Nasza ulica

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Miguel Street
83-88459-48-1
Łukasz Kuć

W tomie opowiadań „Nasza ulica”, z których każde stanowi zamkniętą całość i przedstawia odrębną historię, Naipaul wraca do lat swego dzieciństwa spędzonych w Port-of-Spain na Trynidadzie. W siedemnastu literackich miniaturach ze swadą i humorem ukazuje galerię nietuzinkowych postaci, mieszkańców małej uliczki, która dla kilkuletniego chłopca była jedynym, jakże fascynującym światem. Wartka akcja, żywe, dowcipne dialogi, wyraziste sylwetki bohaterów, nieszczęśników i próżniaków, barwnie odmalowana egzotyczna sceneria - to wszystko składa się na tchnący autentyzmem obraz rodzinnych stron pisarza. „Nasza ulica” jest debiutem literackim V.S. Naipaula. W 1954 roku jako dwudziestoparoletni emigrant z Trynidadu pracował w londyńskiej redakcji BBC; właśnie wtedy napisał ów cykl krótkich utworów o świecie swojej kolonialnej ojczyzny. Dzieciństwo, poszukiwanie materiału, próby w zakresie warsztatu pisarskiego, odziedziczone po ojcu ambicje artystyczne są także tematem niedawno wydanej książki „Rozjaśnić tło”. Obydwa utwory - jeden jako opis procesu twórczego, drugi jako jego spełnienie - stanowią razem odsłonę artystycznych narodzin przyszłego noblisty.

Mario | 2015-09-08

Bezpośrednio przed tym tomem czytałem opowiadania Hrabala, także wczesne, także o zwykłych ludziach ze zwykłych ulic, także prostym pisane stylem, także poprzez zwyczajność sięgające tajemnicy ludzkiego bytowania. I jestem pod wrażeniem, i cenię sobie te kilka godzin na Trynidadzie, i lubię autora, i cieszę się z jego Nobla.
Przy tym jednak towarzyszyło mi coraz natarczywiej uczucie, że Naipaul opisuje świat ludzi zwichrowanycyh, pogubionych - nie tylko z racji przeżywania ludzkiego życia, które każdym rzuca i potrząsa, ale z racji historii. Oto wyspa, której rdzenni mieszkańcy zostali wymordowani do ostatniego przez białych (Hiszpanów, Francuzów, Anglików wreszcie), którą zaludniono przybyszami zewsząd, także byłymi niewolnikami z Afryki, podlano sosesm hiszpańskiej (a na Tobago także francuskiej) kultury i w końcu przyłączono do Imperium Brytyjskiego. Multikulturowe bogactwo, ale bez żadnych korzeni. Czy nie z tego bierze się barwność, ale w swym głębokim rdzeniu i ponura...

Dyskusja | 2015-02-27

Widzę, że nie doceniona na portalu... Ale ma w sobie to coś, tę moc. Bohaterowie niczym ze świata serialowych Kiepskich :-) Taka społeczność niższej warstwy i jej rozterki. Wszystko oczami dziecka. Warto poświęcić tym opowiadaniom chwilkę.

bnch | 2015-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Jeśli ktoś V.S. Naipaula jeszcze nie czytał, to uważam, że nie powinien zaczynać swojej przygody z nim od "Naszej ulicy". To wczesny zbiór opowiadań, który na pewno przyniesie więcej radości, jeśli już trochę się autora zna.

Naipaul to noblista z 2001 roku. Relatywnie mało w Polsce znany, ale wart uwagi. To ciekawa postać - Hindus (choć niektórzy twierdzą, że Nepalczyk) urodzony na karaibskim Trynidadzie, brytyjski szlachcic zamieszkały w Londynie. Pisał o swojej rodzinnej wyspie (np. "Masażysta cudotwórca"), o rozdarciu między metropolię i prowincjonalną kolonię ("Marionetki"), o Afryce (wybitny "Zakręt rzeki"), ale też o kontynencie przodków (np. "Indie. Miliony zbuntowanych"). Część to proza, inne - literatura faktu.

W "Naszej ulicy" oglądamy różne lokalne postacie (mówiąc współcześnie freaki), z którymi dorastało alter ego autora. Karaibska egzotyka Miguel Street w Port of Spain i te dziwne osoby z ich nietypowymi perypetiami i odmienną obyczajowością sprawiają, że czyta się...

Sonia | 2013-04-18
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

Krótkie opowiadania, w każdym narrator z perspektywy dziecka opisuje konkretnego bohatera, jego historię. Ciekawie pokazana mała społeczność Trynidadu i Tobago

Sylwia | 2016-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2016