Kasztanek. Perła

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Proza XX Wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Red Pony. Pearl
Agnieszka

Inne wydania

Kolejne wznowienie dwóch słynnych nowel Johna Steinbecka (1902-1968) - Kasztanka (1937) i powstałej już po wojnie Perły (1948), przypowieści o istocie zła, które symbolizuje znaleziona przez biednego rybaka perła, ściągająca nieszczęście na jego rodzinę. W 1962 toku John Steinbeck, autor m. in. Gron gniewu i Na wschód od Edenu, otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

deana | 2012-01-29
Na półkach: Polecam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Steinbeck to jeden z tych pisarzy, po których dzieła sięgam w ciemno i nigdy się jeszcze nie rozczarowałam.
To tylko dwie krótkie nowele poruszające temat śmierci (Kasztanek) i zła (Perła). Zmuszają do refleksji. Polecam gorąco.

Straszydło-Dydłoń | 2013-07-14
Na półkach: 2013, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 09 lipca 2013

Przyznanie Steinbeckowi literackiej nagrody Nobla wzbudziło wiele kontrowersji (jak zresztą każdorazowy wybór nowego laureata), zresztą sam zainteresowany otwarcie twierdził, że na takie wyróżnienie nie zasłużył. Może i nie, ale przyznam szczerze, że nikt inny nie potrafi tak oszczędnymi słowami, kilkoma prostymi, niewymuszonymi zdaniami, odmalować przed oczami czytelnika krajobraz, konkretną scenę... Co tam odmalować, obcując z jego literaturą niemalże uczestniczy się w tych opisanych wydarzeniach, wręcz czuje się powietrze amerykańskiej prowincji, rzeka niemalże przepływa obok nas i my wyłapujemy jej subtelną woń.
"Kasztanek", pierwsze z opowiadań, a jednocześnie nieco słabsze od "Perły", świetnie przedstawia historię młodego bohatera, który otrzymuje swojego pierwszego źrebaka.
"Perła" - to prawdziwy skarb - każda scena wydaje się gotowa do sfilmowania - każde zdanie kreuje kolejny kadr filmu w naszym umyśle. To zaiste prawdziwa sztuka. I choćby za tę umiejętność przyznałbym...

CzarneEspresso | 2016-10-11
Na półkach: 2016, Przeczytane

Kasztanek
Poznajemy rodzinę farmerów z okolicy miasta Salinas. Jody ma 10 lat, jest wychowywany dość surowo. Ojciec jest twardym, zahartowanym człowiekiem, który nie rozpieszcza syna. Tym bardziej każda pochwała czy prezent od niego ma szczególne znaczenie. Na farmie mieszka z nimi Billy Buck, który pracuje na farmie, ma świetne podejście do koni. Chłopiec otrzymuje od ojca swojego pierwszego konia, młodego kasztanka, o którego musi dbać. Jody solidnie wywiązuje się ze swych obowiązków, jednak nie może zapobiec jego chorobie.

Perła
Druga nowelka opowiada nam historię ubogiej rodziny, zajmującej się połowem. Młode małżeństwo i ich maleńki synek żyją sobie skromnie, ale w zadowoleniu do czasu, aż dziecko zostaje użądlone przez skorpiona. Doktor odmawia pomocy, bo nie mają czym zapłacić, kobiecie jednak udaje się uratować dziecko. W tym samym czasie Kino, młody ojciec, znajduje piękną, ogromną perłę. Zaczyna marzyć o lepszej przyszłości dla syna, o tym, że pośle go do szkoły, że...

