Wokół Księżyca

Tłumaczenie: Ludmiła Duninowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Autour de ̀ a la Lune
Arek

Powieść Wokół Księżyca, to druga część tzw. Małej Trylogii Juliusza Verne'a, w skład której wchodzą jeszcze Z Ziemi na Księżyc i Świat do góry nogami. Ukazywała się również pod tytułami: Podróż naokoło Księżyca, Na około Księżyca. Podobnie jak część pierwsza trylogii, tak i ta powieść zaliczana jest do większego cyklu, w skład którego wchodzi 55 powieści o charakterze fantastyczno-naukowym i...

Ukazywała się również pod tytułami: Podróż naokoło Księżyca, Na około Księżyca. Podobnie jak część pierwsza trylogii, tak i ta powieść zaliczana jest do większego cyklu, w skład którego wchodzi 55 powieści o charakterze fantastyczno-naukowym i podróżniczo-przygodowym - Niezwykłe Podróże.
Zanim w 1870 r. ukazała się po raz pierwszy w postaci książkowej, była wcześniej drukowana w odcinkach w "Gazecie Polskiej"

Treścią książki są dalsze losy podróżników - Impeya Barbicane'a, kapitana Nicholla, Michała Ardana znanych już z powieści Z Ziemi na Księżyc, którzy wyruszyli w podróż na Księżyc w wystrzelonym z ogromnej armaty pocisku międzyplanetarnym.

źródło opisu: http://encyklopediafantastyki.pl/index.php?title=W...(?)

źródło okładki: http://encyklopediafantastyki.pl/index.php?title=W...»

Kazik | 2012-09-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Francuska
Przeczytana: 03 września 2012

USA, końcówka XIX wieku. Cały kraj cieszy się z powodu zakończenia wojny secesyjnej. Cały? Nie! Jeden, jedyny Klub Puszkarzy wciąż nie może przeboleć, że zapanował ten obrzydliwie nudny pokój. Cóż, czego jednak można się spodziewać po stowarzyszeniu miłośników broni, składających się w większości z inwalidów wojennych. Miesiące mijają, protezy kończyn rdzewieją, pistolety obrastają kurzem, a tu ani celu, ani rozrywki, ani nic... Do momentu, aż przewodniczący Klubu, powszechnie znany i poważany Barbicane, nie podejmie się zbudowania ogromnego pocisku, którego celem będzie dotarcie na księżyc...

Pierwsza połowa książki to kawał dobrej przygodówki w starym, dobrym stylu. Pozytywne wydźwięk pod postacią niezachwianej wiary w ludzkość i jej umiejętności, humor, podekscytowanie towarzyszące światowi obserwującemu konstruowanie pocisku, i wreszcie zgrabnie wykreowani główni bohaterowie tworzący znakomity zespół, daje dużo frajdy z czytania. Niestety, od momentu opisania pierwszych dni w...

Podróż w wystrzelonym z dużej armaty pocisku; czegoś podobnego dokonał tylko baron Munchhausen - zwykłym smiertelnikom zaleca się raczej banalne rakiety lub wahadłowce ;)

Seweryn95 | 2014-07-01

Powieść Juliusza Verne'a należąca do cyklu fantastyczno-naukowego, choć jak wiemy akurat ta wizja, zbadanie księżyca weszła w życie. Verne pisał o tym, co jego zdaniem ludzie mogą osiągnąć, czasami się sprawdzało, czasami nie :)

Wokół księżyca jest książką, którą albo się lubi albo nie. Czemu? Ponieważ większa jej część poświęcona jest opisowi Księżyca, a co za tym idzie akcja traci na sile i dla niektórych książka może być po prostu nudnym opisem ciała niebieskiego.

Ja ją jednak lubię, ponieważ można z niej wiele się dowiedzieć, co jest oczywiście plusem.

Marcin Bień | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015

Z jednej strony genialna,z drugiej naiwna. (Otwieranie okienka w komsosie) Trochę jakby walczy z mitami tamtych czasow (zycie na ksiezycu) ale bardzo delikatnie. Na przyklad opisuję teorię długo teorię wulkanów ksiezycowych a tylko małe wtracienie laika Michała ukazuje prawdę że takie same ślady pozostawia rzut kamieniem. Może taka była specyfika tamtych czasów. Trzeba było byc delikatnym. Podobne zabiegi byly w ksiazcze 20 tysiecy mil podmorskiej zeglugi względem ekologii

Karmiacy_Kolibry | 2015-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2015

Dokończyłem to tylko dlatego, że nie lubię porzucać lektury w połowie. Odrobinę lepsza, ale niewiele. Zamiast katowania się wątpliwej jakości "dziełkiem" znanego Verne'a polecam "Na srebrnym globie" Żuławskiego. Też strzelają z armaty, ale różnica poziomów literackich jak z Ziemi na ... Księżyc.

Arcasto | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Oryginalny pomysł, ciekawsze jeszcze chyba wykonanie - trzeba przyznać, że Verne miał nieograniczoną wyobraźnię. Czyta się przyjemnie, chociaż w niektórych momentach powieść jest mocno naciągana jeśli chodzi o prawa fizyki.

michnar3 | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Podobała mi się. Zapamiętam książkę jako miłą, fajną książę. Bardzo podobała mi się szczególnie postać Michała Ardana.
To zdecydowanie książka science fiction. Tyle, że to science fiction miało wydarzyć się dawno temu, ale tak się nie stało.
Rzeczywiście pomysłowe, żeby wysłać pocisk, ale czy można wystrzelić pocisk z Ziemi na Księżyc i to jeszcze w XIX wieku. To mi jednak nie przeszkadza. Uwielbiam fantasy.
Jedyny minus to te naukowe wywody, liczby, opisy procesów fizycznych, których i tak nie rozumiałem i pomijałem wzrokiem.

Aiwlys | 2013-01-06
Przeczytana: 2008 rok

Książka bardzo wciągająca. Nawet z tyloma danymi, jakimi posługuje się Verne czyta się płynnie i ciekawie. A najlepsze, że już 100 lat później człowiek faktycznie wyruszył na Księżyc. Może w troszkę inny sposób, ale co tam.

Forneuss | 2016-06-28
Na półkach: Rok > 2016, Przeczytane
Przeczytana: maj 2016

Zabawna i ironiczna. Ciekawie pokazane, jak sobie kiedyś wyobrażano podróże w kosmos - z jaką względną łatwością miałoby to wszystko przebiegać ;)

banti | 2015-02-11

Małą trylogie Verne przeczytałem jako pierwszą pozycję tego autora. Była to jedyna książka którą miałem ochotę przeczytać na półce u mojej Babci.