Społeczna gospodarka rynkowa /Ordoliberalna koncepcja polityki gospodarczej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
biznes, finanse

Zarówno w Konstytucji RP (art. 20), jak i w projekcie Konstytucji dla Europy (art. I-3) zapisano, iż podstawą ustroju gospodarczego jest społeczna gospodarka rynkowa. Pojęcie to oznacza ład gospodarczy, zapewniający jednocześnie efektywność w sensie ekonomicznym oraz sprawiedliwość społeczną. W sytuacji narastających w skali światowej dysproporcji poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego oraz związanych z nimi napięć społecznych, idee społecznej gospodarki rynkowej, oparte na ordoliberalizmie i łączeniu ładu konkurencyjnego i wolności gospodarczej z ładem społecznym, stają się coraz powszechniejsze. Książka składa się z 6 rozdziałów, w których autor przedstawia: główne problemy współczesnej gospodarki, ogólną charakterystykę ordoliberalnej koncepcji polityki gospodarczej, koncepcję polityki gospodarczej Waltera Euckena, koncepcję polityki gospodarczej Ludwiga Erharda, analizę porównawczą obu koncepcji, wnioski dotyczące kształtowania ładu gospodarczego. Autor dowodzi, że we współczesnym świecie, w warunkach globalizacji i integracji, ład gospodarczy jest podstawą harmonijnego rozwoju. Jego brak powoduje osłabienie dynamizmu gospodarczego i narastanie konfliktów społecznych nawet w krajach najbogatszych, o czym świadczą liczne, zawarte w książce przykłady. Okładka: miękka, Rok wydania: 2008,

Agata | 2011-03-11
Na półkach