Piękna rupieciarnia

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Komora krásu
hrabal, wspomnienia, wywiad, szkice, eseje
rebel-rebel

Bez przerwy pić też się nie da, więc się dokształcam. Bohumil Hrabal (1914-1997). W tym jednym zdaniu, wypowiedzianym podczas spotkania z czytelnikami w restauracji Leśna w Kersku wiosną 1984 roku, jest cały Bohumil Hrabal. Dowcip, przekora, autoironia - to cechy charakterystyczne jego pisarstwa. Gdy towarzyszył im także szczególny poetycki liryzm, nieco surrealistyczne widzenie świata i całkowite utożsamienie się autora ze swymi bohaterami - a więc niemal zawsze - mieliśmy do czynienia z hrabalowskimi arcydziełami, jak Obsługiwałem angielskiego króla czy Zbyt głośna samotność - pisze w posłowiu do Pięknej rupieciarni Aleksander Kaczorowski.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

| 2015-06-27

Zbiór krótkich tekstów Hrabala oraz zapis jego spotkań autorskich. Jeżeli miałbym wskazać w i tak już silnie autobiograficznej prozie autora na pozycję sztandarową, to "Piękna rupieciarnia" musiałaby zając bardzo wysokie miejsce. Szczególnie w rozmowach z czytelnikiem Hrabal rzeczowo, wyczerpująco, barwnie i z właściwą sobie swadą odpowiada na zadawane pytania, poszerzając czasem swoje wypowiedzi o dodatkowe fakty. "Spotkanie autorskie w restauracji Leśna" oraz tytułowy tekst to są must read dla wszystkich miłośników Hrabala.
Autobiografia drugoplanowa, tak chyba można powiedzieć o opowiadaniu "Dandys w drelichu". Jest to tekst poświęcony czeskiemu grafikowi i przyjacielowi Hrabala, Vladimírowi Boudníkowi. Barwny opis życia osobistego artysty przeplata się z bogatymi uwagami na temat jego twórczości. Bez zbędnego patosu i nadmiernej czułości - chociaż Hrabal zawsze pisze czule i ciepło o swoich przyjaciołach - gdzieś w połowie opowiadania następuje szczegółowy opis ostatniego dnia...

looptheloop | 2014-10-19

Portret człowieka, który od dziecka nie lubił się fotografować

Emil Cioran zapisał w jednym ze swoich notatników: „Wszystkich poetów oddałbym za Emily Dickinson”. Gdybym musiała zdobyć się na podobne wyznanie: oddałabym całą literaturę (no może z wyjątkiem Barona drzewołaza, Śmierci pięknych saren, Sklepów cynamonowych) za Bohumila Hrabala. I niestety z tego powodu recenzja opublikowanej przez Wydawnictwo Czarne Pięknej rupieciarni nie będzie miała w sobie nic ze sprawiedliwej oceny twórczości czeskiego pisarza. Bo jak obiektywnie ustalić wartość świata, o którym Pepin – legendarny stryj Hrabala, muza w przebraniu szewca i słodownika – mawiał, że jest piękny do obłędu i nie, żeby taki był, ale on go tak widzi?
Piękna rupieciarnia to zbiór dziesięciu niepublikowanych wcześniej w Polsce tekstów, które przetłumaczone przez Aleksandra Kaczorowskiego i Jana Stachowskiego, składać się mają na „Hrabala portret własny”. Charakter książki, a nawet idąc dalej – charakter...

Nitroprusydek | 2013-05-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ta książka sprawia, że świat staje się inny. Patrząc oczami pisarza nawet na najprostsze sprawy, jestem zachwycona i chcę więcej tego świata.

kawa | 2016-01-21

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Hrabala. Mam mieszane uczucia. Z jednej strony uznany i ceniony pisarz i jego opowieści, czasem bardzo intymne, osobiste; opowieści leniwe o życiu i czasach minionych; opowieści z językiem prostym a jednocześnie bardzo poetyckim - to wszystko in plus.
Doceniam to wszystko bardzo, ale nie jest to moja ulubiona forma literacka. Momentami było tych słów i szczegółów, jak dla mnie, za dużo ( choć książka jest bardzo cienka ).

dzarosh | 2015-01-26

"Piękna rupieciarnia" to zbiór krótkich esejów i wywiadów z Hrabalem. Pisarz jak zwykle ujmuje prostotą, jego szkice pełne są zwyczajności, historii dnia powszedniego. Lubię Hrabala, bo nie przedstawia się jako alfa i omega, jest pokorny i autoironiczny. Szczególnie przypadł mi do gustu otwierający "Rupieciarnię" wywiad i ostatni esej - "Czym jest knajpa". Lektura króciutka, ale pełna smaczków!

himera1977 | 2012-03-14

jest w bibliotece, 160