kaś

"Bierki", druga po "Berku" część "Kronik nierówności" Marcina Szczygielskiego to powieść napisana lekko, choć w sposób niemal brawurowy porusza sprawy, które na pewno nie są błahe. Podobnie jak pierwsza część, przełamuje pewne tabu, udowadniając, że w gruncie rzeczy podział na światy homo i hetero jest tylko umowny, bo tak naprawdę wszyscy marzymy o tym samym i tego samego pragniemy. Paweł jest uczniem, Anna jego nauczycielką. Stoją po dwóch stronach barykady i nie pałają do siebie sympatią. Coś jednak zaczyna ich łączyć - oboje zakochują się w tym samym mężczyźnie i oboje nawiązują z nim seksualną relację. Łańcuch zdarzeń, który połączy ich losy, spowoduje, że będą musieli opuścić swoje światy. Oboje zostaną postawieni przed koniecznością comming outu - Paweł wyjawi najbliższym, że jest gejem, a Anna będzie musiała zburzyć mur, którym odgrodziła się od ludzi po dramatycznych wydarzeniach sprzed lat...

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Latarnik

źródło okładki: Instytut Wydawniczy Latarnik

PABLOPAN | 2016-07-30
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Książka, która jak mało która ukazuje jak mało różnimy się od siebie jako ludzie. Otaczają nas te same problemy, zmagamy się z tymi samymi chorobami, a trudności wydają się piętrzyć przed każdym z nas. A w tym wszystkim nieważne jest z kim śpimy, ważne jest, aby przy osobie, z którą jesteśmy nasze serce biło inaczej, aby czuć się szczęśliwym, bo tylko to jest w życiu ważne. Nie ma co oglądać się na innych, zastanawiać się "czy wypada?". Jeżeli coś sprawia Ci przyjemność i nie przynosi krzywdy innym, rób to! Bo w życiu piękne są tylko chwile :) Polecam!

Nina | 2018-04-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 30 marca 2018

Bierki naczekały się na swoją kolej dosyć długo, sama nie wiem dlaczego, po prostu ukryły się gdzieś w czeluściach mojego czytnika. To druga, po Berku, część cyklu Kroniki nierówności a czyta się równie dobrze jak część pierwszą. Od razu ostrzegam - to nie jest lektura dla osób, które nie tolerują odmienności seksualnej, czy odmienności w ogóle. To jest książka o homoseksualizmie, tu są opisy (czasami nawet zbyt szczegółowe) aktów seksualnych, zarówno tych hetero, jak i homoseksualnych. Ale to wszystko służyć ma poznaniu świata gejowskiego i uświadomieniu sobie, że miłość może mieć różne oblicza i nie ma w tym nic złego, gorszącego, ohydnego, etc. Miłość to miłość.
W Bierkach historia ukazana jest z punktu widzenia nastoletniego geja, który zmaga się ze swoją seksualnością, nie mając żadnego oparcia w rodzinie. Odnajduje za to wsparcie ostatniej osoby na świecie, którą podejrzewałby o tolerancję i chęć pomocy. Dlatego też język tej powieści nie jest językiem literackim, tu roi...

Anna | 2018-01-09
Przeczytana: 05 stycznia 2018

„Bierki” Marcina Szczygielskiego to książka odważna. Motywem wiodącym fabuły jest homoseksualizm. Napisana lekko i zarazem ciekawie. Może wywoływać u czytelnika skrajne emocje. Zwłaszcza podczas czytania opisów zbliżeń pomiędzy partnerami. Niby wszyscy wiemy o co chodzi z tym homoseksualizmem. Niby jesteśmy tolerancyjni.
Jednak najczęściej znamy osoby o tej orientacji seksualnej ze środków masowego przekazu. Niekoniecznie osobiście. Tym samym trudno nam sobie wyobrazić ich codzienne życie w społeczeństwie tylko z nazwy tolerancyjnym.
„Bierki” to książka, którą czyta się szybko i zachłannie, niczym sensację. Fabuła zmusza też do przemyśleń. W dużej mierze jest to książka psychologiczna. Bohaterowie wyraziści. W większości zyskują sympatię czytającego. Zarówno homo jak i heteroseksualni.

„Rozpływam się cały w jego objęciach i strasznie chciałbym mu powiedzieć, ze go kocham, powaga. Bo naprawdę tak myślę. Tylko że jeśli już teraz mu powiem, że go kocham, to co będę mówił...

Anna | 2016-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2016

Powieść sztampowa, napisana prostym, wręcz banalnym językiem. Jedyną siłą "Bierek" jest poruszany temat, czyli wątek homoseksualny, ale nawet on nie zdołał uratować reszty. Narracja sprawia, że czytelnik przedziera się przez kolejne zdania jak przez gęste błoto - tonie w powtórzeniach, truizmach, niepotrzebnej wulgarności i dawce młodzieżowych odzywek w stylu: sorka, lol, spoko.

Styl był dla mnie najgorszą stroną tej książki, zaraz po konstrukcji fabularnej. Światy dwóch głównych bohaterów przenikają się bardzo nienaturalnie, a zwroty akcji przypominają deux ex machina. Wszystko jest naiwne w swojej prostocie, czarne lub białe, bez szarości. Okładka to wielkie nieporozumienie. Na lubimyczytac.pl widnieje i tak jej lepsza wersja - ja trafiłam na graficznego potworka epatującego nagością, którego wypożyczenie wiązało się ze zniesmaczonymi spojrzeniami kolejki w bibliotece. Po co zamieszczać z przodu i z tyłu tak wymowne ilustracje? Owszem, dwaj nadzy panowie zaciekawiają, ale raczej...

