Gimpel Głupek i inne opowiadania

Wydawnictwo: Muza
Gimpel the Fool and Other Stories
83-7319-740-0
Łukasz Kuć

Nowy polski przekład najlepszego zbioru opowiadań Singera. Autor wskrzesza w nim świat małych żydowskich miasteczek w Polsce, przywołuje ludzi, których sposób myślenia i postępowania wydaje się niemal egzotyczny. Dla nich świat duchów i demonów jest równie realny jak życie codzienne, a sprawy doczesne wiążą się nierozerwalnie z kwestiami duchowymi. Mistrzostwo Singera sprawia jednak, że jego bohaterowie są żywymi, autentycznymi postaciami. Ich dylematy czasem śmieszą, czasem wzruszają, ale zawsze przemawiają do wrażliwości czytelnika.

Opowiadania zawarte w tym zbiorze są piękne, melancholijne, raz zaprawione szczyptą humoru, innym razem - z dramatycznym rysem.

Dużo w nich postaci z ludowej demonologii i kultury judaistycznej, co nadaje utworom niepowtarzalny, magiczny klimat.
Świat zjawisk nadprzyrodzonych w naturalny sposób przeplata się ze światem ludzi, tworząc bogatą mozaikę i ujmujące historie.
Na pewno ciekawa jest też obfitująca w różne rytuały obyczajowość, w której religia wiąże się nierozerwalnie z codziennością i obwarowana jest zakazami oraz nakazami. Nie wszyscy bohaterowie potrafią się podporządkować rygorystycznej tradycji, co nieraz doprowadza do nieporozumień, a nawet do skandali, które i wzruszają, i bawią.

Bohaterowie opowiadań Singera są najczęściej zwyczajnymi ludźmi, lecz autor potrafi o nich tak opowiadać, że przed oczyma czytelnika rodzą się niesamowite, oryginalne, barwne obrazy, w których wszystko może się zdarzyć.

Urocze, ale i nieco smutne są prowincjonalne miasteczka, w...

Meszuge | 2014-02-01
Przeczytana: 01 listopada 2013

Kolejny raz przekonuję się, że Singer jest fantastyczny w małych formach. Jego zbiorek opowiadań "Gimpel Głupek" jest rewelacyjny!

Zwykłe i niezwykłe historie, bo i o diabłach też tu jest, mniej lub bardziej zwyczajne życie w niewielkich żydowskich miasteczkach takich jak Frompol, Turobin, Kraśnik, w urokliwy sposób przedstawiony świat, którego już nie ma, świat sprzed około 150-200 lat.
Ludzie, zdarzenia, zwyczaje, miejsca, wielkie uczucia, ważne wydarzenia... wszystko owiane jakby nutą jesiennej nostalgii.

Piękna, niezwykle ciepła książka.

Vesna-Parun | 2013-09-22
Przeczytana: 22 września 2013

Dużo żydowskiego folkloru, maleńkich żydowskich mieścinek, dziadów proszalnych, krezusów i innych oryginałów, czyli to, co u Singera lubię najbardziej. Miałam długą przerwę w czytaniu tego autora, więc cieszę się, że trafiłam na tak dobre, zupełnie w moim guście opowiadania. Polecam.

Zbiór opowiadań, które mają w większości wspólny mianownik - magię oraz siły nadprzyrodzone. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawę, że elementy magiczne mogły mieć tak wielki wpływ na folklor żydowski
Singer przeniósł mnie w świat, gdzie ludzie obcowali na co dzień z różnymi mocami. Bardzo przypomina mi to "Szatana w Goraju", zwłaszcza, że wątki szatańskie można znaleźć również tutaj.
Polecam.
Dłuższa recenzja ukazała się tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/09/29/isaac-bashevis-singer-gimpel-glupek-i-inne-opowiadania/

PolaTola | 2015-05-06

Singer jest mistrzem krótkiej formy literackiej. Świetnie pokazana rzeczywistość sztetl, z ich folklorem, tradycjami i wszechobecnym dźwiękiem jidysz. Miejsca w których autor żył przez kilka lat, miasta i miejscowości Lubelszczyzny: Goraj, Biłgoraj, Frampol. Bardzo dobra literatura. Singer wypada wspaniale w każdej formie przekazu.

Glutenochwalca | 2015-05-27
Przeczytana: 2015 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowiadania I.B. Singera - oczywiście z głębokim przesłaniem: gorzko zabawne "Gimpel Głupek", złowieszcze "Pan z Krakowa", ludowe "Żonobójca", w mollowej tonacji "Przy świecach pamięci", iluzoryczne "Lustro", nieco biblijne "Rodzina małych szewców", przewrotnie bezbożne "Radość", demoniczne "Z pamiętnika nie narodzonego", melancholijne "Starzec", niezbadane "Pożar", miłośnie metafizyczne "Niewidzialni".

| 2014-10-27
Przeczytana: 01 września 2014

Opowiadania Singera, czyta się w sposób bardzo przyjemny. Jak powieści "na dobranoc", ze szczyptą dobrego humoru. Najważniejsze, że z tych opowiadań, możemy następnie wyciągać prawidłowe morały. Polecam ninejszą lekturę.

Novvyczka | 2016-11-01
Dziad | 2016-10-16