kaś

Inne wydania

"Bierki", druga po "Berku" część "Kronik nierówności" Marcina Szczygielskiego to powieść napisana lekko, choć w sposób niemal brawurowy porusza sprawy, które na pewno nie są błahe. Podobnie jak pierwsza część, przełamuje pewne tabu, udowadniając, że w gruncie rzeczy podział na światy homo i hetero jest tylko umowny, bo tak naprawdę wszyscy marzymy o tym samym i tego samego pragniemy. Paweł jest uczniem, Anna jego nauczycielką. Stoją po dwóch stronach barykady i nie pałają do siebie sympatią. Coś jednak zaczyna ich łączyć - oboje zakochują się w tym samym mężczyźnie i oboje nawiązują z nim seksualną relację. Łańcuch zdarzeń, który połączy ich losy, spowoduje, że będą musieli opuścić swoje światy. Oboje zostaną postawieni przed koniecznością comming outu - Paweł wyjawi najbliższym, że jest gejem, a Anna będzie musiała zburzyć mur, którym odgrodziła się od ludzi po dramatycznych wydarzeniach sprzed lat...

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Latarnik

źródło okładki: Instytut Wydawniczy Latarnik

PABLOPAN | 2016-07-30
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Książka, która jak mało która ukazuje jak mało różnimy się od siebie jako ludzie. Otaczają nas te same problemy, zmagamy się z tymi samymi chorobami, a trudności wydają się piętrzyć przed każdym z nas. A w tym wszystkim nieważne jest z kim śpimy, ważne jest, aby przy osobie, z którą jesteśmy nasze serce biło inaczej, aby czuć się szczęśliwym, bo tylko to jest w życiu ważne. Nie ma co oglądać się na innych, zastanawiać się "czy wypada?". Jeżeli coś sprawia Ci przyjemność i nie przynosi krzywdy innym, rób to! Bo w życiu piękne są tylko chwile :) Polecam!

Anna | 2016-06-23
Na półkach: 2016, Przeczytane

Powieść sztampowa, napisana prostym, wręcz banalnym językiem. Jedyną siłą "Bierek" jest poruszany temat, czyli wątek homoseksualny, ale nawet on nie zdołał uratować reszty. Narracja sprawia, że czytelnik przedziera się przez kolejne zdania jak przez gęste błoto - tonie w powtórzeniach, truizmach, niepotrzebnej wulgarności i dawce młodzieżowych odzywek w stylu: sorka, lol, spoko.

Styl był dla mnie najgorszą stroną tej książki, zaraz po konstrukcji fabularnej. Światy dwóch głównych bohaterów przenikają się bardzo nienaturalnie, a zwroty akcji przypominają deux ex machina. Wszystko jest naiwne w swojej prostocie, czarne lub białe, bez szarości. Okładka to wielkie nieporozumienie. Na lubimyczytac.pl widnieje i tak jej lepsza wersja - ja trafiłam na graficznego potworka epatującego nagością, którego wypożyczenie wiązało się ze zniesmaczonymi spojrzeniami kolejki w bibliotece. Po co zamieszczać z przodu i z tyłu tak wymowne ilustracje? Owszem, dwaj nadzy panowie zaciekawiają, ale raczej...

Medellin | 2015-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Niesamowicie wciągająca książka! Zarwałem noc, żeby doczytać, bo nie byłem w stanie odłożyć. Mistrzowskie wyczucie języka w kolejnej już książce Szczygielskiego sprawia, że wpisuję go na listę moich ulubionych autorów.

ania | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Po fantastycznym Berku nadszedl czas na Bierki.
Autor ponownie porusza istotne problemy spoleczne, swietnie przedstawia nasze narodowe przywary.
Pan Szczygielski posiada niesamowity dar opowiadania. Ksiazka wciaga jak odkurzacz.
Jest zabawna i troche smutna. Juz nie tak smieszna jak Berek i troche zapedzil sie pan Marcin za daleko w opisywaniu scen erotycznych, nie jestem jakas tam pruderyjna pancia lancia, ale momentami robilo sie niesmacznie.
Za to maly minusik, ale za to dialogi, jak zwykle sa "zajebiaszcze" (cytat z ksiazki ;-)). I za to szacun!

