Złote Brighton

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
corrum

Realizm przeplata się w tej powieści z czymś nieuchwytnym, może jeszcze nie niepokojącym, ale też i dającym solidne podstawy, by ze sporą dawką zadziwienia śledzić płynące wokół życie. Artur Leski wyrusza na stypendium do Anglii i zastaje tam cokolwiek dziwny świat. Mimo, że złożony z typowych dla znanej rzeczywistości elementów, to jednak na wskroś surrealistyczny. Znajduje się w centrum przedziwnej gry, w której uczestniczą wszyscy wokół i która wygląda, jakby była częścią jakiegoś eksperymentu… Powieść Natansona była nominowana do nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki w roku 1987. Później wydane powieści autora – “MIB” i “Centrum” nawiązują do “Złotego Brighton” poprzez osobę głównego bohatera.

and72 | 2013-09-27

Wchłonąłem "Złote Brighton" w kilka godzin jako 15-to latek , zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Po latach , znalazłem ją w necie i oczywiście znowu przeczytałem :) Na pewno krytyk dopatrzy się wielu niedociągnięć , ale dla mnie świetna lektura , która wciąga i po przeczytaniu pozostawia sporo do myślenia... Szkoda że J. Natanson nie poszedł w tym kierunku , bo po "ZB" czytałem inne jego książki , ale żadna ( moim zdaniem ) nie dorównała do pierwszej...

Adam | 2011-06-18
Przeczytana: 1986 rok

Jest 2013 rok. Czytam po latach. Pamiętam jak wielkie wrażenie ta książka zrobiła na mnie prawie 30 lat temu.
No i zostawiam 9 gwiazdek. Mimo, że chwilami język wydaje się drętwy, to ta książka wręcz zasysa.
Może to dlatego, że ja mam takie sny ;)
Bo to naprawdę wygląda na zapis odlotowych snów, połączanych przez śniącego/autora w, w miarę spójną opowieść :)

Skoorses | 2014-10-05

Warsztatowo można się doszukać różnych niedociągnięć, ale powieść wciąga i pozostawia pewne uczucie niedosytu, do tego można łyknąć na raz.

KolinWawa | 2016-09-26
Przeczytana: 01 stycznia 2016