W matni

Tłumaczenie: Roman Kołoniecki
Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 7)
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
L'assomoir
Rougon-Macquartowie, paryż
klasyka
shaloma

Inne wydania

Siódma część cyklu Rougon-Macquartowie Emila Zoli. Powieść opisuje życie najniższych warstw społecznych w Paryżu epoki II Cesarstwa

alouette | 2014-01-14

Zachwyciła mnie ta powieść i wciągnęła w swój mroczny świat paryskiej biedoty.
Czytałam jednym tchem, nie mogąc oderwać się od tej hipnotyzującej historii. To opowieść pełna brudu, biedy, głodu i smrodu. Jest przerażająca i odrzucająca, a jednak, przekornie, nie pozwala o sobie zapomnieć. Ponury smutek, którym przepełniona jest ta historia zmienia percepcję. Zola doskonale uwiecznił Paryż tamtych lat, wraz z jego bohaterami, zapijaczonymi nierobami, którzy własnoręcznie niszczą sobie życie. Czytając "W matni" wręcz czułam smród dobywający się z rozpadających kamieniec, słyszałam piski dzieci i hałasy dobiegające z pobliskich szynków.
Zola wzbudził we mnie wiele emocji. Od niezdrowego zaciekawienia po skrajne obrzydzenie. Zachwyciła mnie konstrukcja powieści, a także erudycja autora. Odkryłam Zolę. To moja pierwsza przeczytana powieść Zoli, ale na pewno nie ostatnia.

zacofany-w-lekturze | 2011-03-28
Przeczytana: 07 marca 2011

Praczka Gerwazyna mieszka ze swym kochankiem Lantierem i dwoma synami w obskurnym pokoju w paryskim hotelu. Pieniądze, które przywieźli ze sobą z prowincji, dawno już zostały przejedzone, wszystkie wartościowsze rzeczy trafiły do lombardu. Kobieta zaczyna podejrzewać, że kochanek ją zdradza, a gdy w końcu jej podejrzenia się potwierdzają, mężczyzna wyprowadza się, zabierając resztę ich mizernego dobytku. Najpierw oszalała z bólu po jego stracie Gerwazyna gotowa jest rozszarpać rywalkę, wkrótce jednak przytomnieje – musi zadbać o siebie i dzieci, wraca więc do pracy. Odzyskuje spokój, ma stałe źródło dochodów. Wkrótce zaczyna się do niej zalecać sympatyczny dekarz Coupeau. Gerwazyna wzbrania się przed kolejnym związkiem, ale w końcu cierpliwy Coupeau przełamuje jej opory. Biorą ślub, żyją spokojnie, oszczędzają, by spełnić swe wielkie marzenie – otworzyć własną pralnię. Niestety, dekarz ma wypadek w pracy, odłożone pieniądze idą na leczenie. Wyleczony Coupeau nie bardzo garnie się z...

meri | 2012-11-01
Przeczytana: 15 listopada 2012

Zola jak zwykle znakomity i aktualny. I ponury.

abc | 2014-04-03
Przeczytana: kwiecień 2014

Zola i wszystko jasne. Kolejne studium upadku.

Libra | 2016-02-13
Przeczytana: 01 lutego 2013

Dla wielbicieli naturalizmu bd to "przyjemna" lektura. Jednak w drugiej części dzieła naturalizm zaczyna przytłaczać i lekko drażnić. W sferze studium nad psychiką człowieka, bohaterowie są traktowani jak "króliki doświadczalne" (opinia zasłyszana, nie jest autorska). Dzieło w bardzo dobry sposób ukazuje proces degeneracji jednostki (zob. determinizm społeczny). W dodatku z lektury dowiemy się o realiach życia klasy robotniczej XIX w., poruszony zostaje problem alkoholizmu.

ratatosk | 2016-09-17
Jarmila | 2016-08-29