Humor w genach

Wydawnictwo: Kowalska/Stiasny
83-918151-0-2
wspomnienia, saga

Książka powstała w latach 70-tych i była rodzinną domową lekturą. Pomysł wydania zrodził się na początku 2002 roku, po tym, jak z powodzeniem kilka fragmentów książki ukazało się na łamach ilustrowanych czasopism. Wspomnienia autorki dotyczą przede wszystkim lat międzywojnia, kiedy była dzieckiem i uczennicą gimnazjum im. Leonii Rudzkiej oraz lat okupacji i czasów tuż powojennych. Książkę...

Wspomnienia autorki dotyczą przede wszystkim lat międzywojnia, kiedy była dzieckiem i uczennicą gimnazjum im. Leonii Rudzkiej oraz lat okupacji i czasów tuż powojennych. Książkę kończy wejście w dorosłość - ślub z Adamem Zborowskim, ojcem aktora Wiktora Zborowskiego.

Bożena1 | 2013-11-30
Przeczytana: 2013 rok

Książka jest świetna. Pani Hanna Zborowska w mistrzowski, pełen humoru sposób przedstawia historię rodu Zborowskich i Kobuszewskich. Sięgając po nią byłam przekonana, że dokonałam dobrego wyboru i nie pomyliłam się, a kiedy czytałam ostatnie kartki było mi smutno..., że to już koniec barwnych historii w cudowny sposób opowiedzianych przez autorkę. Kto nie czytał niech żałuje.

Agacha | 2016-11-29
Przeczytana: 27 listopada 2016

Świetnie napisana, pełna humoru biografia Hanny Zborowskiej. Siostra Jana Kobuszewskiego i matka Wiktora Zborowskiego w lekki i zabawny sposób opowiada o swoim dzieciństwie i młodości. Szkoda, że autorka zakończyła swoją opowieść na czasach krótko po wojnie.

LenaU | 2015-11-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 25 listopada 2015

Aż żal odkładać tę książkę. Spotkać taką osobę jak autorka to byłby prawdziwy zaszczyt. Jej sposób narracji, piękny, elastyczny, elegancki język są ta rzadkie w dzisiejszych czasach a dla mnie tak piękne. Dopiero pod koniec lektury spostrzegłam na odwrocie recenzję. Prawie zawsze omijam recenzje "znanych osób" gdyż wolę opierać się na własnych bądź osób z podobnym co ja gustem, lecz spostrzegłam, że jest ona napisana przez Stefanię Grodzieńską, którą uwielbiam. Tym bardziej jestem szczęśliwa, że mogłam zagłębić się w tej lekturze. Jest tu tyle humoru, że nie sposób się oderwać. Bywają poważne i nostalgiczne fragmenty (mi kilka razy gardło ścisnęło się mocniej powstrzymując łzy, gdyż czytałam akurat w miejscu pełnym mam czekających na dzieci), a forma ich przekazania potwierdza, że nie trzeba ekshibicjonizmu i słowotoku, aby wywołać emocje i refleksje. Książka bardzo prawdziwa. Po prostu cudowna.

Fantastyczna, ciepła i dowcipna książka! Wspomnienia pani Hani z czasów jej dzieciństwa i młodości czyli Dwudziestolecia Międzywojennego i okupacji. Pisane z werwą, humorem i niesamowitym dystansem ;) Bardzo polubiłam niesforną małą Hanusię i pełną wdzięku młodą Hanię:)Polecam gorąco-nie tylko z chłodny jesienny wieczór!

catunga | 2012-02-28

Fantastyczna książka! Pisana ładnym językiem, a do tego z humorem. Bardzo zabawna :) Jest to biografia, którą śmiało można polecić wybrednym czytelnikom, a i samemu nabrać ochoty na czytanie tego typu książek.

Eniutek | 2011-03-21

Książka klimatyczna ,bardzo pięknie napisana.
Mnie wciągała kartka po kartce.
Wielkie brawa dla autorki. Mogłabym czytać i czytać...

ilo99 | 2016-07-25
Na półkach: Audiobook, Polecane, Przeczytane

Wspomnienia starszej siostry Jana Kobuszewskiego, Hanny. Głównie opisują jej dzieciństwo i młodość przypadającą na czasy drugiej wojny światowej. Lektura wyjątkowo przyjazna czytelnikowi, zabawna, urocza, nawet gdy opisuje sprawy poważne i trudne. Niestety książka nie nadaje się do czytania w miejscach publicznych, ponieważ pisana była przez alter ego autorki, czyli Anielę Hyś, zatem jest miejscami nieprzyzwoicie śmieszna, jak na to pseudonim postaci wskazuje, prowokuje do głośnych i szczerych wybuchów śmiechu. Moimi ulubionymi historiami była scenka z żabim królem, reklamą Ollo gum oraz deklamacja „Biesów” Puszkina podczas wędrówki przez zaspy. Lecz to jest dopiero wierzchołek góry lodowej. Humoru w tej książce nie brakuje, przy czym nie są to opowieści wydumane, widać , że autorka świetnie się bawiła wspominając dawne czasy. Pani Zborowska lubuje się w żarcie sytuacyjnym i słownym, bawią ją dwuznaczności i podteksty, co mnie, jako czytelnikowi, również się bardzo podoba. ...

Mirek Dobrowolski | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Pięknie napisana autobiografia, wręcz sama się czyta. Pozwala spojrzeć na życie, jakim było, wcale nie tak dawno temu, bo trochę przed, w trakcie i po II wojnie światowej. A spojrzeć na nie warto.

tattwa | 2013-07-26
Przeczytana: 08 maja 2007

Fantastyczna książka. Napisana w gawędziarskim, humorystycznym tonie - ja ją połknęłam. I to nie raz.

Kjuna | 2015-09-26
Przeczytana: 03 września 2015

Niczym Polyanna, znajdująca we wszystkich zdarzeniach pozytywne aspekty, elementy, których nie widać na pierwszy rzut oka, nadzieję, która trwa mimo wszystko, tak autorka i bohaterka tej opowieści, idzie przez życie widząc radość, żart i dobre strony nawet tam, gdzie inni widzą jedynie rozpacz.

Jest to cudowna opowieść nestorki rodu Kobuszewskich, starszej siostry Jana Kobuszewskiego, mamy Wiktora Zborowskiego, która z wielką lekkością, dystansem, ale i niezwykłym taktem opisuje swoje, czasem trudne, bo szarpane zawieruchą wojenną życie. Dowodem na to, że pani Hanna posiada humor w genach, jest owa autobiografia. Z przedwojennymi manierami, ale bez napuszonego ąę maluje perypetie swoje i swojej rodziny. Barwne postacie siostry, młodszego braciszka Janka, rodziców i mieszkającej razem z nimi maminej siostry oraz nauczycieli, przyjaciół rodziny i dobrych ludzi napotkanych podczas wojny, zasiedlają karty tej cudownej, nieśpiesznej opowieści.Historyjka o pierwszej spowiedzi rozbroiła...