Cień ponurego Wschodu

Wydawnictwo: LTW
978-83-7565-021-1
literatura faktu
Łukasz Kuć

"Cień ponurego Wschodu" to zbiór felietonów podróżniczych ukazujących życie w Rosji przed rewolucją bolszewicką i u jej progu. Autor jako niezwykle uważny obserwator rzeczywistości stara się wniknąć w charakter "rosyjskiej duszy zbiorowej". Pokazuje zabobony i gusła, w które wierzył zarówno rosyjski lud, jak i przedstawiciele dworu. Przedstawia działające w Rosji sekty i ruchy religijne, pokazuje grunt, na który padło ziarno rewolucji. Zarysowuje ponadto sylwetki osób, takich jak Rasputin czy Iwan Kronsztancki, które odegrały dużą rolę w dziejach tego państwa, tak ponurego i pełnego paradoksów.

książek: 2028
Wojciech Gołębiewski | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Ossendowski (1876 – 1945) - polski pisarz, dziennikarz, podróżnik, antykomunista, nauczyciel akademicki, działacz polityczny, naukowy i społeczny. W PRL był na indeksie, więc tak się złożyło, że jego "Lenina" przeczytałem dopiero dwa lata temu (10 gwiazdek), a teraz mam radochę poczytać te reportaże. Znalazłem je na:

Clou poznajemy już na pierwszej stronie tekstu dzięki charakterystyce rosyjskiej wsi:

„....W tych zbiorowiskach naprędce skleconych chat o dachach ze słomy, albo grubo ociosanych desek czy krąglaków, naczelne miejsce zajmuje dom Boży — cerkiew lub kaplica wyznania prawosławnego; czasami też obok, w jakiejś już opuszczonej chacie mieści się szkoła ludowa, prawie przez dzieci włościańskie nie uczęszczana. Istnieje duchowny, istnieje nauczyciel, z których pierwszy bywa zajęty wyciskaniem z chłopów darów na plebanję i pijaństwem, drugi rewolucyjną...

| 2013-02-01
Przeczytana: 2013 rok

Krótka książeczka, do przeczytania w jedno popołudnie. Zbiór felietonów o Rosji powstały na podstawie doświadczeń i obserwacji autora. Ossendowski wie, o czym pisze, ponieważ większość swego życia spędził właśnie w tym kraju (część książek pisał po rosyjsku). Wraz z autorem zaglądamy w ciemne zakamarki duszy rosyjskiego narodu, zarówno chłopów, jak i arystokracji. Poznajemy zamiłowanie wyższych sfer na czele z carową Aleksandrą do mistyki, odnajdujemy pozostałości pogaństwa, które przetrwały wśród rosyjskiego chłopstwa, spotykamy wiedźmy, czarownice i znachorów żerujących na ciemnocie prostego ludu. Dowiadujemy się, kim byli Burłacy i Jamszyczki oraz poznajemy krwawe rozrywki rosyjskich włościan (kułaczyj bój). W końcu, w petersburskim tramwaju spotykamy „człowieka Bożego”, Griszkę Rasputina we własnej osobie. Wiele z obserwacji zawartych w tej książce znalazło także swój wyraz w powieści „Lenin”, stając się tłem dla fabuły.
Po lekturze tej książki człowiek może się tylko pocieszać...

Dominik | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Rosja i Rosjanie - kraj i naród niemożliwych możliwości. Pogańskie wierzenia i sekty, wiedźmy i uroki, pijaństwo i maltretowanie kobiet, w końcu zaaranżowany rozlew krwi z powodu kilku nie w porę wypowiedzianych słów lub wykonanych gestów lub dokonanych czynów. Nigdzie indziej chyba profanum nie przeniknęło życia ludzi tak dogłębnie jak w Rosji? Ale coż jest w Niej takiego, że tak przyciąga? Kontrasty. Dzień i noc. Życie i śmierć. Człowiek i zwierzę. Nieprzyzwoite bogactwo i skrajna bieda. Napisane po rosyjsku - od Sachalina po Sankt Petersburg.

Mocarny reportaż sprzed wieku. Sekty, herezje, gusła, mistycy, alkoholizm, narkomania, bieda, demoralizacja, analfabetyzm, choroby umysłowe, bestialstwo, komunizm. Te rzeczy nie sprzyjają kulturze racjonalnej, a wszystkie licznie występowały w Rosji pierwszej połowy XX wieku. Niektóre szokują, inne bawią np. chłopi, którzy ruszyli do miasta za pracą, kłaniający się do ziemi każdemu cieciowi i żegnający się przed każdym obrazem w ramce, a nie tylko przed ikonami (obok których w domostwach kładą bez skrępowania posążki słowiańskich demonów, talizmany itp.) Ale nie myślcie, że te kurioza są powiązane tylko z najniższymi warstwami społecznymi, o nie! Kto was zaprosi na nocne grupowe biczowanie do nieprzytomności, motywowane bardzo luźną interpretacją Biblii, jak nie arystokracja? Niektóre bezeceństwa sięgają nawet rodziny carskiej, co zresztą nie dziwi, jeśli ktoś słyszał o Rasputinie. Wszystko to oczywiście w towarzystwie bezsilnej cerkwi, która sama zresztą była naćpana klimatem...

