Fajna robota

Nice work
8371206143
powieść angielska 20w
Olala

Książka jest ostatnią częścią trylogii, na którą składają się "Zamiana" i "Mały światek"."Komedia nieporozumień klasowych i społecznych, w której Lodge wzbija się na wyżyny krytycznego kunsztu. Naprawdę fajna robota".

Niesamowite jak ta powieść jest wciąż aktualna, mimo upływu ponad 15 lat! Gdyby zmienić drobne szczegóły polityczne, kulturowe i technologiczne, akcja mogłaby toczyć się dzisiaj.
Kunszt autora widać po konstrukcji postaci Robyn. Jest ona niesamowicie realistyczna. Jej radykalne, wycyzelowane intelektualnie feministyczne poglądy autor opisuje z wielką wiedzą, z pewnym przymrużeniem oka, ale też z wyraźną sympatią. Tutaj też powieść też się nie zestarzała – postać Robyn niemal bez żadnych zmian można by osadzić w dzisiejszym uniwersytecie. Mam wrażenie, że spotkałam ją wielokrotnie na uniwersyteckich korytarzach.
Śmiałam się bardzo. Solidna książka.

Hubert Igliński | 2013-05-13

"Fajna robota" była pierwszą książką Lodga, która trafiła w moje ręce. Choć czytałem ją już kilkanaście lat temu doskonale pamiętam, że wracałem z uczelni i czytałem ją w tramwaju. Tak mnie wciągnęła, że nie dość, że nie wysiadłem na właściwym przystanku, to dojechałem na pętlę wybuchając raz po raz gromkim śmiechem, i nie wysiadając wróciłem i dopiero wtedy postanowiłem na moment przerwać czytanie.
Książka opowiada o wicedyrektorze zakładu przemysłowego Victora Wilcoxa i Robyn Penrose - znawczyni literatury angielskiej i wykładowczyni uniwerysteckiej, których losy splatają się w wyniku ustanowienia Roku Przemysłu i wariackiej akcji zbliżania humanistów i inżynierów.
Robyn i Vic reprezentują 2 zupełnie różne światy, w związku z czym dochodzi początkowo między nimi do rozlicznych starć. Z czasem jednak oswajają się ze sobą i swoimi małymi światkami, a nawet ...
No właśnie. Co dalej? O tym sami przeczytacie, bo naprawdę warto!!
Na wskroś brytyjskie, ale ludzkie i przepełnione...

Bogdan | 2014-01-09
Przeczytana: 1995 rok

Niezwykła robota

David Lodge jest autorem lubianym i cenionym chyba przez większość czytelników zainteresowanych współczesną literaturą angielską. Jednakże element komizmu, będący integralnym, a często nawet zasadniczym składnikiem jego powieści sprawia, że niektórzy czytelnicy traktują Lodge’a nieco lekceważąco, jako pisarza zbyt „łatwego” i komercyjnego Nie zgadzam się z takimi opiniami. Uważam, że twórczości Lodge’a (ani żadnego innego pisarza) nie należy oceniać według kryteriów czytelniczego masochizmu, w myśl którego proza „trudna” i „wartościowa” to koniecznie synonimy. Dobrym zaprzeczeniem tej zasady jest właśnie „Fajna robota” , która została wydana po polsku w 1995 roku jako dziewiąta powieść Davida Lodge’a. Nieprzypadkowo właśnie ta książka była w 1988 roku nominowana do najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej – Booker Prize. Wraz z „Małym światkiem” z 1984 roku (również nominacja do Bookera) powieść ta niewątpliwie stanowi największe osiągnięcie Lodge’a...

Symfony | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 22 października 2013

Najlepsza część trylogii - może dlatego, że najbardziej współczesna. Problemy w niej przedstawione są nadal aktualne: oderwanie od rzeczywistości środowiska uniwersyteckiego i przyziemność pracy w przemyśle. Dowcipna i wciągająca. Zakończenie niebanalne. Nie jest bezpośrednią kontynuacją poprzednich - można przeczytać osobno.

iguana | 2016-10-14
Przeczytana: 2004 rok