Między otchłanią a morzem

* Tropem skorpiona
* W głębi

PawelM | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Jak opowiadania o Krzyczącym w Ciemności bronią się po latach? Całkiem nieźle, a nawet bardzo dobrze. Akcja większości z nich toczy się w mieście Shan Vaola, w którym bogaci żyją na powierzchni, a biedota, przestępcy, ofiary magicznych eksperymentów gnieżdżą się w podziemiach – im niższy poziom, tym większa „patologia”. Tak o wymyślonym przez siebie świecie mówiła sama autorka w wywiadzie dla Paradoksu:
ponure realia, trochę barokowe, trochę steampunkowe, czary, demony, straszności medyczne, arystokratki rodem z obrazów Victorii Frances oraz wyjęty spod prawa mag, który wygląda jak typowy długowłosy konwentowicz.

Więcej:

Pablos | 2010-07-13

Krzyczącego w Ciemności zdecydowanie zaliczam do najciekawszych postaci polskiej fantasy. Tajemniczy mag, o którego przeszłości wiemy niewiele, gdyż on sam nic nie pamięta. Doświadczany jest przez Zło, które pragnie, by stał się jego sługą. Krzyczący w Ciemności się przed tym broni, pragnie zachować jakieś ludzkie uczucia, lecz jest to walka w najwyższym stopniu trudna i niemal niemożliwe jest zwycięstwo. Fantasy: mamy tu świat, bohaterów, ich zwyczaje, władców oraz odwieczną walkę Dobra ze Złem. Tylko z czasem już nie wiadomo gdzie jest to Dobro, skoro jego wyznawcy stają się bardziej okrutni od popleczników Zła... Bohater i fabuła są skonstruowane doskonale, jednak nie to świadczy o klasie książki. Największą jej zaletą jest niesamowity klimat, który panuje w świecie Zmroczy, dołujący i depresyjny, bez pojedynczych nawet promyków nadziei. Doskonała lektura, dla fanów fantasy wręcz pozycja obowiązkowa.

Alqua | 2010-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2010

Każda książka jest inna – a przynajmniej każda powinna taka być. Niektóre z nich poruszają coś w nas, zaś inne przechodzą bez echa. Podobnie każdy czytelnik jest inny i czego innego oczekuje od literatury – każdy też inaczej odbiera daną pozycję. Dla mnie recenzowana książka jest fenomenalna – jaka będzie dla innych – nie mnie oceniać.
Między otchłanią, a morzem to zbiór opowiadań rozgrywających się w wyimaginowanym świecie nad Zatoką Snów, w świecie, w którym magia pochodzi od Zmroczy. Sama konstrukcja świata jest prosta – wręcz szablonowa. Zmrocza obdarza swoją mocą dobrych (srebrnych) magów oraz tych złych (czarnych) zwanych żmijami. Jedyną nowością jest tu zastąpienie magii białej srebrna magią (i nie jest to specjalnie odkrywcze). Tak się jednak składa, że kunszt autorki pozwala się nam tym prostym światem rozkoszować, a także w niego zagłębić. Główny bohater tego zbioru opowiadań jest postacią fenomenalną – Krzyczący w Ciemności balansuje na granicy dobra i zła. Ma on swój...

Kaga | 2015-09-04
cranberry | 2015-01-15