Dym. Powszechna historia palenia

A Global History of Smoking
9788324209330
historia, palenie
estr

"Dym" to pierwsza zrozumiała dla wszystkich historia palenia opisująca wszystkie jej formy, praktyki, parafernalia i materiały z różnych kultur, miejsc i czasów. Ponad 300 ilustracji dokumentuje palaczy i palenie wszelkiego rodzaju substancji, łącznie z tytoniem, aromatyzowanymi papierosami, marihuaną i kokainą. Od palarni opium w wiktoriańskiej Anglii do tytoniu w dawnej Japonii i hollywoodzkich produkcjach, od trawki i heroiny do hawańskich cygar. Szeroki wybór esejów ukazuje palenie zarówno w kulturze wysokiej, jak i popularnej, porusza temat płci i narodowości, sztuki, literatury, aż po reklamę, film i muzykę. "Dym" porusza również mroczną stronę tematu, łącznie z krytyką z punktu widzenia prawa, moralności i medycyny, towarzyszącą produkcji, dystrybucji i konsumpcji używek.

Jest to książka dla każdego, dla ludzi zainteresowanych relacjami między paleniem a sztuką, historią medycyny, reklamą, ekonomią oraz dla kolekcjonerów fajek i miłośników cygar. Zaintryguje zagorzałych palaczy, ale też przeciwników palenia, jak również dużo liczniejszą grupę: wszystkich, którzy próbowali i nie udało się im rzucić palenia.

kasandra_85 | 2011-02-19
Przeczytana: luty 2011

Ruda1301 | 2018-09-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Bardzo ciekawe studium zjawiska palenia w kulturze. Tomisko, ale czyta się przyjemnie :)

Nigdy nie byłam osobą palącą, jednak temat papierosów z jakiejś przyczyny zawsze był dla mnie interesujący. Właśnie to skłoniło mnie, do zwrócenia uwagi na "Dym. Powszechną historię palenia" Sandera Gilmana.

Podręcznik dzieli się na kilka części, przedstawia stosunek do palenia, jego interpretacje, sposoby oraz wszelkie narzędzia występujące w poszczególnych kulturach różnych epok.

Szkoła uczy dużej antypatii do podręczników, większej nawet niż lektur. Dlatego miałam mimochodem pewne obawy odnośnie tego, czy "Dym" będzie książką przystępną. Zostałam mile zaskoczona, ponieważ podręcznik wciągnął mnie od pierwszych stron.

Duże wrażenie robi na mnie również sam spójny podział rozdziałów. Razem z autorem czytelnik wybiera się w podróż po całym świecie w kolejnych etapach naszych dziejów, wobec czego poza tematyką palenia można pogłębić swoją wiedzę dotyczącą konkretnych kultur.

Wielki podręcznik zawiera bardzo dużo przemyślanych zdjęć, wobec czego w wolnej chwili podręcznik można...

drPo | 2015-07-17
Na półkach: Przeczytane, Tytoń-Palenie