Cień ponurego Wschodu

Wydawnictwo: LTW
978-83-7565-021-1
literatura faktu
Łukasz Kuć

"Cień ponurego Wschodu" to zbiór felietonów podróżniczych ukazujących życie w Rosji przed rewolucją bolszewicką i u jej progu. Autor jako niezwykle uważny obserwator rzeczywistości stara się wniknąć w charakter "rosyjskiej duszy zbiorowej". Pokazuje zabobony i gusła, w które wierzył zarówno rosyjski lud, jak i przedstawiciele dworu. Przedstawia działające w Rosji sekty i ruchy religijne, pokazuje grunt, na który padło ziarno rewolucji. Zarysowuje ponadto sylwetki osób, takich jak Rasputin czy Iwan Kronsztancki, które odegrały dużą rolę w dziejach tego państwa, tak ponurego i pełnego paradoksów.

| 2013-02-01
Przeczytana: 2013 rok

Krótka książeczka, do przeczytania w jedno popołudnie. Zbiór felietonów o Rosji powstały na podstawie doświadczeń i obserwacji autora. Ossendowski wie, o czym pisze, ponieważ większość swego życia spędził właśnie w tym kraju (część książek pisał po rosyjsku). Wraz z autorem zaglądamy w ciemne zakamarki duszy rosyjskiego narodu, zarówno chłopów, jak i arystokracji. Poznajemy zamiłowanie wyższych sfer na czele z carową Aleksandrą do mistyki, odnajdujemy pozostałości pogaństwa, które przetrwały wśród rosyjskiego chłopstwa, spotykamy wiedźmy, czarownice i znachorów żerujących na ciemnocie prostego ludu. Dowiadujemy się, kim byli Burłacy i Jamszyczki oraz poznajemy krwawe rozrywki rosyjskich włościan (kułaczyj bój). W końcu, w petersburskim tramwaju spotykamy „człowieka Bożego”, Griszkę Rasputina we własnej osobie. Wiele z obserwacji zawartych w tej książce znalazło także swój wyraz w powieści „Lenin”, stając się tłem dla fabuły.
Po lekturze tej książki człowiek może się tylko pocieszać...

Łukasz Kuć | 2010-05-14
Przeczytana: styczeń 2010

Bardzo ciekawa książka. Chociaż autor trochę koloryzuje, to jednak takie ukazanie Rosji sprzed rewolucji wydaje się całkiem przekonujące. Lud pogrążony w gusłach i zabobonach, klasa wyższa w mistyce i fanatycznej religijności. Wszystko to uosabia pojawiający się na kartach książki tajemniczy Rasputin. Ossendowski uchwycił bardzo sugestywny obraz. Mnie najbardziej zdziwiło to, w co wierzono i co praktykowano na wsi rosyjskiej jeszcze na początku XX wieku.

darogo | 2014-11-18

"Cień ponurego wschodu" to zbiór obserwacji autora z podróży po Rosji w przededniu rewolucji bolszewickiej. Ossendowski pokazuje stan umysłowości narodu rosyjskiego, który złożył się na fakt, iż to właśnie w tym kraju udało się przeprowadzić z powodzeniem krwawy przewrót komunistyczny.
Mamy więc obraz społeczeństwa w zdecydowanej większości biednego, ciemnego, pełnego wiary w gusła i zabobony. Nawet tam gdzie funkcjonuje cerkiew prawosławna, pogańskie wierzenia funkcjonują nadal obok lub przeplatają się z nowa wiarą. Powszechnie występują wiedźmy, trucicielki, czarownicy, obłąkani mistycy i wszelkiej maści sekty. Szeroko praktykowany jest okultyzm i czarna magia. Do tego dochodzi pijaństwo, przestępczość, powszechny upadek moralności i brak poszanowania dla życia ludzkiego. Co ciekawe ten stan umysłu nie ogranicza się tylko i wyłącznie najniższych warstw społecznych, lecz w pewnym stopniu sięga także wyżej czego najlepszym przykładem jest popularności na salonach takich postaci...

Kanon24pl | 2012-10-14

Ossendowski trafnie ocenia mentalność Rosjan , którzy nadal pozostają poza kręgiem kultury łacińskiej

Tomasz Wytrwał | 2012-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2012

Rosja to "kraj niemożliwych możliwości" pisze A. F. Ossendowski. Z Jego książki dowiedziałem się kilku ciekawostek:
O bogach Słowian. Najstraszliwszym był Perun, inni to Wołos, Dażdbóg.
Że "czerwony kąt" to róg chałupy naprzeciwko drzwi wejściowych, stawiano w nim święte ikony oraz bożki pogańskie.
W rozdziale o wiedźmach można dowiedzieć się jak wiedźmy uczą się latać.
Kułaczy bój tzn. walka na pięści.
Jamszczyzna – duża organizacja wolnościowo nastrojonych chłopów pochodzenia syberyjskiego, tworzących w zimie olbrzymie karawany sanek, zaprzężonych w trzy lub dwa konie i przewożących towary na duże odległości, często liczące tysiące kilometrów.
„Śmiały przemysł” lub polowanie na „białe łabędzie” – napady Rosjan syberyjskich na Chińczyków lub Koreańczyków wracających w zimie do Chin czy Korei ze złotem lub drogocennym korzeniem żeń-szeń zdobytym w tajdze syberyjskiej.
"Stowarzyszenie Łancepupów" to stowarzyszenie pijaków, miało stałą ilość członków w liczbie 50 i zajmowało się...

kardanik | 2010-12-19
Przeczytana: 2009 rok

moja pierwsza książka Ossendowskiego, mimo iż nie zaparła tchu, kazała czytać kolejne
no i ja mu po prostu zazdroszczę!

Grzegorz Mastalerz | 2016-11-09
Przeczytana: 2016 rok

Obowiązkowa pozycja jeżeli chodzi o tematykę rosyjską, zwłaszcza tej rosji po drugiej stroni uralu. Autor na jej temat ma zdecydowanie negatywne zdanie i specjalnie się z tym nie kryje, a wiele rzeczy równie dobrze mogłoby się wydarzyć w polskiej wsi zabitej dechami.

PatrycjaP | 2016-11-23
MarcinW | 2016-11-21