Czarownicy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320704871
zdrowie, medycyna
Ania

Wyprawa poznawczo-odkrywcza Elżbiety Dzikowskiej i Tony'ego Halika w miejsca działalności "uzdrawiaczy" i odkrywanie ich sposobów pracy.
Bardzo ciekawa książka, poruszająca (może w domyśle) pobocznie i inne aspekty kutrowe poza fenomenem lub "fenomenem" uzdrowień.

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

allison | 2013-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Wierzyć? Nie wierzyć? - te pytania przewijają się przez całą książkę, która jest zbiorem reportaży z Ameryki Południowej.

Teksty dotyczą spotkań autorki i jej męża, T. Halika, z czarownikami, szamanami, znachorami oraz z lekarzami, którzy stosują jednocześnie naukowe metody leczenia i elementy magii.
Sporo wnoszą do treści wypowiedzi pacjentów - osób, które na własnej skórze doświadczyły niekonwencjonalnego leczenia, odczyniania uroków, zdejmowania złej aury, a nawet wykonywania operacji... na odległość.
Tym zadziwiającym praktykom poddali się także Dzikowska i Halik - z różnymi rezultatami. Raz udało się bez bólu i ingerencji nastawić zwichniętą nogę męża autorki, innym razem ona przeżyła rozczarowanie, gdy okazało się, że magiczne rytuały wcale nie wyleczyły jej z bezsenności.

Sporo jest w książce mowy o szczegółowych sposobach nietypowego leczenia, o zaskakujących "medykamentach", o przesądach... Niektóre mogą wzbudzać w nas odrazę (np. kąpiele w sfermentowanym moczu czy...

Marcus | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Klasyka podróżnicza, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, nie tylko miłośnikom gatunku. Autorka w sposób niezwykle przyjemny i interesujący prowadzi wraz z czytelnikiem poszukiwania różnych szamanów, czarowników, uzdrowicieli. Jeżeli poszukujesz naprawdę przyzwoitej literackiej podróży nie zwlekaj i śmiało sięgnij na półkę biblioteczną lub własną po tę książkę i zacznij czytać...

Małgorzata | 2016-04-12

"Wierzyć, nie wierzyć" - oto dylemat Elżbiety Dzikowskiej, wiernej towarzyszki życiowej i podróżniczej legendy polskich globtroterów - Tony'ego Halika. Czarownicy i szamani z najdalszych zakątków globu opisani profesjonalnie jak przystało na panią Dzikowską. Narracja nie nigdy nuży, wciąga z każdą stroną, aż chciałoby się, żeby książka się nie kończyła. Wszystko z ironią i nutą niedowierzania w "umiejętności" czarowników takich jak Cholo czy Fausto Aguilar. Polecam gorąco!

Alannada | 2016-08-10

Są wakacje, a w ich trakcie ludzie chętniej opuszczają domy i jadą do obcych krain. Zarząd tymczasem nie jeździ, ale za to czyta książki podróżnicze, co jest wygodniejsze, tańsze i mniej ma się po tym otarć i bąbli po ugryzieniach komarów. Ma się też, co prawda, mniej barwnych wspomnień, ale nie ma rzeczy bez wad.
Chyba nie muszę wyjaśniać, dlaczego ta książka mnie zaintrygowała. Wiecie już, że mam słabość do magii. Lubię też zgłębiać stare kultury i to, co przez wieki przetrwało do naszych czasów.
Autorka przedstawiła nam wiele opowieści o różnych znachorach i czarownikach, głównie z jej podróży do Meksyku i okolic. Bądźmy szczerzy - wielu z nas wlaśnie z tym rejonem świata kojarzą się praktyki szamanów i uzdrowicieli. Pani Dzikowska poświęciła wiele czasu i wysiłku, aby dotrzeć do różnych czarowników, przeprowadzić z nimi wywiad i porozmawiać z ich pacjentami. Czasami też sama wchodziła w rolę pacjentki.
Przy okazji poznawania kultury leczenia opartej na czarownikach możemy też...

kismetka | 2016-02-11
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2016

„Czarownicy” to opowieść Elżbiety Dzikowskiej o Ameryce Południowej i szamanach, znachorach, lekarzach – czarownikach właśnie.

Początkowe historie wciągnęły mnie bardziej, później już z nieco mniejszym zainteresowaniem śledziłam kolejne opowieści. Nie zmienia to faktu, że całą książkę uważam za udaną – historie ciekawe, styl jakim posługuje się autorka odpowiedni do gatunku – zwięzły, typowo reporterski. Autorka pozwalała sobie na pewną dozę humoru i ironii, momentami jakby puszczała do nas oczko, żebyśmy wiedzieli, które historie traktować z większym przymrużeniem oka.

Teraz tak sobie myślę, że oczywiście nie wierzę w te szamańskie uzdrowienia, ale powiem Wam, że przy niektórych opowieściach Dzikowskiej sama już nie wiedziałam co o tym sądzić. To chyba najlepiej oddaje istotę sprawy – czarownicy niewątpliwie posiadają dar wpływania na ludzką psychikę.

Maniek | 2011-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2011

polecam każdemu podróżnikowi, to nie tylko książka podróżnicza, ale i naukowa, już wcześniej czytałem wzmianki o czarownikach/szamanach/znachorach w książkach podróżniczych> Jednak nie była to taka wiedza jaką można wynieść za tej książki. Wiem jedno, medycyna niekonwencjonalna też leczy, też skutkuje. Nie ważne jak się ją uprawia, ważne są rezultaty.

Ghelix | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Książka ciekawa. Napisana rzetelnie, wartkim językiem/stylem. Dobra narracja. Temat intrygujący. Konkretnie, minimalnie, reportersko.

profix | 2016-07-24
Nanga | 2015-07-06