Kapryśne lato

Tłumaczenie: Zdzisław Hierowski
Wydawnictwo: Śląsk
Rozmarne leto

Trzech mężczyzn w co najmniej średnim już wieku - majster, major i kanonik - leniwie spędza czas na kąpielisku w podupadłym kurorcie. Kolejne dni płyną im na kąpielach, drobnych kłótniach i dyskusjach na wszelkie możliwe tematy. Ożywienie do ich życia wnosi przyjazd do miasteczka małego cyrku, w którego skład wchodzi tylko magik - akrobata oraz jego powabna asystentka.

Voudini | 2014-07-19

Sympatyczna i bezpretensjonalna opowiastka o mieszkańcach pewnego podupadającego czeskiego kurortu. Znakomicie sprawdza się w roli lżejszego przerywnika, nawet jeśli można się z niej dowiedzieć niewiele ponad to, że Anna jest "wyposażona w szlachetne organa".
Polecam także dość wierną i co najmniej równie dobrą ekranizację.

PMat | 2014-04-14
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Znajomość z piękną asystentką przyjezdnego magika jako lekarstwo na dolegliwości wieku średniego dla trzech przyjaciół z sennego miasteczka.
Tę dość smutną w gruncie rzeczy historię Vancura opowiada w zabawny, bezpretensjonalny i kojąco ciepły sposób. Wielkich emocji tu nie uświadczysz, jest za to ujmujący urok prowincji i wyrozumiałość dla ludzkich słabości.
Na uwagę zasługuje charakterystyczny styl autora. Poniżej próbka:
„Jest noc i burmistrz oświadcza, że spełniły się jego słowa, bo wieczór nastał, a to właśnie przewidywał. Jest noc. Przed domami przysiadają wyżłowate dziewice i wypatrując w zenicie gwiazdy wieczornej, powiadają: Omnia sumus sine sole.”

sapho | 2013-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Pan Vančura mnie złapał. Przeczytałam jedną trzecią książki i byłam zmęczona i pełna wyrzutu sumienia, że mnie "Rozmarne leto" nie zachwyca. To przecież językowo wybujały opis bardzo pseudointelektulnego pitolenia. Wróciłam do tej książki po tygodniu, w międzyczasie przeczytałam fragmenty innych książek tego autora, poczytałam o nim samym, obejrzałam film z 1967 roku nakręcony na podstawie tej książki. I zrozumiałam, zostałam złapana w pułapkę. Ci trzej starsi panowie na kąpielisku oczywiście pitolą bardzo wziosło poetyckim językiem o pierdołach, ale to dlatego że szanowny pan autor tym sposobem wyśmiewa tę małomiasteczkową elitę!
Czytałam w oryginale, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat polskiego przekładu, ale stanowczo polecam! Razem z filmem!

Xanax | 2013-06-27
Przeczytana: 1999 rok

Poza Czechami niedocenione, ze wzgledu na niemozliwosc przetlumaczenia oryginalnosci jezyka..

osiempalcow | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Najpierw widziałam film i czytając książkę cały czas czekałam na scenę, gdy Anna zjada te wszystkie jabłka. No i nie doczekałam się. Ale faktycznie, tak jak się spodziewałam, powieść ma ten specyficzny, z lekka ironiczny humor... Pobłażliwy, ale zarazem bezlitosny. Wszystko napisane z dużą dozą wirtuozerii i jednocześnie lekko. Styl autora - niepowtarzalny.

sebba | 2013-08-25

Kapryśne lato to typowa czeska powiastka napawająca optymizmem każdego czytelnika. Przebija w niej czeska mentalność o której pisze np. Mariusz Szczygieł. Najważniejsza jest pohoda, czyli pogoda ducha i optymistyczne spojrzenie na świat. Smaczku dodaje szczypta ironii i specyficznego czeskiego poczucia humoru.

czytankianki | 2012-10-22

klara traveler | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016
magdallena | 2016-10-13
Czytamy gdzie indziej

Już w najbliższą sobotę rusza kolejna, szósta edycja warszawskiego spaceru literackiego „Czytamy gdzie indziej”. Tym razem jego akcja rozegra się w zakamarkach fantastycznej przestrzeni dawnej fabryki serów na ulicy Hoża 51.