Zmartwychwstanie

Okładka książki Zmartwychwstanie
Lew Tołstoj Wydawnictwo: Książka i Wiedza klasyka
460 str. 7 godz. 40 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Воскресение
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
460
Czas czytania
7 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
83-05-11518-6
Tłumacz:
Wacław Rogowicz
Tagi:
przemiana los ideały literatura rosyjska
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
908 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
766
354

Na półkach: , , ,

„Zmartwychwstanie” to ostatnia ukończona wielka powieść hrabiego Lwa Tołstoja. Często określa się ją jako „programową”. I słusznie, bowiem ilość elementów manifestujących poglądy społeczne autora zdecydowanie góruje nad wątkiem przygodowo-obyczajowym. Przede wszystkim ujawnia się Tołstoj jako krytyk społeczeństwa. To nic nowego, tę stronę swojego spojrzenia zawarł m. in. w „Annie Kareninie”. Tym razem jednak, krytyka jest głębsza i postawiona wprost. Już niemal wcale nie ma pozytywnych postaci w środowisku arystokratów. To niemal wyłącznie karykatury, śmieszne i odrażające. Groteskowe – bowiem każdy robi wiele złego reszcie społeczeństwa. Tak jak w scenach z kabuki – oszalały samuraj morduje i jednocześnie robi zeza. I tak: od hipochondryczki, którą trzeba nosić na łóżku, do gburowatych spirytystów i alkoholików. Wszyscy obrazują wyższe warstwy społeczne Rosji końca XIX wieku. Oprócz pieniędzy i wpływów, które posiadają owi antypatyczni ludzie wszyscy reprezentują aparat represji – władzę państwową. Ta ostatnia jest głównym przedmiotem krytyki w „Zmartwychwstaniu”.

W XIX-wiecznej Rosji władza carska była nierozerwalnie złączona z cerkwią prawosławną. Przedstawiciele tych instytucji wspólnie trzymali mir nad masami ludowymi. Ich obłudę, która kryła się za znaczeniem słów „porządek” i „wiara” odsłania Tołstoj ciągle. Klasycznym przykładem jest pop, który zaprzysięga ławników i oskarżonych w sądzie na ikony i księgi cerkiewne, myśli jednak wyłącznie o zysku i szanuje bogatego adwokata – kłamcę. Autor idzie dalej – cały rytuał cerkiewny zdaje się być „przeciw Chrystusowi”, wszystko, by ogłupić i wykorzystać lud. W oczach brutalnego sojuszu tronu i ołtarza człowiek jest tylko rzeczą. Szczególnie dwie grupy ludzi – więźniowie i wieśniacy. Niebagatelne porównanie, warto je zapamiętać – ludność wiejska żyje w swoim beznadziejnym więzieniu. I to wszystko po to, by bogacze mieli za co żyć. Więźniowie są z kolei po to, by bogacze mieli się czym zajmować – w sądach prokuraturach i urzędach. Człowiek spada do rangi rzeczy, a właściwie nie spada – już od urodzenia jest rzeczą.

„Zmartwychwstanie” jest w wielu miejscach programem sprawiedliwego gospodarowania ziemią, jako dobrem danym ludziom od Boga. Warstwa fabularna, łącznie z nawiązaniami do drogi krzyżowej (gdy pochód więźniów idzie na zesłanie) służy obnażeniu i uprzykładowieniu tej prawdy. Prawdą rzeczywistą jest przesłanie Chrystusa – nagie, takie, które wynika z jądra ewangelii, z ewangelisty Mateusza. „Bądźcie jak dzieci, nie sądźcie innych” – Prawda nie do zaakceptowania przez instytucje przymusu, przez aparat państwowy. Ziemia i ta rolnicza i ta w znaczeniu świata społecznego została zawłaszczona przez ludzi bogatych i zdemoralizowanych. Jedynym ratunkiem jest wyrzeczenie się grzechu i zlikwidowanie krzywd. Jednak jest to niemożliwe. Wie o tym i główny bohater – książe Niechludow i jego stwórca Lew Tołstoj.

Na marginesie, „Zmartwychwstanie” zawiera multum smaczków: takich jak rewolucyjne porównanie natury męskiej i kobiecej, postacie: dziadka-nihilisty, eko-wojownika Simonsona itd. Dla czytelników, którzy cenią romantyczne historie – znajdzie się sporo perypetii miłosnych i obyczajowych. Słowem „wpisanie” swojego programu i filozofii życiowej w ramy powieści zdecydowanie służy im obu.

„Zmartwychwstanie” to ostatnia ukończona wielka powieść hrabiego Lwa Tołstoja. Często określa się ją jako „programową”. I słusznie, bowiem ilość elementów manifestujących poglądy społeczne autora zdecydowanie góruje nad wątkiem przygodowo-obyczajowym. Przede wszystkim ujawnia się Tołstoj jako krytyk społeczeństwa. To nic nowego, tę stronę swojego spojrzenia zawarł m. in. w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 184
  • Chcę przeczytać
    1 139
  • Posiadam
    346
  • Ulubione
    63
  • Teraz czytam
    39
  • Literatura rosyjska
    28
  • Klasyka
    18
  • Chcę w prezencie
    17
  • Literatura rosyjska
    13
  • Rosja
    12

Cytaty

Więcej
Lew Tołstoj Zmartwychwstanie Zobacz więcej
Lew Tołstoj Zmartwychwstanie Zobacz więcej
Lew Tołstoj Zmartwychwstanie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także