Kompleks polski

Wydawnictwo: ALFA
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura polska
Calendula

U nas z wolna kończy się zima. Topnieją śniegi, zachodni wiatr niesie daleki zapach nowości. Staram się przypomnieć sobie to nasze przedwiośnie pełne przeczuć, pełne nadziei. Powtarzam sobie w myślach to krótkie słowo "Polska" i wtedy jawi się we mnie jakaś rzewna podniosłość, coś jasnego, swobodnego, kojącego. Polska - ojczyzna wolności, Polska - matecznik tolerancji, Polska - wielki ogród bujnego indywidualizmu. Gdzie ludzie pozdrawiają się uśmiechem, gdzie policjant nosi różę zamiast pałki, gdzie powietrze składa się z tlenu i prawdy. Polska - wielki biały anioł pośrodku Europy.

Katarzyna Bartnicka | 2017-09-21
Na półkach: Przeczytane, Niesamowita
Przeczytana: 21 września 2017

Pamiętam, że u mnie w domu rodzinnym na półce stała książką Sennik Współczesny, po który sięgałam kilkukrotnie zawsze z tym samy zawodem, ze to książka nie dla mnie. Może i wówczas była to lektura nie dla mnie, ale dziś sięgając po "Kompleks polski", które wówczas nie mogłam znać, bo w bibliotekach trudno było o jego książki, a ta został wydany w wydawnictwie podziemnym. Konwicki w sposób z jednej strony refleksyjny, a z drugiej ironiczny czy wręcz komiczny ukazuje obraz Polski, kraju który dąży do upragnionej wolności. I chociaż jest to obraz PRL, który nie wszyscy znają, którego nie wszyscy pamiętają, ale naprawdę można się zdziwić jak bardzo jest to nadal aktualna powieść.

Felzmann | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Kompletnie nie czuję Konwickiego. Przyznam wam się, że nie potrafię sobie wyobrazić, że komuś ta proza mogłaby się podobać. Dajecie te wysokie oceny, bo Konwicki to legenda.
Tylko jeden fragment mi się spodobał:
- Pani Julio, ja się zmęczyłem udawaniem. Udawaniem mężczyzny, literata, kochanka. Fingowaniem uczuć, zamiłowań, namiętności. Bóg mnie stworzył mniej albo bardziej na swoje podobieństwo. Jestem w zmowie z takimi jak ja. Oni na mnie czekają, bo mnie potrzebują.
- Ale przecież pana nęka ta jedna obsesja, o której pan ciągle
myśli.
- Tak, nęka i sam się sobie dziwię. Ona mnie trzyma przykutego do ziemi. Chcę się zerwać do lotu w przestworza, które pragnąłbym uznać za swoją ojczyznę, i nie mogę, bo jestem, kurwa, przykuty.

Koronczarka | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Konwicki kiedyś był lekturą obowiązkową, więc czytałam go dawno, dawno temu. Ale teraz, ponieważ swoją śmiercią przypomniał nam o sobie ( jakie to smutne, że czasami trzeba umrzeć, byśmy sobie przypomnieli, biję się w piersi), więc sięgnęłam po "Kompleks", by sobie go odkurzyć. I myślę sobie, że Konwicki powinien ożyć. Z taką ochotą wyczytujemy książki (np. Sławomira Kopra), które opowiadają o PRL-u. A przecież dużo więcej na ten temat ma do powiedzenia właśnie Tadeusz Konwicki. Ciekawa jestem też, czy w związku z tak wielkimi zmianami w naszym życiu umarł już Polak romantyczny, który jest bohaterem tak wielu powieści Konwickiego. Ktoś, dla którego powstanie styczniowe i warszawskie to dwa do końca po romantycznemu nie przeżyte wydarzenia, które zatruwają nas kompleksami i jednocześnie dają coś, czego za żadne skarby się wyzbyć chyba nie chcemy, skoro to tak długo trwa - dają nam jakąś słodką mękę, rozkosz przeżywania porażek, przyjemność cierpienia.

Lea | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Powieść utrzymana w tonacji groteski (politycznej). Jest to diagnoza kondycji peerelowskiego społeczeństwa końca lat 70-tych XX w.

