Jana ze Wzgórza Latarni

Jane of Lantern Hill
978-83-08-04324-0
dona

Inne wydania

Pełna ciepła opowieść o tym, że marzenia się spełniają i w każdym z nas drzemie wielka siła – trzeba tylko wiary i miłości, aby ją rozpoznać. Jedenastoletnia Jana mieszka wraz z ukochaną mamą i surową babką w Toronto. Pewnego dnia dowiaduje się, że ojciec, którego dotąd uważała za zmarłego, żyje i mieszka na Wyspie Księcia Edwarda. Przekonana, że on był przyczyną rozpadu małżeństwa jej...

Jedenastoletnia Jana mieszka wraz z ukochaną mamą i surową babką w Toronto. Pewnego dnia dowiaduje się, że ojciec, którego dotąd uważała za zmarłego, żyje i mieszka na Wyspie Księcia Edwarda. Przekonana, że on był przyczyną rozpadu małżeństwa jej rodziców, Jana niechętnie odwiedza go w czasie wakacji. I tu zaczyna się pasmo niezwykłych zdarzeń...
Ojciec okazuje się czarującym, zabawnym człowiekiem, Jana zawiera nowe przyjaźnie, a na pełnej uroku Wyspie Księcia Edwarda odnajduje wreszcie prawdziwy dom.

Jedna z moich ukochanych powieści dzieciństwa. Po jej przeczytaniu, inaczej widziałam księżyc (Ci, co przeczytali - wiedzą, o czym mówię:D)

To urocza powieść o dorastaniu i o wyzbywaniu się strachu.

Mam też wrażenie, że głównym tematem tej powieści jest historia pewnej miłości, o którą, dawno temu, nie podjęto walki. Dopóki mamy wolę walki, nigdy nie jest za późno, by zacząć od nowa. Optymizm tej powieści działa kojąco. To wartościowa powieść.

Dominka1 | 2014-06-04

"Jane ze Wzgórza Latarni" to kolejna dobra powieść Lucy Maud Montgomery, napisana w charakterystycznym dla autorki stylu. Znów główną bohaterką jest dziewczynka w wieku szkolnym. Co ją wyróżnia na tle innych postaci wykreowanych przez pisarkę z Wyspy Księcia Edwarda?
W tej książce Montgomery(jednej z jej ostatnich ) nie wahała się poruszyć odważnych jak na te czasy kwestii. Główna bohaterka jej dzieła nie jest sierotą. Ma oboje rodziców, babkę, ciotki, wujów i kuzynkę. Sytuacja domowa Jany nie należy jednak do tych idealnych czy chociażby normalnych.
Dziewczynka nie zna swego ojca. W domu na jego temat się nie rozmawia. W dodatku babka jest zazdrosna o uczucie matki Jany do dziewczynki a reszta krewnych uważa ją za mało bystrą ,nieładną niedorajdę. Rytuały ,które w zwyczajnym domu są przyjemnością-rodzinne posiłki, czytanie Biblii dla tego dziecka są jedynie powodem do stresu a dla jej krewnych okazją do otwartej krytyki .
Jana Stuart nie jest tak niezwykła jak Emilka...

To moja ulubiona książka pisarki Lucy Maund Mongomery bardzo lubię wracać do niej.
Historia opowiada o jedenastoletniej Janie, mieszkającej z mamą i surową babką w Toronto.
Jana to dziewczynka urocza,miła bardzo pogodna dziewczynka.
Przeżywa niesamowite, ciekawe przygody...dowiaduje się że jej ojciec żyje i mieszka na Wyspie Księcia Edwarda postawia pojechać do niego, by go zobaczyć.
Poznaje piękne okolice, uroki tej ślicznej wyspy...zachwycona piękną wyspą Księcia Edwarda pragnie tam zostać, blisko być swojego ojca.
Pełna ciepła, wrażliwości, wiary i nadziei książka o marzeniach dla których warto uwierzyć, że się spełnią.
Dążyć do ich realizacji, spełnienia.
Przepiękna, cudowna opowieść z przyjemnością przeczytałam urzekająca, chwyta za serce.

książek: 1962

To jedna z moich ulubionych książek Montgomery. Wyjątkowo podobała mi się jej bohaterka - początkowo cicha, zahukana, stłamszona przez babcię z piekła rodem, lodowatą i nieczułą - z czasem zupełnie się zmienia. Mnie ta historia wzruszyła, a jednym z jej najmocniejszych punktów jest wątek rodziców Jany. Polecam zwłaszcza tym, którzy lubią książki przywracające wiarę w dobre zakończenia.

Amadea | 2015-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Z powieści L.Montgomery jak dotąd znana mi była tylko "Ania z...", a ta krótka powieść o Jane właściwie trafiła do mnie za namową starszej pani, która wręcz nakazała przeczytać, bo taka piękna.

No i piękna. Nazwałabym ją familijną, tak jak wszystkie znane nam familijne filmy, które to wzruszają i obowiązkowo mają szczęśliwe zakończenie.
To książeczka na jeden wieczór, w odbiorze wzruszająca, jak nie przymierzając "Mała księżniczka" i właściwie sprawiło mi przyjemność przeczytanie jej.

