Marzenie

Tłumaczenie: Ewa Krasnowolska
Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 16)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Le rêve
shaloma

Szesnasty tom cyklu Rougon-Macquartowie, poświęcony losom Angeliki Rougon, nieślubnej córki Sydonii Rougon, wychowywanej przez przybranych rodziców w Beaumont.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

fiNka | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

16 tom cyklu poświęcony losom Angeliki Rougon nieślubnej córki Sydonii Rougon wychowywanej przez przybranych rodziców w Beaumont.
Jest to nietypowa jak na Zole powieść zawierająca elementy metafizyki i nadprzyrodzonosc oraz pełna uniesień religijnych.
Nie ukrywam, ze nie sa to moje ulubione tematy, zdecydowanie bardziej wolę Zole w powieściach z tematami stricte społecznymi. Jednak pomimo mojego sceptycznego nastawienia do takiej tematyki udało sie Zoli jakimś cudem wzruszyć mnie do głębi i wycisnąć ze mnie kilka łez.
Z tego co wyczytałam na temat tej ksiazki autor chciał napisać coś "lżejszego" pomiędzy mocnymi "Ziemia" i "Bestia ludzka". Współcześni Zoli jednakże nie docenili tej nagłej zmiany tonu i "Marzenie" zebrało kiepskie recenzje.
Myśle, ze zwolennicy Zoli powinni sięgnąć po te książkę i poznać autora w nieco innej odsłonie.

pippi | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Tym razem Emil Zola bardzo mnie wzruszył. Czytając "Marzenie" poczułam się jak nastolatka, której przy pierwszych platonicznych zauroczeniach wydaje się, że TA MIŁOŚĆ będzie jedyna, wyjątkowa i absolutnie na zawsze:).

Otter | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Straszny zawód. Po Zoli takiej marnej, wręcz momentami irytującej książki bym się nie spodziewał. Zdecydowane odejście od tonu innych powieści z cyklu.

Aurelia | 2011-11-08
Przeczytana: 2011 rok

Przez pierwsze siedemdziesiąt stron czekałam, aż wreszcie nastąpi wstrząs i ta cała idylliczna atmosfera runie. Potem zwątpiłam i czekałam tylko, jak tak dobry pisarz jak Zola zakończy tę banalną historię. Dziwna książka, ale czyta się błyskawicznie.

KoKo | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

Dość kiepska, w mojej ocenie. Pozycja, jak na Zolę, dość krótka, niecałe 180 stron. I całe szczęście, bo dłużej o tym samym nie dałabym rady czytać. Pojawiają się wątki metafizyczne, które mnie lubiącą metafizykę, znużyły. I zakończenie, zaskoczyło mnie, ale negatywnie - co to miało być? Duch, zjawa, męczennica, która dołączyła do korowodu błąkających się po domu w białych sukniach?

Barszczu | 2016-04-19
Nenetl | 2015-12-19