Życie codzienne w państwie Karola Wielkiego

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
83-06-00070-6
historyczna
Agnieszka

Książka zamierza zarysować ramy geograficzne i ludzkie, w których żył człowiek epoki karolińskiej, od księcia do niewolnika, przestudiować działania arystokracji i ludu, zbadać kulturę materialną, wniknąć w mentalność karolińską, w jej wierzenia i życie umysłowe, przechwycić uczonych przy ich pracy.

Elevander | 2013-09-20
Przeczytana: marzec 2012

Na początku należy zaznaczyć, że polski tytuł tej książki jest nieadekwatny do jej treści. Swym zakresem obejmuje bowiem nie tylko czasy Karola Wielkiego, ale i innych Karolingów (taki jest zresztą tytuł oryginału: La vie quotidienne dans l'Empire carolingien). Praca ta wybija się nawet na tle naprawdę dobrej skądinąd PIW-owskiej serii o życiu codziennym. Dr hab. Jerzy Pysiak uznał ją nawet za najlepszą ze wszystkich dostępnych po polsku pracę na temat Karolingów. Ciężko mi w tej kwestii wyrokować (w końcu nie przeczytałem ich wszystkich), niemniej z pewnością warta jest polecenia wszystkim miłośnikom średniowiecza. Autor bardzo szczegółowo przeanalizował różnorodne źródła i przedstawił świetną panoramę państwa karolińskiego. Poszczególne rozdziały dotyczą bardzo zróżnicowanej tematyki od kwestii demograficznych, przez rolnictwo i rzemiosło po kulturę najwyższych warstw. W swoim czasie zrobiłem na komputerze z tej książki 17 stron notatek. Zdecydowanie godna polecenia!

Tomasz Babnis

Bonczi | 2016-07-30