Podczas czytania należy się maksymalnie skoncentrować już od samego początku, bo w przeciwnym wypadku czytanie nie będzie miało większego sensu. W powieści występują dwa plany czasowe i kilka rodzajów narracji.
Akcja powieści rozgrywa się w PRL-u w Wigilię (koniec lat 70-tych). Narratorem powieści jest literat, Tadeusz Konwicki, który z grupą innych osób stoi w kolejce do jubilera w oczekiwaniu na dostawę złota. Razem z nim w kolejce stoją: niedoszły zabójca Konwickiego działający na zlecenie Podziemia, ubek, donosiciel, studenci, obcokrajowiec i inni. Fabułę tę przerywa skok w czasie do Powstania Styczniowego, gdzie głównym bohaterem opowieści jest Zygmunt, dowódca oddziału chłopskiego (narracji zmienia się na drugoosobową). Następnie znowu powracamy „do kolejki” w latach 70-tych, by powtórnie przenieść się do czasów Powstania Styczniowego, gdzie...

Maciej DW | 2017-02-11

Gdyby Konwicki urodził się 100 lat wcześniej, w naszej literaturze pewnie byłoby Czterech Wieszczów... Miał niezwykły dar opisywania, wręcz malowania słowami historii polskich marzeń i mitów, romantycznych zrywów i zanurzonych w rzeczywistości rozczarowań, polskich wizji, ale też fobii i kompleksów.

To jest jedna z późniejszych książek w dorobku Konwickiego. Bardzo dojrzała i świetna warsztatowo (np. różne czasy akcji, zmiany formy narracji). Zdecydowanie warta przeczytania. Możemy dowiedzieć się z niej sporo o tym, kim jesteśmy.

Natalia | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Ta książka Konwickiego pasuje mi do deszczu. Bo jest szara i smutna, ale nie nijaka. :)
Potrafi być ciepła w tej swojej szarości.
Nie dane mi było poznać tej Polski, o której pisze Konwicki, bo za późno się urodziłam, ale opisał ją tak, że mam ochotę ją przytulić, zabrać na spacer, pokazać wiosnę i się do niej uśmiechnąć. Może nawet zaprzyjaźnić? Chociaż przyjaźnie średnio mi wychodzą.

Nie pierwsza, nie ostatnia, może nawet nie środkowa książka Tadeusza.

Maniek | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Konwicki
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

To moja druga książka Konwickiego którą przeczytałem. Wcześniej była to Mała Apokalipsa. Jak się okazuje jest to tryptyk, czyli Kompleks jest jego pierwszą częścią. Na Kompleks składa się wątek ogonka i dwa wplecione opowiadania które skłaniają i zapraszają do ich analizy i porównania z głównym wątkiem. Tak jak za pierwszym razem zostałem totalnie wciągnięty przez Konwickiego, staje się on moim numerem jeden wśród autorów. Aha, polecam zwrócić uwagę na to w jakiej osobie jest pisana i jak to się zmienia.

Grażyna | 2013-01-11
Przeczytana: 22 lutego 2014

króliki | 2013-08-06
Przeczytana: 20 lipca 2013

Jak na razie to moja druga książka Konwickiego i na pewno nie ostatnia. Autor ten ma niesamowity talent do przedstawiania swoich opinii: dużo powie, ale zostawia również dla czytelnika przestrzeń do własnych rozmyślań. Książka nie posiada praktycznie żadnej akcji, co mam nadzieję, że jest oczywiste, że nie czyni jej w żaden sposób gorszą. Amatorom prozy PRL-u gorąco polecam.

Katarzyna_Es | 2018-03-04

"Boże wolnych gwiazd, swobodnych wiatrów słonecznych, niepodległego wszechświata, święty Boże wolności zmiłuj się nad nami niewolnymi, upokorzonymi, zgnojonymi, co zawiśliśmy na wieki między życiem i śmiercią, między niebem i piekłem. Zmiłuj się nad nami i daj nam wieczny odpoczynek od przemocy brata, od tyranii ojca, od zdrady syna..."