Gimpel Głupek i inne opowiadania

2005-01-01
1994-01-01
83-7319-740-0
Maria Olejniczak-Skarsgård

Nie wypada reklamować „naszego” noblisty, bo nie każdy musi go kochać, lecz znać powinien. W tym wydaniu mamy 11 opowiadań, a o jego twórczości trafnie podaje Wikipedia:
„…W twórczości ukazywał religijno-filozoficzne problemy moralne oraz konflikty środowisk ortodoksyjnych i zasymilowanych Żydów. W barwny sposób przywoływał do życia nieistniejący już świat Żydów, a zwłaszcza chasydów we wschodniej Polsce. Do arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim, często stylizatorskim, także wnikliwym portretowaniem postaci…”
Dotychczas recenzowałem jego utwory sześciokrotnie, a nie chcąc powtarzać uwag o autorze podaję namiar: https://wgwg1943.blogspot.com/search?q=IsaaC++bASHEVIS++sINGER
Zbiór zaczyna tytułowe opowiadanie, którego miejsce akcji to Frampol w woj. lubelskim. W Frampolu gmina żydowska istniała już w 1735 roku i posiadała kirkut, a na początku II w. św. zamieszkiwało tam 8141 osób, w tym 703 Żydów. Urocze opowiadanie kończy clou:
„…Bez wątpienia świat jest wyłącznie zbiorem naszych wyobrażeń….”
Większość opowiadań związana jest z Frampolem, lecz mamy również Turobin (pow. Biłgorajski),Komarów, Rejowiec, wszystko Lubelszczyzna, ale i warszawską ul. Krochmalną. Wymyśliłem, że właściwie główną bohaterką zbioru jest Lilit (Lilith),która przy pomocy diablików komplikuje życie ludzkie. Przypomnijmy więc (https://pl.wikipedia.org/wiki/Lilith):
„..Lilith – w folklorze żydowskim upiorzyca groźna dla kobiet w ciąży i niemowląt w pierwszych tygodniach ich życia; uważana za pierwszą żonę biblijnego Adama..”
I tak:
Drugie opowiadanie - dydaktyczne o Lilit po którą sam Szatan przyjechał; trzecie - pt „Żonobójca” dzieje się w Turobinie (pow. biłgorajski)… Sztetle i społeczności żydowskie w biednych miasteczkach ściany wschodniej.. …Zwyczaje, przesądy, a przede wszystkim głęboka filozofia pomagająca egzystencji.. ..pomagająca przetrwać, przyjąć najdziwniejsze zrządzenia losu...
W piątym opowiadaniu pt „Lustro” mamy diablika, potomka sukkuba, w związku z czym warto przypomnieć (Wikipedia),że:
„…Demonologia twierdzi, iż królową sukkubów była pierwsza hipotetyczna żona Adama, Lilith, która po odejściu od niego stała się jedną z siedmiu żon Lucyfera….”
I stało się; diablik porwał kokietkę z Kraśnika do Sodomy, do Lilit. I to nagą!! Smutek zagościł w sercu moim.
Niestety, żart zmienił się w autentyczną melancholię przy lekturze następnego opowiadania, w którym nestor rodu szewców z Frampola, zmuszony jest wskutek wojny uciekać przez Rumunię do USA. Niewątpliwie jest to nawiązanie do emigracji autora z ukochanej Polski. Happy end poprawił mój nastrój.
W następnym opowiadaniu pt „Radość”, mądry rabin w filozoficznym zwątpieniu stwierdza:
„….- Biedni ludzie naprawdę istnieją. Jest to jedyna rzecz, której możemy być pewni..”
Opowiadanie „Z pamiętnika nie narodzonego” przypomniało mnie, Państwo wybaczą, komedię Woody Allena "Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać", bo w końcu w obu przypadkach to przygody plemnika; tylko, że u Singera - bardziej filozoficznie.
Tutaj - stał się diablikiem, wysłannikiem (znowu!!) Lilit… Diabliki, chochliki, Lilit, a zbiór kończy sam Szatan, który miesza w małżeństwie Natana i Temerli..
Reasumując: piękne baśnie dla dorosłych, mądre i wielce zabawne. 10/10

Opowiadania zawarte w tym zbiorze są piękne, melancholijne, raz zaprawione szczyptą humoru, innym razem - z dramatycznym rysem.