Zwróciłam uwagę na szczegółowość opisów miejsc i krajobrazów, począwszy od miejsc ponurych do pięknych.
Przy "polerowaniu" srebrnego księżyca wyobraźnia przenosi nas w świat,kiedy to sami byliśmy dziećmi.
Aż chciałoby się wrócić do czasów dziecięcej wyobraźni, która nie ma żadnych ograniczeń.

Milutka bohaterka i powieść utrzymana w stylu pisarskim L.M.Montgomery. To historia, którą pozna każdy z przyjemnością, bez względu na wiek i preferencje czytelnicze.

dzosefinn | 2011-07-31
Przeczytana: 25 lipca 2011

Ciepła opowieść o miłości, przyjaźni, tęsknocie i marzeniach. Autorka znów przenosi nas do świata - mimo tego, że dobrze nam znanego - jednak ukazującego swoją jaśniejszą stronę, gdzie wszystko co nas otacza staje się piękne i wyjątkowe. Nic dziwnego, że książki Lucy Maud Montgomery mają wiele fanów na całym świecie.

Bez żadnych "ale"
Ocena: 5

Halina | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Książka opowiadająca o losach małej Jane, która mieszka wraz matką, ciotką i babką w ponurym domu przy Gay Street, w którym niepodzielnie rządzi ostatnia z dam. Rodzice dziewczynki pokłócili się wiele lat temu i od tego czasu żyją w separacji. Pewnego dnia do ich domu przychodzi list od ojca z prośbą o przywiezienie Jane do niego na wakacje, na Wyspę Księcia Edwarda.
Książka ma tematykę typową dla Maud - niepozorna dziewczynka, bardzo osamotniona - istota jakich wiele, jej perypetie i droga do szczęścia. Ta historia różni się jednak dość znacznie od innych - tutaj miłość dotyczy rodziców głównej bohaterki, a nie jej samej. Bardzo otwarcie mówi się o rozwodach, o separacji, o problemach - Maud nigdy nie owijała w bawełnę i zawsze pisała o tematach prostych, realnych i życiowych, obecnych w prawdziwym świecie, ale nigdy jeszcze cała opowieść nie opierała się na historii bohaterów drugoplanowych (którzy, jak wszyscy inni, byli doskonale "skrojeni" - Maud jest w tym...

Joanna Hacz | 2015-08-19

Przecudna książka dla dzieci i młodzieży.
Autorka jak zwykle wprowadza czytelnika w klimat pełen rozmarzenia i pogodnej, sprawiającej, że człowiek ponownie zaczyna wierzyć w drugiego człowieka radości.
Historia niby prosta i nie ma w niej zbyt wielu zaskakujących wątków, ale Montgomery opowiada ją w taki sposób, że z zapartym tchem odwracamy kolejne kartki i niecierpliwie oczekujemy dalszego biegu zdarzeń.
"Co się stało, ona pyta, i nawet głos jej nie zadrży. Ty nie wiesz... mam nadzieję, że nigdy nie będziesz wiedziała, co to znaczy wyjrzeć niedbale przez kuchenne okno, omawiając z panią Davy niską cenę jaj i ujrzeć swoją córkę - swoją jedyną córkę - maszerującą dumnie z lwem. Wydaje ci się, że nagle oszalałeś! Zastanawiasz się, co było w tej szklaneczce z sokiem malinowym, którym poczęstowała cię pani Davy Gardiner. Biedna pani Davy! Może jej to przejdzie, ale obawiam się, że już nigdy nie będzie tą samą kobietą".
Zacytowałam tylko urywek, ale fragment z lwem jest dosłownie...

Hub | 2011-03-30
Przeczytana: 29 marca 2011

Ciepła, "montgomerowska" w stylu opowieść o dziewczynce godzącej zwaśnionych rodziców, choć rozwija się przewidywalnie i opiera na szablonach (zła babka, roztrzepany ojciec, ciotka-intrygantka) ma w sobie mnóstwo ciepła i radości, która wyrasta wprost z rozwijającej się fabuły (choć to może nieco mętne wyjasnienie, jakoś nie potrafię inaczej tego nazwać).
Tło obyczajowe i charakterystyczna dbałość o liczne drobiazgi (jak stale powracający motyw pelargonii) są mocną stroną historii, zakotwiczają bohaterów w wykreowanym świecie i pozwalają wierzyć w użyte przez autorkę szablonowe postaci.

Poznałem tę powieść dopiero teraz, wiele lat po pierwszym spotkaniu z Anią Shirley, ale znajduję w niej podobne ciepło i tkliwość wobec świata. Autorki nie da się pomylić z nikim innym :)

Kamena | 2014-01-06
Przeczytana: 1994 rok

"Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie wiedział".
Od razu można rozpoznać fanów książek Lucy Maud Montgomery, bo operują charakterystycznym słownictwem, wyrazami typu "protekcjonalny", czy "impertynencki".
Z tej książeczki mała Kamenka dowiedziała się o istnieniu... "pozytywnych fluidów" i... do tej pory ich używa. :P

Jedna z ulubionych książek dzieciństwa.