Wojny urojone

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320709695
Ziemiański, Science-fiction
Snorri

Jedna z pierwszych książek Ziemiańskiego. Ludzie tłoczący się na dwóch statkach kosmicznych Vega oraz Centaur mają okazję wrócić na Ziemię. Podobno po ucieczce Ludzi na Ziemi wykształciły się 'prymitywne kultury rolnicze'.. podobno. Wojna nie zawsze jest taka jak nam się wydaje i nie zawsze jej cel jest tak oczywisty.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bosy_Antek | 2013-01-20
Przeczytana: 18 stycznia 2013

„Wojny urojone” to dziecko psychozy, jaka panowała u schyłku Zimnej Wojny, gdy każde większe napięcie dyplomatyczne pomiędzy Blokami mogło doprowadzić do nuklearnego konfliktu. Krucha równowaga sił tkwiła tak naprawdę w strachu – każda ze stron bała się pierwsza użyć głowic atomowych, więc nerwowy klincz trwał i trwał. Ta oczywiście uproszczona wizja historii schyłku XX wieku jest fundamentem, na jakim zbudował swoją opowieść Ziemiański.

Po przeczytaniu pierwszych kilkunastu stron wiemy już, że mamy tu wszystko, co fani s-f cenią najbardziej. Ponad Ziemią unosi się stacja orbitalna, która zbyt długo ociągała się, by wrócić na powierzchnię planety. Na stacji wszystko gnije, pleśnieje, rdzewieje i sypie się. Setki facetów usiłują zorganizować sobie jakiekolwiek sensowne zajęcie. A tymczasem na dole świat przestaje wyglądać tak, jak zapamiętali go nasi bohaterowie – giną ślady uprzemysłowienia, cywilizacja cofa się wręcz do czasów średniowiecza. Ekspedycja, jaka ląduje, by zbadać...

byłem_fprefectem | 2012-09-06
Przeczytana: 06 września 2012

Wojsko: jest i to różnorodne i bardzo nowoczesne
Broń : jest i to dużo i bardzo śmiercionośna ona jest
Wróg : i tu się zaczyna problem. Mamy jakiegoś wroga pod ręką? Nie, to zaczniemy bez nich może ktoś się później przyłączy.

Po przeczytaniu tej książki taki zimny dreszczyk przeleciał mi po plecach. Co mogłoby się stać, gdyby w czasie zimnej wojny, w jej najzimniejszym momencie, na nasz nieboskłon wleciałby niezidentyfikowane rakiety. Czy goście siedzący przy atomowych guzikach nie popuściliby w spodnie i nie pocisnęli tym cholernym ruskom/amerykańcom seryjki z nuklearnego arsenału. Na szczęście ci tam w kosmosie wykazali się ponadprzeciętnym rozumem i nie próbowali się wtedy z nami skontaktować. O ich wybitnej i przewyższającej nas znacznie inteligencji świadczy to, że nadal tego nie robią.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/09/ciaza-urojona.html

słoneczko | 2015-11-27
Przeczytana: wrzesień 2015

Jedna z pierwszych książek Pana Andrzeja. To jeszcze nie to co Achaja, ale do poczytania.

Pete489 | 2014-07-13

Być może jakieś tam drugie dno miało być, ale warstwa literacka (a właściwie jej brak) uniemożliwia jakąkolwiek przyjemność z lektury. Jest to wytwór bardzo młodego pisarza, stąd zapewne niski poziom tekstu. Być może powieść ta powinna leżeć gdzieś w szufladzie Ziemiańskiego jako pamiątka młodości, ale dla dobra ogółu, wszelkie dostępne egzemplarze powinny zostać wycofane z księgarń i bibliotek a następnie spalone.

Nie polecam.

Michal | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Zaskakujaco dobra ksiazka...jezykowo, fabularnie...polecam, poniewaz wydaje mi sie ze wykracza nieco ponad standard polskiej s-f z tamtych lat...

| 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Ładny język, ale książka pozbawiona w ogóle sensu. Motywy postępowania wszystkich bohaterów są właściwie w całości niezrozumiałe...

| 2013-05-18

Nie wiem ile razy przeczytałem... ale zawsze podejście Fleczera pozwala mi złapać trochę dystansu do życia... brakuje mi drugiej części panie Andrzeju.

ruda | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Książka o bardzo prostej o w sumie powtarzalnej fabule, ale styl Ziemiańskiego powoduje, że czyta się ją jednym tchem

phyrexii86 | 2016-10-24
sowidyl | 2016-10-22