Karpentaria

Wydawnictwo: Media Rodzina
Carpentaria
978-83-7278-360-8
Etniczniemi

W leżącym u wybrzeża australijskiej zatoki Karpentaria miasteczku Desperance, narażonym na burze i cyklony, żyją niezwykłe postaci. Aura mglistej tajemniczości otacza walkę o prawo do ziemi między Aborygenami a białymi przybyszami i przedstawicielami miejscowych władz. Jesteśmy świadkami zdarzeń dwóch kultur i dwóch światów - współczesnej rzeczywistości oraz odwiecznych wierzeń i mitów, które najpełniej symbolizuje wąż przodków obdarzony stwórczymi mocami.

Ania | 2014-01-15
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów miałam wrażenie, że każdy tworzy osobne opowiadanie, które są ze sobą luźno powiązane, lecz nie tworzą spójnej całości. Z uwagi na fakt, że nie lubię opowiadań, ciężko mi było na początku tą książkę czytać. Dopiero po przeczytaniu mniej więcej połowy, fabuła zaczeła łączyć się w całość i zaczeła się dla mnie przyjemność czytania.

Co do treści książki to jest ona trudna, porusza kwestie całkowicie obce naszej kulturze. Opowiada ona o konflikcie między rdzennymi mieszkańcami Australi a białą napływową ludnością, która zawładnęła ich terytorium. Mówi o wierzeniach Aborygenów, ich calkowicie odmiennym stylu życia.

Akcja powieści rozgrywa się czasach współczesnych, lecz z samej fabuły trudno to było wyczuć. Dopiero takie elementy jak samoloty, telewizja wskazują na dzisiejsze czasy, a nie zaś na początki kolonizacji kontynentu.

Książka niewątpliwie warta przeczytania, jednak nie jest...

Etniczniemi | 2010-05-27
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Karpentaria jest współczesną opowieścią o społeczności australijskiej. Rzeczywistość kontynentu, jego problematyka jest szczególowo i ciekawie opisana. Fabuła książki koncentruje się na życiu Norma Phantoma i jego rodzinie. Moim zdaniem książka ciekawa, jednak czegoś w niej brakowało.

wiejskifilozof | 2013-07-02

Pięknie opisana przyroda,konflikty między białymi a Aborygenami.Polecam dla każdego,kto lubi mądre książki.Oraz klimaty Antypodów.

Marta | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Zacznę od tego, że nie doczytałam tej książki (mimo, iż lubię książki podróżnicze itp.) Nie wciągnęła mnie ona mimo kilku podejść, może kiedyś jeszcze spróbuję ją doczytać, na dzień dzisiejszy rezygnuję, dodam, że zdarza mi się to po raz pierwszy.

Anna | 2014-12-16
Przeczytana: 04 stycznia 2015