Moreta, pani smoków z Pern

Tłumaczenie: Anna Wojtaszczyk
Cykl: Jeźdźcy smoków z Pern (tom 7)
Wydawnictwo: Książnica
Moreta: Dragonlady of Pern
smoki
Justilla

Lord Allessan organizuje w swojej Warowni Ruatha wielkie Zgromadzenie. Wśród zaproszonych gości jest także Moreta, młoda władczyni Fortu Weyr. Radosny nastrój uroczystości zostaje przerwany niepokojącymi wieściami o tajemniczej zarazie, która dziesiątkuje biegusy. Wkrótce jednak okazuje się, że stanowi także śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Pern znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie. Moreta podejmuje heroiczną próbę zatrzymania epidemii...

wiejskifilozof | 2015-10-26

Prawie wcale nie znam,twórczości tej pani.Więc brałem w ciemno.I nie żałowałem,bo było warto.To ciekawa historia fantasty,o smokach.Pewnej epidemii.I epidemii.Czyli taki thriller medyczny w świecie fantasty ?
No,może bez przesady.Ale przyjemnie to się czytało.
Chętnie coś tej autorki,jeszcze przeczytam.

| 2014-03-19
Przeczytana: marzec 2014

Troszkę mnie wymęczyła ta książka. Zwykle rzucam się na "Jeźdźców Smoków" z zapałem, ale w tym przypadku Anne McCaffrey obniżyła trochę loty. Nie jest jednak tak, że nie ma ta książka silnych plusów, bo ma. Na przykład miłość Morety do Orlith, która ociepla sączący się z kartek ból zarazy. Dopiero przy "Morecie" tak naprawdę zrozumiałam więź jeźdźca ze swoim smokiem - jest to piękne, całkowicie bezinteresowne uczucie, które daje siłę i pomaga pokonywać wszystkie przeciwności. Także Leri, była towarzyszka królowej, była małym światełkiem w całym tym rozgardiaszu.

Jednak zabrakło tej książce pary, zabrakło ciepła i tego "czegoś", co zwykle trzymało mnie przy "Jeźdźcach..." murem. Może skupienie się tylko na zarazie, opisywanie najmniejszych czynności z nią związanych i trochę przyziemne dialogi...zabrakło fantasy w fantasy (czy jak kto woli, science-fiction). Także tematyka biegusów mnie nie porwała. I brak mi było Lessy i F'nora, Menolly, Robintona i Piemura.

W każdym bądź razie...

klaudiabla2 | 2011-01-17
Przeczytana: 25 grudnia 2010

Następna książka z serii ,,Jeźdźcy smoków z Pern”. Tym razem cofamy się w czasie. Akcja toczy się pod koniec Szóstego Przejścia. Wtedy też na Pernie wybucha straszliwa epidemia na którą umierają ludzie i biegusy. Próbę jej zatrzymania podejmuje Moreta. Książka jak najbardziej trzymała poziom poprzednich części serii. Myślałam, że pani McCaffrey zabraknie pomysłów-tak się nie dzieje. Szkoda, że już chyba na zawsze pożegnałam się z moimi ulubionymi bohaterami: Lessą, F’larem, Robintonem. W zamian dostałam równie wspaniałe nowe postacie: Moretę, Alessana, Leri. Koniec mnie bardzo zaskoczył i po prostu wbił w fotel. Prawie się popłakałam. Polecam, nie wiem jeszcze co mam napisać. Jeśli komuś spodobały się poprzednie części sięgnie i po tą.

Anvariel | 2011-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2011

Świetna książka, bardzo wzruszająca. Od samego początku podejerzewałam co wywołało epidemię, ale troszkę się zdziwiłam, że moje przypuszczenia jendak się potwierdziły. Coś tak niepozornego... Bardzo przydały mi do gustu postaci Morety oraz Leri. Obie niezwykle wyraziste, sympatyczne, odważne. Do ostatniej chwili miałam nadzieję, mimo że zakończenie książki po przeczytaniu wcześniejszych tomów było znane, że Moreta nie zginie.

Peszek | 2013-08-23

Ta część jest chyba bardziej skierowana w kierunku kobiet - końcówka faktycznie strasznie wzruszająca i zaskakująca, mimo, iż los Morety był znany wszystkim po przeczytaniu innych książek sagi.

poszyjewchmurach | 2016-11-22
Przeczytana: 2016 rok