Gorzkie prawdy

Home truths
83-7120-874-X
literatura angielska
Olala

Wiele lat temu Adrian Ludlow, uznany pisarz, wycofał się z życia publicznego i zamieszkał z żoną Eleanor w wiejskim domku. I żyłby sobie tak spokojnie dalej, gdyby pewnej niedzieli nie pojawił się u niego Sam Sharp - przyjaciel ze studiów, a obecnie wzięty scenarzysta. Sam, rozsierdzony złośliwym artykułem o sobie, namawia Adriana do wspólnej zemsty na młodej dziennikarce. Niestety misternie skonstruowany plan zawodzi. A wszystko to przez kilka niepotrzebnie wypowiedzianych zdań, które zdradzają największą tajemnicę przyjaciół. Wydaje się, że już nic nigdy ich nie pogodzi. Tymczasem dociera do nich dramatyczna wiadomość...

shannon | 2012-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2012

"Gorzkie prawdy" to przede wszystkim utwór sceniczny zaadaptowany do potrzeb masowego odbiorcy poprzez "upowieściowienie". Autor przyznaje to we wstępie i przy okazji obnaża swoje rozterki. Takie same, jakie targają jego bohaterem. Sztuka Lodge'a jest dobra, inteligentna, a jednocześnie lekka. Nie każdy jednak czytelnik sięgnąłby po dramat, dlatego autor postanowił przepisać utwór dodając co nieco, aby forma powieści, czy raczej mini-powieści, została zachowana. Nie zmienia to faktu, że książką rządzą dialogi, a po wstępie wyobraźnia czytelnika ucieka mimochodem na scenę, na której pojawiają się bohaterowie.

Bohaterowie zaś to grupka osób związanych z rynkiem pisarskim i mediów. To przede wszystkim Adrian Ludlow, który dawno, dawno temu napisał książkę, która weszła do kanonu lektur szkolnych, a po kolejnych, mniej lub bardziej udanych próbach pisarskich porzuca pisanie powieści i żyje redagując od tamtej pory różnorodne antologie. Jest też jego żona Eleanor, z którą to...

Mel | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

książka krótka, w sam raz na jeden wieczór. miałam poczucie, że zamiarem pisarza było pozostawienie w czytelniku pewnej refleksji. taka jednak w moim wypadku nie nastąpiła. miałam mieszane uczucia: z jednej strony ciekawość zdarzeń, a z drugiej lekkie poczucie marnotrawienia czasu. powieść mnie nie porwała. po prostu ją przeczytałam.

nie wiem czy polecać. jeśli masz wolny wieczór czy kilka godzin, sięgnij po nią, żeby rozwijać umysł, ale nie spodziewaj się fajerwerków.

Olala | 2010-05-14
Przeczytana: 2002 rok

Ksiązka niedługa, w sam raz na jeden wieczór.Historia ciekawa,momentami zaskakująca.Polecam.

Ynka | 2017-03-24
Przeczytana: 23 marca 2017

Lubię styl pisania pana Lodge'a. Sięgnęłam po jego książkę ponownie po latach (bardzo miło wspominam "Co nowego w raju" - mam na półce, koniecznie muszę sobie przypomnieć!) i nie rozczarowałam się. Utwór jest krótki, do przeczytania w jeden wieczór. Co nie odbiera mu uroku. Historia wciągająca, bohaterowie przekonywujący, dialogi zgrabne. Miło się czytało.

Dominika | 2017-05-17
Przeczytana: 27 stycznia 2017