Dzieje papiestwa w XVI-XIX wieku, tom 2

Die römischen Päpste in den letzten vier Jahrhunderten
83-06-02299-8
historyczna
Łukasz Kuć

Książka omawia dzieje papiestwa od XVI do połowy XIX wieku, tj. do I Soboru Watykańskiego włącznie. w formie skrótowej zarysowana też została historia papiestwa w I-XV wieku. Dzieło Rankego zawiera ogromny materiał faktograficzny. Autor interesująco i plastycznie przedstawia sylwetki psychologiczne papieży oraz wielu dygnitarzy kościelnych i świeckich owych czasów, ukazuje z dużym obiektywizmem działalność papiestwa, walki polityczne, okrucieństwo wojen religijnych i skutki rozłamów wyznaniowych w wielu państwach Europy tych wieków. Ukazuje papiestwo jako czynnik polityki europejskiej, jego znaczenie w dziejach państw i kultury. Ranke przedstawia także życie gospodarcze, kulturalne, administrację i metody rządzenia w Państwie Kościelnym i na dworach poszczególnych papieży. Barwna narracja sprawia, że dzieło to jest lekturą o walorach również literackich. Tom 2 kończy się na I Soborze Watykańskim.

Slawinio | 2017-04-24

Zacznę od uściślenia okresu, o którym traktuje II tom klasyka historiografii – na 460 stronach, autor ok. 350 poświęca okresowi 1590-1660. Zaś II poł. XVII wieku oraz dwa kolejne stulecia opisuje zaledwie na 110 stronicach. Ma to dwie poważne konsekwencje dla czytelników:

I – dzieje papiestwa po roku 1660 są opisane w bardzo skrótowy sposób i z pewnością nie zaspokoją głodu wiedzy czytelnika. Ten okres opisany jest bardzo powierzchownie i jedynie unaocznia pewne ogólne tendencje, które osłabiły, a potem ograbiły papieży z ziemi ( konflikt z Ludwikiem XIV i wspieranie przeciwko niemu krajów protestanckich, ogólne osłabienie katolików w stosunku do innowierców w Europie, konflikt między jezuitami a jansenistami, kasaty zakonów, rewolucja francuska i restauracja papiestwa przez kraje niekatolickie, zjednoczenie Włoch).

II- okres 1590-1660 jest bardzo czytelnie i wnikliwie zdiagnozowany. Trzeba przyznać, że autor w ciekawy sposób unaocznił jak wiele zależało wtedy od wpływów i...

Rigor | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, NaukowOŚCI