Medellin | 2015-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Niesamowicie wciągająca książka! Zarwałem noc, żeby doczytać, bo nie byłem w stanie odłożyć. Mistrzowskie wyczucie języka w kolejnej już książce Szczygielskiego sprawia, że wpisuję go na listę moich ulubionych autorów.

ania | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Po fantastycznym Berku nadszedl czas na Bierki.
Autor ponownie porusza istotne problemy spoleczne, swietnie przedstawia nasze narodowe przywary.
Pan Szczygielski posiada niesamowity dar opowiadania. Ksiazka wciaga jak odkurzacz.
Jest zabawna i troche smutna. Juz nie tak smieszna jak Berek i troche zapedzil sie pan Marcin za daleko w opisywaniu scen erotycznych, nie jestem jakas tam pruderyjna pancia lancia, ale momentami robilo sie niesmacznie.
Za to maly minusik, ale za to dialogi, jak zwykle sa "zajebiaszcze" (cytat z ksiazki ;-)). I za to szacun!

IwonaGa | 2015-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 września 2015

Po gwiazdkowej ocenie widać,że jestem za.To druga książka z tego cyklu, a czytam od końca co w niczym nie przeszkadza. Pierwszej nie oceniłam słownie bo to może był przypadek,że tak trafiona, ale po drugiej już wiem ,że to jest naprawdę dobre. Cały cykl dotyczy homoseksualistów i to może szokować, odpychać. Boimy się rzeczy, sytuacji czy ludzi których nie znamy. Po takiej lekturze czuję się bardziej tolerancyjna, bardziej rozumiem i o to w tym chodzi. Historie bohaterów wciągają, język wyjątkowo ubarwiony i spora dawka humoru, a więc to wszystko żeby dobrze się czytało. Polecam!!

Degamisz | 2014-04-20

"Berek" mnie wkurzył bo był stereotypowy. "Bierki" niestety nie są lepsze. Sztampowe, stereotypowe, białe jest białe, czarne jest czarne, mowy nie ma o półśrodkach, my jesteśmy postrzegani tak a wy tak i niech tak zostanie. Zero odwagi autora w pokazaniu geja takim jaki naprawdę jest (zamiast tego wytarte schematy) i zero w pokazaniu nauczycielki będącej w opozycji do głównego bohatera. Jak długo jeszcze polska literatura która dotyka wątku homoseksualizmu będzie taka zachowawcza i ostrożna? To już nie jest średniowiecze, nikt nikogo na stosie nie spali...

Kamil | 2015-11-02

"Jak ważne jest zrozumienie? Jak ważne jest zaufanie? Wiara w drugiego człowieka? Wiara w uczciwość, szczerość? Jak ważna jest miłość? Mądra miłość rodziców do dziecka. Kobiety do mężczyzny. Dziewczyny do chłopaka. Chłopaka do chłopaka."

Jest ona kontynuacją "Berka" ? Obie książki wpisują się w jeden cykl nazwany "Kronikami Nierówności".
Obie książki opowiadają zupełnie inne wykluczające się historie, chociaż ich bohaterowie noszą te same imiona co więcej posiadają podobne zestawy cech charakteru. Poza tym nie mają nic wspólnego, przez co można obie książki czytać i rozumieć zupełnie osobno. Bardzo podoba mi się ten pomysł autora, jest inny, nietuzinkowy.

Kupiłem tą książkę ze względu na to że przeczytałem wcześniejszy tytuł cyklu. Nie zawiodłem się na szczęście. Jedyne co mam za złe autorowi to fakt że zbyt szybko się kończy. :)

Tytuł bardzo adekwatny do całości, pokazuje cienką granice pomiędzy tym co powinno się zrobić a tym czego robić się nie powinno, że każdy ruch może...

Grzegorz Śmiałek | 2011-03-01
Przeczytana: 19 stycznia 2011

Przeczytałem jedną z najnowszych powieści Marcina Szczygielskiego Bierki, która jest swoistą kontynuacją jego poprzedniej powieści Berek. Choć tak naprawdę te utwory łączy tylko wspólny temat.
Szczygielski należy do twórców nowego pokolenia pisarzy i wydaje się, że ich cichym zadaniem jest przełamywanie polskiego tabu, odnośnie chociażby tematu homoseksualizmu, który jest głównym motywem w powieściach Szczygielskiego.
W Bierkach poznajemy młodego licealistę Pawła, wysokiego blondyna w obcisłych spodniach i trampkach, oraz Annę nauczycielkę historii, która jest postrachem dla wielu uczniów. Anna ma w sobie wiele niepohamowanej wrogości i nieugiętości społecznej. Ona jest heteryczką a on jest homo. Los, za pośrednictwem pióra Szczygielskiego, sprawia, że oboje zakochują się w tym samym mężczyźnie – nauczycielu wf-u, przypakowanym karzełku w obcisłych czerwonych spodenkach. Perypetie i nieporozumienia wokół jednego mężczyzny tworzą szereg nieporozumień i staję się początkiem...