Instalacja Idziego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
nellanna

Jest to historia dziennikarza, który dowiaduje się o istnieniu swojego dorosłego syna Idziego, obdarzonego tajemniczą mocą. W towarzystwie Idziego ludzie zachowują się inaczej niż zwykle, są nienaturalnie szczerzy. Nie wiadomo, co o tym decyduje, czy rodzaj charyzmy, czy jakaś szarlataneria. Idzi potrafi niepostrzeżenie wymuszać na ojcu i jego otoczeniu różne decyzje, które uruchamiają serię dramatycznych zdarzeń…

źródło opisu: www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/index.htm?m=1&page=0&idk=0...»

nellanna | 2010-05-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2009

Wspaniała książka!Bohater, niedopasowany do dzisiejszych twardych reguł, pazerności, ogłupienia niską kulturą słowa, obrazu, czynu.
Jest jak wyrzut sumienia, dla tych, co nie stracili resztek wrażliwości. Dosłownie traktuje bycie dobrym człowiekiem, dlatego jest postrzegany jako dziwak, idiota, psychopata...A gdyby Chrystus pojawił się nagle wśród nas? Czy nie wydałby się nam śmieszny? Niedzisiejszy? Naiwny jak dziecko? Opóźniony w rozwoju?
Serdecznie polecam!

marcinb | 2012-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 września 2012

Trzeba chyba się przyznać, że jestem dość bezkrytycznym admiratorem prozy Jerzego Sosnowskiego.

Zresztą nie tylko prozy; w ogóle uwielbiam wszystko, czym zajmuje się ta renesansowa postać - jego świetną, wszechstronną robotę radiową (zawsze na najwyższym poziomie), jego krytykę literacką czy rzeczy, które publikuje na swoim tętniącym życiem i dyskusją blogu. A "Instalacja Idziego" jest bez wątpienia najlepszym kawałkiem pisarstwa Jerzego Sosnowskiego, z jakim jak dotąd miałem do czynienia.

To fascynujący, błyskotliwy i otwierający multum ścieżek traktat o polskim katolicyzmie, a raczej tym, co my, Polacy z katolicyzmem wyczyniamy. Traktat rozpisany na drobiazgowo scharakteryzowane głosy, które co rusz wywoływały we mnie wewnętrzny uśmiech, kiedy chcąc nie chcąc poszukiwałem możliwych pierwowzorów tych postaci w polskim życiu zbiorowym i napędzającym go obiegu poglądów. Katolicyzm w tej powieści to hasło i odzew we wzajemnych interakcjach bohaterów, ale w zasadzie nic ponadto;...

Aqnieszka | 2015-04-27
Przeczytana: marzec 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Idzi Janik czy "Idzie ja nikt" - jak określił go jeden z bohaterów powieści? Ni to prorok-cudotwórca odklejony od rzeczywistości, ni to zagubiony młodzieniec, ni to osobnik burzący zastany porządek, który przykrywa tajemnice i przemilczenia. Pojawia się nagle w życiu dziennikarza Waldka Wilkowskiego jako jego syn, o którego istnieniu ten nie miał pojęcia, i zmusza do refleksji nad własnym życiem i relacjami z innymi ludźmi. Wytrąca go z samozadowolenia i świat nagle zaczyna Wilkowskiego uwierać. Zresztą nikt, kto spotkał Idziego, nie pozostaje taki sam. Ech, od początku było wiadomo, że to nie może się skończyć dobrze.

mantono | 2015-01-20
Przeczytana: styczeń 2015

Rzadko gdy ktoś robi Coś wyśmienicie, z humorem i mądrze, potrafił powielić umiejętność piórem. Trochę drżałem przed lekturą, bo autora cenie wielce. Niepotrzebnie. Panie Jerzy jestem pańskim fanem, nadal i bardziej.

DoTTi91 | 2013-10-14

Niebanalna historia oraz wątki bohaterów a cały Idzi przemieszcza się między nimi jak 'wąż na piasku' wypełniając wydarzenia, które są summa summarum o nim samym.
Książka przedstawia nam ludzi współczesnych w jakiej warstwie społecznej się znajdują oraz ich siłowanie się z codziennością, która im nie odpuszcza.
Zahaczająca o temat kościoła, wiary Polaków. Niektórym może się spodobać innym nie, zależnie od gustu.
Początkowo mogą odstraszyć gabaryty owej pozycji lecz to tylko pozory - czyta się zwięźle.

Intueri | 2010-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2010

Nie do końca wiem, co o niej myśleć. Postać Idziego mi się nie podobała. Doceniam jednak sposób przedstawienia społeczeństwa. Prawdziwy wachlarz. Prawie współczesna "Lalka". Ale, jak wiemy z reklamy, prawie robi wielką różnicę.

xsa | 2015-01-23

Może jedyna dobra polska "powieść katolicka" początków XXI wieku, pokazująca uczciwie, ale ze zrozumieniem nasze różne podejścia do wiary (i niewiary).

ania | 2013-01-14

nuda

KasiaP | 2015-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Dziwna. Przewidziałam zakończenie.
Nieco nużące, rozwlekłe, ale potrzebne jednak, dialogi i monologi na temat Boga, wiary i kościoła katolickiego. W tej książce te trzy rzeczy nie są jednoznaczne...

Robert | 2014-06-30

Nie zrozumiałem zakończenia (za młody jestem?..)
Do połowy fantastyczna, od połowy chyba pisana w pośpiechu, traci gęstość i smak... Ale warto, choćby do połowy doczytać ;)