Ewa Kowalska | 2011-07-29
Przeczytana: 27 lipca 2011

To kolejna książka tego autora, która mnie nie zawiodła.
Nowela "Kasztanek" to świat widziany oczami jedenastoletniego chłopca. Młodemu człowiekowi marzy się bycie dorosłym. Każdy z nas kiedyś nim się staje, ale niekoniecznie w taki sposób, w jaki sobie to wyobrażamy. Chłopiec przekonuje się o tym boleśnie, kiedy posiadanie własnego wierzchowca zostaje okupione ciężką pracą i nieoczekiwanymi, bolesnymi stratami. A woda z ukochanego źródełka ma coraz inny smak...
Opowiadanie "Perła" to historia człowieka, któremu niespodziewanie spełnia sie marzenie życia. Sekundujemy mu gorąco, kiedy pragnie ocalić najbliższych przed zgubnym działaniem chciwości i żądzy posiadania prowadzącej do mordu. Niestety pieśń zła potrafi zagłuszyć najpiękniejszą Pieśń o Rodzinie.
Obie historie opowiedziane są niezwykle plastycznym, "filmowym" stylem, z charakterystyczną dla Steinbecka wrażliwością na niesprawiedliwość losu.
Polecam nie tylko tym, którzy znają i cenią prozę tego autora.

Rysiek_ | 2014-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 04 maja 2014

Te dwie nowele Steinbecka znajduję jako wręcz sobie przeciwne. Pierwsza z nich, Kasztanek, jest wyraźnym przerostem formy nad treścią - przyjemna do lektury i dosyć lekka, mimo tak chaotycznego sposobu, w który łączą się jej części i mimo lekkiego zawodu spowodowanego brakiem jakiejś wyraźniejszej puenty, czułam się tym dziełem prawdziwie oczarowana. Co chwilę zachwycałam się kunsztem, zgrabnymi porównaniami i bajecznymi, synestezyjnymi opisami, nie mogłam się oderwać od czytania.

Jednak to dobre wrażenie zatarła druga z nowelek. Zdziwiło mnie to tym bardziej, że widziałam tyle pochwał dla Perły i wywyższanie jej ponad Kasztanka. Jednakże mnie ta książka irytowała, a sposób, w jaki została napisana, skupiający się, niczym kontrast dla Kasztanka, czysto na treści, nie pozwalał mi się skupiać na niej, wciągnąć w nią czy jej podziwiać. Żałuję, że tak jest, jednak nie sądzę, abym - mimo wszelkich starań - dobrnęła do końca tejże lektury.

Wojciech-Paweł Wiatr | 2016-04-09
Przeczytana: 01 lutego 1998

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Może i kolejne wydanie opowiadań. Kolejne, nie znaczy to samo. Nie spotkałem dwóch wydań tego autora, żeby w nich były tylko te same opowiadania co w innych. Zawsze było coś nowego, czegoś brakowało. Tak, że z czystym sumieniem kiedy widzicie opowiadania Steinbecka, śmiało po nie sięgajcie i nie zastanawiajcie się czy ja to mam. To bardzo płodny pisarz, tak, że wydawcy starali się najczęściej urozmaicać kolejne wydania czymś nowym.

Annedriea | 2014-09-04
Na półkach: Przeczytane, Proza XX wieku
Przeczytana: 04 września 2014

Nowele Steinbecka mają w sobie coś takiego, co sprawia, że pozornie niezbyt skomplikowane historie zyskują ogromną moc oddziaływania na czytelnika. Opisy są barwne i sugestywne,a niektóre postaci wydają się być tak bliskie jak rodzina. Podział na strefę zła i dobra jest jasno zarysowany, a przy tym utwory nie tracą swej głębi.

Jonasz | 2013-02-03

Dwa wspaniałe opowiadania Steinbecka - a Perła to już w ogóle mistrzostwo świata.

Mofas | 2011-05-31

Perła to opowiastka filozoficzna o tym, jak dwoje biedaków zniszczyło niespodziewane szczęście- odnalezienie w oceanie tytułowej Perły. Znakomite i zastanawiające! Natomiast Kasztanek to opis twardego życia na Południu USA z perspektywy małego chłopca. O obu opowiadaniach było w DZIENNIKU LEKTURY: http://piotrbolc.blogspot.com/
ZAPRASZAM!

Kropeczkaaa | 2013-06-11