Pamiętnik Mikołaja II

Rosja, car, Mikołaj II, pamiętnik
Łukasz Kuć

Łukasz Kuć | 2010-05-15
Przeczytana: kwiecień 2010

Warto zauważyć, że chociaż tytuł sugeruje co innego, jest to dziennik a nie pamiętnik. Car przy konkretnych datach zamieszczał bardzo krótkie notki. Dlatego książkę bardzo trudno się czyta i jeżeli ktoś spodziewa się klasycznego pamiętnika może się zawieść. Mało przemyśleń własnych, dużo krótkich informacji typu: gdzie był, kiedy, co robił, jak długo i z kim.

Dzieckokwiatu | 2012-05-18
Przeczytana: 18 maja 2012

Bierzecie pamiętnik cara, obalonego cara i myślicie, że znajdziecie tam odpowiedź na wszystko, poznacie tego człowieka...
A dostajecie spis pogody, lektur, parę wyznań miłosnych, co czytał, z kim był, co jadł, gdzie jadł. Zero ambitniejszych przemyśleń, jedna wielka nuda. Gdyby nie dopiski wydawcy no to człowiek, by się nawet nie połapał, że jakaś wojna, rewolucja, niepokoje społeczne istnieją!
Czysta dworska sielanka niewzburzona nawet jedną polityczną myślą ;)

kalka | 2016-01-19
sinnatag | 2015-09-22