IwonaGa | 2015-09-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 września 2015

Po gwiazdkowej ocenie widać,że jestem za.To druga książka z tego cyklu, a czytam od końca co w niczym nie przeszkadza. Pierwszej nie oceniłam słownie bo to może był przypadek,że tak trafiona, ale po drugiej już wiem ,że to jest naprawdę dobre. Cały cykl dotyczy homoseksualistów i to może szokować, odpychać. Boimy się rzeczy, sytuacji czy ludzi których nie znamy. Po takiej lekturze czuję się bardziej tolerancyjna, bardziej rozumiem i o to w tym chodzi. Historie bohaterów wciągają, język wyjątkowo ubarwiony i spora dawka humoru, a więc to wszystko żeby dobrze się czytało. Polecam!!

"Jak ważne jest zrozumienie? Jak ważne jest zaufanie? Wiara w drugiego człowieka? Wiara w uczciwość, szczerość? Jak ważna jest miłość? Mądra miłość rodziców do dziecka. Kobiety do mężczyzny. Dziewczyny do chłopaka. Chłopaka do chłopaka."

Jest ona kontynuacją "Berka" ? Obie książki wpisują się w jeden cykl nazwany "Kronikami Nierówności".
Obie książki opowiadają zupełnie inne wykluczające się historie, chociaż ich bohaterowie noszą te same imiona co więcej posiadają podobne zestawy cech charakteru. Poza tym nie mają nic wspólnego, przez co można obie książki czytać i rozumieć zupełnie osobno. Bardzo podoba mi się ten pomysł autora, jest inny, nietuzinkowy.

Kupiłem tą książkę ze względu na to że przeczytałem wcześniejszy tytuł cyklu. Nie zawiodłem się na szczęście. Jedyne co mam za złe autorowi to fakt że zbyt szybko się kończy. :)

Tytuł bardzo adekwatny do całości, pokazuje cienką granice pomiędzy tym co powinno się zrobić a tym czego robić się nie powinno, że każdy ruch może...

Iga | 2011-01-28
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 28 stycznia 2011

"Bierki" Marcina Szczygielskiego opowiadają o splatających się ze sobą losach dwójki zupełnie różnych bohaterów - Anny, nauczycielki historii oraz Pawła, jej ucznia. Łączy ich tylko to, że zakochują się po uszy w tym samym mężczyźnie.

Książkę tę przeczytałam w niesamowitym tempie. Zaczęłam w południe, a wieczorem już skończyłam. Po przeczytaniu naprawdę bardzo żałowałam, że to już koniec tej opowieści, bo mocno mnie wciągnęła. Styl, w którym została napisana jest prosty, ale oddaje bardzo dużo emocji. Jedyne, co mnie denerwowało momentami to rodzice głównego bohatera. Jak można być tak egoistycznym i zapatrzonym w siebie, jeśli chce się być dobrym rodzicem?

Dociekliwy_Kotek | 2011-07-01
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G
Przeczytana: czerwiec 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Miała być gorsza od "Berka", miała być płytsza, bardziej banalna, nudniejsza i mniej złożona. Przyznam szczerze, że większych różnic jakościowych nie zauważyłam - byłabym nawet skłonna stwierdzić, że to "Berek" był słabszy.
Zgódźmy się: arcydzieło literackie, wzór głębi myśli i świadectwo niezwykłej wrażliwości to to nie jest. Zaryzykowałabym porównanie może nie z fast foodem, ale z dobrze podanym, znanym, lubianym daniem, trochę może bardziej zaskakująco przybranym: jest tu wszystko, co trzeba, żeby powieść czytała się dobrze i dostarczała nieskomplikowanej, całkiem w gruncie rzeczy przyzwoitej rozrywki: czytelne, odwołujące się do pewnych stereotypów postacie (a trzeba przyznać, że stereotypem z jego śmiesznostkami, wadami i zaletami Szczygielski operuje bezbłędnie), z dużą dozą humoru, ze starannie odmierzoną dozą konfliktu i smutku. Razi może trochę zakończenie w stylu deus ex machina (jaki znowu piorun kulisty, ki diabeł?), ale wszystko inne: pozbawiona nachalnej...

| 2010-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Bierki" są mniej zwariowane, zwichrzone, dowcipne niż poprzednia książka z serii Kronik Nierówności ("Berek"), ale czyta się tak samo rozkosznie. Problemy tu przedstawione są głębsze (nastolatek odkrywa siebie jako geja, dojrzała kobieta z przeszłością), książka jest troszkę bardziej w tonie poważnym. Zauroczył mnie szczególnie opis pierwszego kontaktu seksualnego Pawła i Piołuna (str. 272-275). Pomimo - no powiedzmy - pewnej wulgarności, czuć w tym rodzące się uczucie i radość z odkrywania siebie nawzajem. Zazdroszczę i aż mam ochotę zostać gejem ;)

ewula | 2013-07-04
Przeczytana: styczeń 2013