Dużo w nich postaci z ludowej demonologii i kultury judaistycznej, co nadaje utworom niepowtarzalny, magiczny klimat.
Na pewno ciekawa jest też obfitująca w różne rytuały obyczajowość, w której religia wiąże się nierozerwalnie z codziennością i obwarowana jest zakazami oraz nakazami. Nie wszyscy bohaterowie potrafią się podporządkować rygorystycznej tradycji, co nieraz doprowadza do nieporozumień, a nawet do skandali, które i wzruszają, i bawią.

Bohaterowie opowiadań Singera są najczęściej zwyczajnymi ludźmi, lecz autor potrafi o nich tak opowiadać, że przed oczyma czytelnika rodzą się niesamowite, oryginalne, barwne obrazy, w których wszystko może się zdarzyć.

Urocze, ale i nieco smutne są prowincjonalne miasteczka, w których rozgrywa się akcja. Takich miejsc już nie ma, można do nich odbyć jedynie literacką wędrówkę. I warto to zrobić, bo proza Singera to gwarancja uczty duchowej.

Świat zjawisk nadprzyrodzonych w naturalny sposób przeplata się ze światem ludzi, tworząc bogatą mozaikę i ujmujące historie....

Opowiadania I.B. Singera - oczywiście z głębokim przesłaniem: gorzko zabawne "Gimpel Głupek", złowieszcze "Pan z Krakowa", ludowe "Żonobójca", w mollowej tonacji "Przy świecach pamięci", iluzoryczne "Lustro", nieco biblijne "Rodzina małych szewców", przewrotnie bezbożne "Radość", demoniczne "Z pamiętnika nie narodzonego", melancholijne "Starzec", niezbadane "Pożar", miłośnie metafizyczne "Niewidzialni".

Singer jest mistrzem krótkiej formy literackiej. Świetnie pokazana rzeczywistość sztetl, z ich folklorem, tradycjami i wszechobecnym dźwiękiem jidysz. Miejsca w których autor żył przez kilka lat, miasta i miejscowości Lubelszczyzny: Goraj, Biłgoraj, Frampol. Bardzo dobra literatura. Singer wypada wspaniale w każdej formie przekazu.

Kolejny raz przekonuję się, że Singer jest fantastyczny w małych formach. Jego zbiorek opowiadań "Gimpel Głupek" jest rewelacyjny!

Zwykłe i niezwykłe historie, bo i o diabłach też tu jest, mniej lub bardziej zwyczajne życie w niewielkich żydowskich miasteczkach takich jak Frompol, Turobin, Kraśnik, w urokliwy sposób przedstawiony świat, którego już nie ma, świat sprzed około 150-200 lat.
Ludzie, zdarzenia, zwyczaje, miejsca, wielkie uczucia, ważne wydarzenia... wszystko owiane jakby nutą jesiennej nostalgii.

Piękna, niezwykle ciepła książka.

Zbiór opowiadań, które mają w większości wspólny mianownik - magię oraz siły nadprzyrodzone. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawę, że elementy magiczne mogły mieć tak wielki wpływ na folklor żydowski
Singer przeniósł mnie w świat, gdzie ludzie obcowali na co dzień z różnymi mocami. Bardzo przypomina mi to "Szatana w Goraju", zwłaszcza, że wątki szatańskie można znaleźć również tutaj.
Polecam.
Dłuższa recenzja ukazała się tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/09/29/isaac-bashevis-singer-gimpel-glupek-i-inne-opowiadania/

Dużo żydowskiego folkloru, maleńkich żydowskich mieścinek, dziadów proszalnych, krezusów i innych oryginałów, czyli to, co u Singera lubię najbardziej. Miałam długą przerwę w czytaniu tego autora, więc cieszę się, że trafiłam na tak dobre, zupełnie w moim guście opowiadania. Polecam.

Zestaw opowiadań, który przenosi czytelnika do świata, którego już nie ma, świata żydowskich sztetli. W opowiadaniach pojawiają się tez elementy magiczne, co sprawia że można je nazwać baśniami.

Świetne opowiadania. Odważne, baśniowe, mistyczne, groteskowe, filozoficzne. Najbardziej chyba podobało mi się tytułowe.

Singer pięknie pisze o relacjach wewnątrz wspólnoty żydowskiej, podkreśla jej zwyczaje, czasem napiętnowuje złe zjawiska.

I zdecydowanie jest mistrzem opowiadań.

Polecam tym, którzy chcą się przenieść do innego świata.

I zdecydowanie jest mistrzem opowiadań.

Polecam tym, którzy chcą się przenieść do innego świata.

• Nobliści
  • Judaica