Opowiadania o Łukaszu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Un tal Lucas
opowiadania, nowele, Cortázar
Calendula

Ostatnia książka Cortázara zaskakuje - jak zwykle - swoją innością. "Opowiadania o Łukaszu" (Un tal Lucas, 1979) często nie są opowiadaniami sensu stricto - czasem to będzie tylko jedno zdanie, kiedy indziej dość długi i zawiły monolog; w nastroju zaś - błazeńska szarża czy wręcz przeciwnie, zaskakujące powagą i szczerością zwierzenie. Jedno zwraca uwagę: jest to książka w dużej mierze retrospektywna. Chyba po raz pierwszy Cortázar tak wyraźnie przywołuje przeszłość. I rzecz druga: bardzo osobiste są te opowiadania. W "Posłowiu" Zofia Chądzyńska pisze m.in.: "(...) w tej odrobinę kokieteryjnej formie zwraca się ku nam, swym bliźnim, swym braciom, jak i on pełnym słabości, jak i on pełnym śmieszności, jak i on pasjonującym się w tej samej mierze rzeczami poważnymi co głupstwami, jak i on pełnym nieszkodliwych (i szkodliwych) manii, hodującym koty, nie znoszącym początków tygodnia, czującym ściśnięcie serca w wielkich obcych miastach. Gada z nami, rozśmiesza nas, irytuje, co jakiś czas rzucając nam beztrosko strzęp prawdziwej literatury. I znowu się zwierza: Taki jestem. Tym się pasjonuję. W to wierzę. Z tego kpię. To kocham. Tego unikam, a tego się boję. Taki jestem (...)".

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1982

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl

Daniela | 2016-01-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Mała a cieszy. Szczególnie przy opowiastkach o przyrodzie i o problematyczności załatwiania potrzeby fizjologicznej podczas spotkań towarzyskich, kiedy to toaleta umiejscowiona jest tuż przy salonie. Śmiałam się do rozpuku. Spodobała mi się też dlatego, że czytając ją, miałam wrażenie, że poznaję osobę błyskotliwą, spostrzegawczą, wnikliwą, z poczuciem humoru i dystansu, świadomą swoich słabości i śmieszności. Polubiłam ją.

Noemi | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2014

Cortazar. Nie potrzeba mówić nić więcej.

A jednak powiem. Przy tym zbiorku śmiałam się, kiwałam głową ze zrozumieniem i dziwiłam się, skąd te niesamowite pomysły (rybki!).

Bogna | 2014-09-22
Przeczytana: 21 września 2014

zdecydowanie wymaga spokoju, żeby powoli smakować każde słowo. jak w kalejdoskopie widzimy samego pisarza, który ukazuje swoje przemyślenia, pragnienia, słabości.

Novvyczka | 2016-10-31
illmer | 2016-09-20