Wokół Księżyca

Okładka książki Wokół Księżyca Juliusz Verne
Okładka książki Wokół Księżyca
Juliusz Verne Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Mała trylogia vernowska (tom 2) fantasy, science fiction
Mała trylogia vernowska (tom 2)
Autour de ̀ a la Lune
Nasza Księgarnia
1975-01-01
1975-01-01
Ludmiła Duninowska
księżyc podróż science fiction

Na początku nie umiałam się odnaleźć, gdyż do połowy audiobooka, którego słuchałam miałam wrażenie, że jest powtórzona cała Podróż na Księżyc. Dopiero od połowy była 2 część. Była ona ciekawa, ciekawe były dyskusje podróżnych, a także było kilka zabawnych sytuacji podczas ich podróży. Kolejna całkiem spoko książka Juliusza Verne'a.

Autor bez wątpienia był geniuszem. Jego książki nie tylko są bardzo ciekawe, ale także bardzo inteligentne a dodatkowo w wysokiej jakości humoru. Jest to już trzecia książka pod zupełnie innym tytułem która opisuje to samo. Niestety wielu wydawców nadaje różne tytuły tym samym książkom. Jeśli ktoś szuka dobrej książki to zdecydowanie mogę ją polecić. Jest to naprawdę swego rodzaju arcydzieło literackie. Oczywiście wiedza naukowa zawarta w tej pozycji jest błędna i nieaktualna. Nie zmienia to jednak faktu, że to jest kawał dobrej i godnej polecenia literatury.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Druga część małej trylogii Verne'a. Kontynuacja powieści "Z Ziemi na Księżyc". Właściwie ta powieść samodzielnie nie ma racji bytu. "Wokół Księżyca" razem "Z Ziemi na Księżyc" stanowią jeden utwór jakby podzielony na dwa tomy. Zakończenie pierwszej części jest nieadekwatne do tytułu, a druga część to jakby wyrwane z kontekstu opowiadanie, któremu brakuje początku. Zastanawiam się, co czeka mnie w trzeciej części, skoro drugi tom wyczerpuje temat podróży na Księżyc. Edycja, którą przeczytałem/wysłuchałem, jest pełnym wydaniem powieści. Wydawcy przywrócili pominięte przez poprzednich polskich tłumaczy "nudne" fragmenty z obszernymi wykładami z dziedziny matematyki, fizyki i astronomii. Komentarz teoretyczny do tej przygody jest doprawdy imponujący. Verne przedstawił zadziwiająco trafnie wiele niuansów przygotowań i samej podróży kosmicznej, jednak jego wiedza siłą rzeczy była ograniczona. Realia startu i podróży kosmicznej przedstawione przez Verne'a w niektórych przypadkach brzmią komicznie.

Lepsza od pierwszej części, jednak wciąż mnie nie porwała, Ciekawie było przeczytać jak widzieli takie wyprawy ludzie sprzed ponad 150lat, jednak ogólnie to mnie nie porwała. Inne książki Verna mi bardziej przypadły do gustu.

Ciekawa opowieść o trójce amerykaninów który wybierają się w podróż na księżyc. Najbardziej mnie zaintersowało w tej książce opisy z dziedziny fizyki. Polecam tą książe po nie dość że dużo uczy to jeszcze zapenia dużo mile spędzonego czasu z dobrą powieśćią vernowską

Francuz Ardan przybywa na Florydę, by stamtąd wyruszyć na Księżyc.

Francuz Ardan przybywa na Florydę, by stamtąd wyruszyć na Księżyc.

Świetna książka! Wszystko przemyślane i wyjaśnione pod względem naukowym, ciekawe rozmowy bohaterów, ciekawa postać - Michel Ardan, zwroty akcji, nie nudzi się, przyjemny do czytania styl, świetne zakończenie.
Lepsza od pierwszej częsci,

Lepsza od pierwszej częsci,

Oczywiście, całkowicie niezgodna ze stanem wiedzy i nawet ówcześnie znaną fizyką, ale komu to przeszkadza, że nieważkość pojawia się na drugi dzień? (skoro w dzisiejszych filmach po asteroidach można jeździć pojazdem gąsienicowym). Humor i przygoda dają rozrywkę.

Mniej matematyki niż w częsci 1 :)

Mniej matematyki niż w częsci 1 :)

Jak zwykle sporo ciekawych faktów, nawet jeśli już nieco zdezaktualizowanych, okraszonych ciekawą fabułą.

• Science Fiction
  • Verne