Chrzest Polski

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
historia
Zimek

Inne wydania

Ciekawe, a wciąż jeszcze mało zbadane wierzenia Słowian; złożone przyczyny wyboru chrześcijaństwa przez władców Polski i innych krajów słowiańskich; intrygi i rozgrywki polityczne towarzyszące misji; walka chrystianizmu ze starym obyczajem; sylwetki oddanych sprawie apostołów Słowiańszczyzny; wizerunek psychologiczny św. Wojciecha, pierwszego patrona Polski – oto tematy, które podjął w swej pracy autor. Dla wielu czytelników pasjonująca będzie konfrontacja posiadanych wiadomości z tym, co wnosi książka, gdyż autor daje szereg własnych interpretacji, opartych na zbadanym przez siebie materiale historycznym. Chrzest Polski czyta się z przyjemnością. Duży zasób faktów, a przy tym potoczysty styl czynią zeń lekturę interesującą i łatwą.

książek: 1990
Renax | 2016-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Post w 1050 rocznicę Chrztu Polski: Jerzy Dowiat 'Chrzest Polski'

Książka 'Chrzest Polski' to napisana pięknym językiem publikacja analizująca znaczenie chrześcijaństwa w czasach przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Autor analizuje różne aspekty polityczne tego doniosłego wydarzenia, analizuje przyczyny i skutki. Miałam wrażenie słuchając tej książki, iż Dowiat odbrązowił wiele mitów na ten temat. Zaczynając od analizy kilku pomnikowych świętych: Wojciecha i Stanisława, pokazując ich w świetle takim, jakim oni pewnie byli rzeczywiście, oraz na przykład Dobrawę, bez tych idealizujących przymiotników, a na ważnych i dogłębnych rozważaniach historycznych kończąc.
U Dowiata pogaństwo nie jest złem wcielonym. Analizuje on 'pogaństwo' na postawie dostępnych mu źródeł. Wynika z tego, iż były to kulty lokalne, kojarzące się z miejscowymi regionami. Chrześcijaństwo szło albo z Bizancjum albo z Niemiec. Dla władcy takiego jak Mieszko przyjęcie chrztu było decyzją o kolosalnym znaczeniu....

emendator | 2013-11-04
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 19 października 2013

Bardzo ciekawa książka, z pewnością godna polecenia. Pisana jest bardzo przystępnym językiem. Temat utworu jest szeroko omówiony. Autor obala wiele utartych schematów i przekonań o wczesnośredniowiecznej Polsce. Robi to bardzo skrupulatnie, świetnie i profesjonalnie uzasadniając swoje stanowisko. Jest przy tym jednak obiektywny. Lektura tej książki nie wymaga szczególnej znajomości historii, dzięki czemu nadaje się do przeczytania dla szerokiego grona. Czyta się ją bardziej jak powieść i legendę niż rozprawę naukową.

Przeczytałam ją na studiach. Była to lektura, którą wybrałam na poprawę oceny z ćwiczeń i naprawdę nie żałowałam. Chyba lepiej wybrać nie mogłam. Napisana w przystępny sposób, bardzo ciekawa, nie męczyłam się czytając ją.

Lidia D | 2013-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2013

świetnie się czyta daje obraz czegoś co nam umknęło na lekcjach historii :-) polecam każdemu nawet mało zainteresowanemu historią. Lekko się czyta. Książka o tym jak pogaństwo słowiańskie wierzenia żyły równocześnie z chrześcijaństwem i jak to z tymi chrzcinami Polski było.

Grażyna | 2014-04-10

Dzieckokwiatu | 2011-03-16
Przeczytana: 16 marca 2011

Czyta się przyjemnie, dosyć szybko, autor zrezygnował z naukowego stylu, więc dzięki mu za to. Jest ciekawa, więc nie zaśniemy nad rozważaniami na temat chrztu Polski. W książce przedstawione są pewne możliwości, rozważania, analizy bardzo przydatne do prac na temat wczesnych piastów. Należy pamiętać, że to są pewne hipotezy, a miejsce chrztu jest sprawą, w której dalej toczą się dyskusje.

Witold Lisek | 2014-09-21
Michał_K-ski | 2016-11-30