Rok interny

1999-01-01
8371204272
Marian Baranowski
szpital pacjent doktor Peters

W pewnym momencie zacząłem się nudzić, jedna ze słabszych Cooka, w mojej opinii.

Gorsza od Przybytku, ale daje radę. Wciąż zadziwia mnie, że wszyscy mają tak jak ja. Dopiero po kilku latach na studiach można zrozumieć, że powołaniem się nie najesz. Ideały zaczynają blaknąć, planuje się rodzinę, mieszkanie itp. I okazuje się, że to, w co się wierzyło w szkole, jest tylko pozą nie do zrealizowania.

Lubię thrillery medyczne, ale mimo wszystko nigdy nie mogłam "dogadać się" z tym autorem. Jedną czy dwie książki porzuciłam w trakcie czytania, a mimo to chciałam spróbować jeszcze raz, przecież za coś ludzie muszą go uwielbiać! ;)

Przeczytałam, że "Rok interny" różni się trochę od jego pozostałych książek. Jest też, zdaje się, jego debiutem, więc dałam sobie i autorowi szansę.
Książkę oceniam jednak średnio: trochę mi się dłużyła, momentami była wręcz nudna. Nie znajdziemy tu wartkiej akcji, napięcia, zagadek. Jest za to typowy lekarz, który dopiero zaczyna swoją karierę i typowy szpital, gdzie pacjenci są różni, a trzeba wzbudzić ich zaufanie i pokazać, że potrafimy im pomóc, nawet jeśli kompletnie nie mamy pojęcia co robić.

Książka jest bardziej pamiętnikiem, rodzajem zebranych przemyśleń lekarza, który przez rok uczy podejmować bardzo trudne decyzje i próbuje zachować przy tym resztki swojej wrażliwości.

Doczytałam, odłożyłam. Nie żałuję, ale też nie będzie to książka, którą polecę komuś innemu ani którą na długo zapamiętam.

2026
1962

Robin Cook w tej książce przedstawia prawdziwe wydarzenia z życia młodego stażysty w szpitalu. Uważam, że ta książka jest jedną z najlepszych tego autora. Sięgnęłam po nią z miłą chęcią. Czyta się ją jednym tchem. Szczególnie przypadnie do gustu osobom, które lubią czytać dreszczowce medyczne. Polecam.

Główny bohater "The Year of Inthern" to z pozoru niczym nie wyróżniający się stażysta Peters, któremu towarzyszymy w trakcie stażu - na chirurgii, Nagłych Wypadkach, pote, znowu na chirurgii etc.
Myślę że można polecić przyszłym adeptom medycyny w celu pierwszego zderzenia z prawdziwymi realiami medycyny, choć polskie obecne realia jednak są dla stażystów dużo bardziej przyjemne. Nie mniej książka pokazuje kawał medycyny od strony osoby która rzeczywiście w tym świecie funkcjonowała. Ciekawym tłem dla tych wydarzeń, historii pacjentów są Hawaje, deski surfingowe i ... ponętne hawajskie pielęgniarki.
Jedyna taka pozycja w dorobku Robina Cooka.

Spodziewałam się czegoś zgoła innego. Przeczytawszy jednak wstęp od autora dotarło do mnie, że to będzie nieco inna historia, niż te, do których przyzwyczaił mnie Robin Cook. Cóż, moim zdaniem to dobra lektura dla młodych lekarzy rezydentów, ale i dla tych, co na medycynę się wybierają (szczerze, kiedyś byłam w tej drugiej grupie, i choć dziś nie żałuję, to medycyna była dawno temu jednym z moich planów na życie).
"Rok interny" to nieco przewrotny tytuł (bardziej by mi pasował "Rok stażu", ale wtedy nie odda całej dramaturgii) i opowiada o roku pracy młodego lekarza, który niejednokrotnie zdany sam na siebie, metodą prób i błędów wyrabia w sobie pewność siebie, uczy się podejmować decyzje przesądzające o życiu i śmierci pacjentów. Ciekawa lektura, dająca pogląd z czym musi się mierzyć młody człowiek po studiach medycznych. Potrafiła mnie zaintrygować...

'' Wszystkie opisane zdarzenia są prawdziwe . To typowe , zwyczajne - nie niezwykłe - dni z życia stażysty . Sam Dr.Peters jest syntezą moich własnych doświadczeń i doświadczeń kolegów stażystów , ogniskuje w sobie kilka prawdziwych postaci .''

