Polaris

Tłumaczenie: Jolanta Pers
Cykl: Alex Benedict (tom 2)
Wydawnictwo: Solaris
Polaris
8389951908
mcdeviit, science-fiction

Alex Benedict, handlarz antykami, który w poprzednim tomu cyklu, „Smykałka do wojny”, wsławił się sensacyjnym śledztwem historycznym na temat bohatera wojennego, Christophera Sima, oraz jego urocza asystentka, Chase Kolpath, stają w obliczu nowej zagadki. Agencja Badań Planetarnych i Astronomicznych wystawia na sprzedaż pamiątki po pasażerach statku „Polaris”; podczas jego misji, której celem była obserwacja zderzenia białego karła z gwiazdą Delta Karpis, wszyscy pasażerowie i kapitan zaginęli w tajemniczych okolicznościach. Alex dochodzi do wniosku, że w zainteresowaniu przedmiotami osobistymi zaginionych jest coś dziwnego: podczas wystawy poświęconej „Polaris” dochodzi do zamachu bombowego, nowych właścicieli cennych przedmiotów odwiedzają osoby przedstawiające się fałszywymi nazwiskami i pod różnymi pretekstami usiłują obejrzeć artefakty, ktoś włamuje się do domu Alexa, a kiedy ktoś próbuje zabić Alexa i Chase, staje się jasne, że mimo upływu lat tajemnica związana z misją „Polaris” jest nadal żywa i komuś zależy na tym, by nigdy nie została odkryta.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/oferta/polaris/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/polaris/

Rocy7 | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

W drugim tomie mamy pewną zmianę związaną z większą ilością akcji w książce a mniejszą śledztwa. Z kwestii etycznych mamy rozważania nad długowiecznością i na tym jak zmieniłaby ona życie ludzkości. Dobrze zrealizowano też motyw nieporozumienia przy pierwszym kontakcie dwóch odmiennych cywilizacji.

Akcja całej trylogii co prawda rozgrywa się w przyszłości, lecz pomijając podróże międzygwiezdne, rasy obcych, SI czy nowoczesną technologię mielibyśmy do czynienia z typowymi kryminałami. Nie jest to military space opera, nie mamy tutaj w zasadzie bitew kosmicznych (bardziej wzmianki historyczne), akcji jest mało, większość wątków to typowo detektywistyczna żmudna robota polegająca na szukaniu tropów i przesłuchiwaniu świadków. Jednak w każdym z tomów historia potrafi wciągnąć nie tylko fabularnie, ale też na innym poziomie, gdyż porusza i analizuje problemy typowe dla space opery jak pierwszy kontakt z obcą cywilizacją (Smykałka do Wojny oraz Polaris), konsekwencje długowieczności...

Gallick | 2012-11-23
Przeczytana: 19 listopada 2012

Całkiem sprawnie się czytało. Cała trylogia utrzymana w klimacie SF detektywistycznym. Mimo, że to lektura lekka i rozrywkowa wydaje się mieć drugie dno. Przewijają się przez tą trylogię problemy, które mogą dotknąć ludzkość jako gatunek w przyszłości – kontakt z obcą inteligentną rasą, jednoczenie się ludzkości wobec zagrożeń z zewnątrz, przeludnienie planety (to można odczuć nawet już teraz), długowieczność i jakie konsekwencje niesie za sobą, itp. Myślę, że można polecić fanom SF oraz powieści detektywistycznej.

andrzej.siedlce | 2016-10-29
Przeczytana: 05 listopada 2016