym sporcie - hokeju na trawie, w szkole uczy para zdziecinniałych hippisów, a nowi koledzy najwyraźniej uwielbiają wkuwanie. Na szczęście Benny poznaje Omara, Tunezyjczyka, który mieszka niedaleko, w samodzielnie skleconym szałasie. Chłopcy stają się przyjaciółmi, a potem postrachem całego osiedla. Rzeczywistość wystawi ich na poważną próbę. W imię przyjaźni narażą się nie tylko strażnikom miejskim, ale także rodzicom Benny’ego i policji. Czy spryt i zuchwałość wystarczą, by po raz któryś wybrnąć z kłopotów?
Benny i Omar, historia spotkania dwóch rozrabiaków z dwóch różnych światów, to wartka i dowcipna powieść o tym, jak mimo barier językowych i kulturowych można wspólnie przeżywać szalone przygody - ale i o tym, jak wiele można się od siebie nawzajem nauczyć.

Libri | 2011-05-01
Przeczytana: 2010 rok

Na samą myśl o owej książeczce na twarzy ukazuje się rogalik. Poczucie humoru Colfera powala. Dla mnie bomba. Daję cztery gwiazdki, ale tylko przez wzgląd na Artemisa, którego nic nie doścignie.

omgnowaii | 2013-08-13

Historia zakrapiana odrobiną smutku, radości, miłości, oddania, adrenaliny i, przede wszystkim, wielkiej przyjaźni. Pozostawia wielkie pole do popisu naszej wyobraźni. Świetna pozycja na jedno popołudnie, godna polecenia raczej każdemu.

elas733 | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Mnie niestety zawiódł koniec, spodziewałam się innego zakończenia... Książka jest napisana lekkim i przyjemnym językiem. Nie miałam poczucia straty czasu czytając ją. Sama nie wiem co bym zrobiła jako Benny...

Marcin Szkodziński | 2016-11-26

Życie Benny’ego Shawa, dwunastolatka, zmienia się wraz po decyzji jego rodziców o przeprowadzce. Młody Irlandczyk musi wyjechać do prawie nieznanej mu Tunezji, w której ma ogromne problemy z aklimatyzacją. Co gorsza – nikt nie ma pojęcia o jego ulubionym sporcie – hokeju na trawie. Skłócony z rodzicami i uczniami ze szkoły, oraz na wojennej ścieżce z własnym Bratem Georgem, Benny Shaw izoluje się się od reszty. Jego życie zmienia się diametralnie, kiedy poznaje Omara – tunezyjskiego chłopca. Nieznajomość języka wcale im nie przeszkadza, gdyż chłopcy porozumiewają się ze sobą, zbitkiem słów z reklam i filmów puszczanych w telewizji. Szybko zostają przyjaciółmi, co przekłada się na negatywne stosunki z najbliższymi. Czy własny spryt i zuchwałość pomogą Irlandczykowi, zadowolić obie strony konfliktu i zrozumieć co naprawdę liczy się w życiu?

Wydawcy tej książki reklamowali Eoina Colfera jako autora cieszącej się w Polsce dużą popularnością cyklu o Artemisie Fowlu. Moim zdaniem...

sf12 | 2014-12-24

Pisana prostym, niezwykle humorostycznym językiem lekka, ale nie durna książka. Niby mało opisów, niby dużo uproszczeń i łatwy język, ale czyta się tą książkę świetnie. Jeśli zaczęliście dopiero i jest średnio, dont worry, wszystko zaczyna sie na dobre po przyjeździe bohaterów do Afryki ;) Książka ma także sprytnie ukryte drugie dno, które dostrzegą starsi czytelnicy. Bardziej spostrzegawczy zauważą tutaj krytykę konsumpcjonizmu (wioska Benny'ego jest odizolowanym, burżujskim osiedlem dla bogatych Europejczyków i pracowników EuroGazu; białym dzieciakom daje się bogate rozrywki jak np. Quady, wielbłądy, i izoluje od normalnego świata), książka zwraca też uwagę na "rozpuszczenie" Europejczyków, problem biedoty w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki. Jest to wręcz kopniak w dupę, który mówi nam "doceń to co masz!". Niestety, koszmarne zakończenie- autor idiotycznie połączył wszystkie wątki- ale generalnie polecam ;)

CzarodziejkaSłów | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Idiotyczna książka o mega pokręconym chłopcu. Jego jedynym życiowym celem jest zobaczyć Finał Irlandii w hokeju i robienie kłopotów swojej rodzinie. Ulubioną rozrywką Benn'ego jest odpowiadanie na pytania sarkazmem albo ironiczne podważanie każdej informacji. Omar to stuknięty Tunezyjczyk, który jest na poziomie nieco wyższym niż jego Europejski kolega( co wcale nie znaczy, że jest jakimś geniuszem). Powołaniem Omara jest oglądanie telewizji i gra w piłkę z swoimi równie "inteligentnymi" kolegami. Uwielbiają godzinami się sprzeczać i szturchać. Cała fabuła kręci się wokół tolerancji i przyjaźni. Oklepane tematy - zero oryginalności.

Podsumowując, NUDA. Jeżeli szukacie w tej książce czegoś nowego i ciekawego... Marne wasze wysiłki. Zdecydowanie ODRADZAM czytania tej książki. :)

Tymoteusz Mikołajczyk | 2015-01-12

Świetna książka, czytałem ją dość dawno, ale nadal pamiętam "najlepsza zemsta jest na tablicy wyników"

fuzja | 2014-08-15

Eoin Colfer potrafi pisać o rzeczach zupełnie prozaicznych i codziennych w sposób... niecodzienny.

ggracz | 2015-04-26
Przeczytana: 24 marca 2015

śmiałem się podczas czytania niemalże każdej strony! :D