Cytat powyżej pochodzi ze wstępu do książki '' Rok interny '' . Książka napisana stylem reporterskim , opowiada o cierpiętniczym życiu stażystów w szpitalach Stanów Zjednoczonych . Trochę dziwiłam się temu co czytałam , ale i byłam lekko przerażona . Uświadomiłam sobie że jadąc na pogotowie , czyli na NW (nieszczęśliwe wypadki) , ja jako pacjent nie orientuję się , komu oddaje się w lekarskie ręce . Czy to lekarz , czy stażysta który jak pisze Cook jest '' chłopcem do bicia '' i '' przynieś , podaj , pozamiataj '' . Wiadomo że każdy początkujący w każdym zawodzie musi zapłacić tak zwane '' frycowe '' , ale o ile nie skutkuje to niczym złym w przypadku na przykład mechanika samochodowego , w przypadku lekarza może kosztować zdrowie , a czasem i życie pacjenta . Stażysta któremu za dnia '' prawdziwi lekarze '' nie pozwalają na nic , co mogłoby go czegokolwiek nauczyć , na nocnym dyżurze pozostawiony jest samemu sobie i robić musi wszystko . Od wyciągania ciał obcych z uszu małoletnich pacjentów , po szycie ran kolesiów po knajpianej awanturze , czy odbieraniu porodu jeszcze w samochodzie na parkingu szpitala . Zupełnie nie rozumiem też dwudziestoczterogodzinnych dyżurów . Przecież lekarz , czy nawet stażysta w stanie skrajnego wyczerpania , zasypiający przy operacyjnym stole na stojąco , trzymając retraktor , nie nadaje się zupełnie do niczego . Cook pisze też o zaniku empatii , o spowszechnieniu i '' odczłowieczeniu '' pacjenta , który staje się w końcu tylko kolejnym '' przypadkiem chorobowym '' . Nie jest to pozycja '' ładna '' , opowiada o tym co bardzo ciekawe , ale smutne . Mimo to , jak najbardziej polecam .

Nie zauważyłam w tej książce nic fascynującego. Książka jest dość mało obszerna, a męczyłam się z nią kilka dni. Jakoś fakty o amerykańskiej medycynie i życiu studenta nie pobudziły mojej wyobraźni tak jak inne powieści tego autora. Jeden ze słabszych thrillerów Cooka.

Książka ciekawa, pozwala obserwować zmianę jaka następuje w psychice młodego lekarza w ciągu pierwszego roku stażu w hawajskim szpitalu. Szokujący jest obraz podejścia do pacjentów nie jak do ludzi lecz przypadków chorobowych. Książka napisana jest w przeważającej części jako monolog myślowy głównego bohatera. Opisuje stan umysłu w jakim znajduje się na poszczególnych etapach trwania stażu. Niestety czytając książkę brakowało mi czegoś, może dialogów, może opisu stosunków panujących między personelem, może brakowało wyższych uczuć zamiast obecnych na każdej stronie przemyśleń dotyczących objawów pacjentów szpitala więc mimo znakomitych ocen innych czytelników poczułem się trochę rozczarowany po lekturze tej książki. Była to pierwszą książka Robina Cooka jaką przeczytałem, z tego co wiem jest zupełnie inną od pozostałych jego pozycji tak więc... zamierzam to sprawdzić.

Słyszałam wiele dobrego o Panu Robin Cook i jego książkach.

Strasznie się napaliłam na jego twórczość i kupiłam wiele jego powieści ... i pewnego dnia usiadłam do lektury.

Książka sama w sonie jest ok.
Posiada wciągającą fabułę, ale bardzo ciężko było mi zrozumieć wiele rzeczy, Szczególnie dużo medycznych zwrotów...
tak jak wspomniałam po wyżej, posiadam wiele jego książek ale nie wiem kiedy i czy w ogóle zdecyduje się jeszcze po jakąś z nich sięgnąć. Po Książce "rok interny " czuję nie smak do wszystkiego co jest związane z tym autorem .
Miejmy nadzieje, że za jakiś czas się przemogę :)

Słyszałam wiele dobrego o Panu Robin Cook i jego książkach.

Książka sama w sonie jest ok.
tak jak wspomniałam po wyżej, posiadam wiele jego...

• Robin Cook
  • Thriller medyczny