Krótki kurs IV RP

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-0893-3
literatura faktu
czupirek

Pracowaliśmy nad tą książką w rytmie kolejnych politycznych kataklizmów. Co miesiąc następował koniec świata: publikowano raporty, otwierano szafy, nagrywano taśmy, znajdowano teczki, koalicja się załamywała, koalicja się umacniała... Co jednak zostało z taśm Renaty Beger, szafy Lesiaka, wyznań Oleksego, raportu o WSI, ustawy lustracyjnej? Te wydarzenia wyznaczały polityczno-medialny spór o IV RP, ale zaraz schodziły z wokandy ustępując miejsca kolejnym „porażającym” faktom. W tym względzie kolejne tygodnie i miesiące - a może i lata - nie będą się zapewne różnić od tych ostatnich. Tym bardziej, że zbliżają się kolejne wybory. Historia IV RP zapewne się więc nie kończy, tylko wchodzi w nowa fazę. Czego nas nauczyła, z czego uleczyła? Odpowiedzi szukajcie w tej książce. Oddajemy ją czytelnikom w poczuciu, że pytania w niej zawarte nie przeminęły wraz z echem politycznych wydarzeń ostatnich dwóch lat. Przeciwnie - znów nabrały aktualności. Mamy nadzieję, że nasz Kurs będzie źródłem wiedzy o Polsce - tej realnej i tej wyłaniającej się z naszych wspólnych marzeń i nadziei.

Kamil Durczok i Piotr Mucharski

Rozmówcami autorów na temat IV RP są:

Wiesław Chrzanowski, Z dziejów prawicy w Polsce
Norman Davies, O polskości, pamięci PRL-u, lustracji i pomieszaniu języków
Henryk Domański i Tomasz Żukowski, Dziś wybralibyśmy Pis
Jarosław Gowin, Po Sikorskim, po Marcinkiewiczu
Leszek Kołakowski, Nie ma żadnej IV RP
Aleksander Kwaśniewski, Po wyborach prezydenckich
Tomasz Łubieński, Polska - jak być kochaną?
Paweł Machcewicz, Zimna wojna historyczna
Rafał Matyja, Szaleństwo i metoda
Karol Modzelewski, Dwie Polski
Piotr Niemczyk, Szafa Lesiaka
Wojciech Roszkowski, Magiel historyczny
Aleksander Smolar, Polska radykałów
Jerzy Szacki, Rewolucja ma roczek

Dodatkową atrakcją książki są zdjęcia dokumentujące spektakularne momenty IV RP.

| 2016-01-08
EmiliaAnna | 2014-06-26