Łukasz Kuć | 2010-05-14
Przeczytana: styczeń 2010

Bardzo ciekawa książka. Chociaż autor trochę koloryzuje, to jednak takie ukazanie Rosji sprzed rewolucji wydaje się całkiem przekonujące. Lud pogrążony w gusłach i zabobonach, klasa wyższa w mistyce i fanatycznej religijności. Wszystko to uosabia pojawiający się na kartach książki tajemniczy Rasputin. Ossendowski uchwycił bardzo sugestywny obraz. Mnie najbardziej zdziwiło to, w co wierzono i co praktykowano na wsi rosyjskiej jeszcze na początku XX wieku.

Kanon24pl | 2012-10-14

Ossendowski trafnie ocenia mentalność Rosjan , którzy nadal pozostają poza kręgiem kultury łacińskiej

darogo | 2014-11-18

"Cień ponurego wschodu" to zbiór obserwacji autora z podróży po Rosji w przededniu rewolucji bolszewickiej. Ossendowski pokazuje stan umysłowości narodu rosyjskiego, który złożył się na fakt, iż to właśnie w tym kraju udało się przeprowadzić z powodzeniem krwawy przewrót komunistyczny.
Mamy więc obraz społeczeństwa w zdecydowanej większości biednego, ciemnego, pełnego wiary w gusła i zabobony. Nawet tam gdzie funkcjonuje cerkiew prawosławna, pogańskie wierzenia funkcjonują nadal obok lub przeplatają się z nowa wiarą. Powszechnie występują wiedźmy, trucicielki, czarownicy, obłąkani mistycy i wszelkiej maści sekty. Szeroko praktykowany jest okultyzm i czarna magia. Do tego dochodzi pijaństwo, przestępczość, powszechny upadek moralności i brak poszanowania dla życia ludzkiego. Co ciekawe ten stan umysłu nie ogranicza się tylko i wyłącznie najniższych warstw społecznych, lecz w pewnym stopniu sięga także wyżej czego najlepszym przykładem jest popularności na salonach takich postaci...

Lisowczyk | 2017-12-23

Rarytas! Cofamy się z Ossendowskim ponad sto lat wstecz.Zwariowana rzeczywistość rosyjska przed rewolucją i zaraz po niej.Autor skupia się na sferze duchowej Rosjan i ich poszukiwaniu Boga i religii.Smutna i szara kraina , kontrast biedy i bogactwa, sposoby Rosjan i Azjatów na przetrwanie w tych ciężkich warunkach. Szukanie sensu życia jednych pozwalało na działalność innych, bardziej przebieglych. Dzięki Ossedowskiemu dowiadujemy się rzeczy o których dziś nikt już w Europie zachodniej nie pamięta a które w Rosji przetrwały do dziś bo natura Ruskiego człowieka potrzebuję choć na chwilę zapomnieć o otaczającym świecie. Polecam ponieważ Ossendowski kolejny raz ukazuje negatywny komunizmu , socjalizmu i bolszewizmu które dziś są pokazywane jako pozytywy. Podczas rewolucji w Europie zachodniej ludzie myśleli, że w Rosji toczą się radosne przemiany , niestety to była największa tragedia tego kraju.

Tomasz Wytrwał | 2012-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2012

Rosja to "kraj niemożliwych możliwości" pisze A. F. Ossendowski. Z Jego książki dowiedziałem się kilku ciekawostek:
O bogach Słowian. Najstraszliwszym był Perun, inni to Wołos, Dażdbóg.
Że "czerwony kąt" to róg chałupy naprzeciwko drzwi wejściowych, stawiano w nim święte ikony oraz bożki pogańskie.
W rozdziale o wiedźmach można dowiedzieć się jak wiedźmy uczą się latać.
Kułaczy bój tzn. walka na pięści.
Jamszczyzna – duża organizacja wolnościowo nastrojonych chłopów pochodzenia syberyjskiego, tworzących w zimie olbrzymie karawany sanek, zaprzężonych w trzy lub dwa konie i przewożących towary na duże odległości, często liczące tysiące kilometrów.
„Śmiały przemysł” lub polowanie na „białe łabędzie” – napady Rosjan syberyjskich na Chińczyków lub Koreańczyków wracających w zimie do Chin czy Korei ze złotem lub drogocennym korzeniem żeń-szeń zdobytym w tajdze syberyjskiej.
"Stowarzyszenie Łancepupów" to stowarzyszenie pijaków, miało stałą ilość członków w liczbie 50 i zajmowało się...

Grzegorz Mastalerz | 2016-11-09
Przeczytana: 2016 rok

Obowiązkowa pozycja jeżeli chodzi o tematykę rosyjską, zwłaszcza tej rosji po drugiej stroni uralu. Autor na jej temat ma zdecydowanie negatywne zdanie i specjalnie się z tym nie kryje, a wiele rzeczy równie dobrze mogłoby się wydarzyć w polskiej wsi zabitej dechami.