Chryzantema i miecz. Wzory kultury japońskiej

Tłumaczenie: Ewa Klekot
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Chrysanthemum and the Sword. Patterns of Japanese Culture
estr

Książka ta traktuje o przyjętych w Japonii obyczajach oraz o przyzwyczajeniach, które dla Japończyków są oczywistością. Mówi o sytuacjach, w jakich Japończyk może się spodziewać grzeczności od innych, i takich, kiedy liczyć na nią nie może. O tym w jakich okolicznościach czuje wstyd i zakłopotanie oraz czego sam od siebie wymaga.

książek: 2018

"Chryzantemy i miecz" to przewodnik po japońskiej mentalności przeznaczony dla amerykańskiego okupanta. Taki cel przyświecał autorce, której zlecono napisanie opracowania, które ułatwiłoby efektywne administrowanie Krajem Kwitnącej Wiśni po II wojnie światowej.
Dlatego też książka nie przystaje już do czasów współczesnych. Zniechęca również niewątpliwie zbyt naukowy język, jakim posługuje się Pani Ruth Benedict. Książkę poleciłabym raczej tylko osobom zainteresowanym stosunkami japońsko-amerykańskimi po II wojnie światowej i dawnym japońskim modelem wychowania i myślenia, zaś pozostałe osoby odesłałabym do tych pozycji, które aż tak bardzo nie zdezaktualizowały się.

Toshii | 2011-09-26
Na półkach: Przeczytane, Azja i o Azji

Fantastyczna książka, jedna z moich ulubionych o Japonii i Japończykach, ale - wg mnie - dla nieco starszego i bardziej wymagającego czytelnika. Obecnie można zaobserwować "mały boom" na subiektywne relacje z pobytu w tym kraju, okraszone dużą ilością humoru i dykteryjek (Bruczkowski, Tomański, Bator). Warto je poczytać, choćby z ciekawości czy dla poprawy nastroju, aczkolwiek wiele z nich nie wychodzi poza ramy oklepanych już nieco prawd o Japończykach i ich zwyczajach nie z tej ziemi, które chociażby Internet zdążył już sto razy pokazać, przemielić i wypluć... Książka Ruth Benedict, mimo iż już dość wiekowa, pod względem treści jest zaskakująco świeża, ponieważ w przeciwieństwie do ww lektur, nie skupia sie na tym JACY DZIWNI są Japończycy, ale DLACZEGO tacy są... Po tej lekturze zupełnie inaczej patrzy się na historie przedstawiane w japońskich powieściach czy filmach, pewne wybory czy zachowania ludzkie stają się nareszcie dla nas jasne i zrozumiałe. I to jest - w najwiekszym...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2011

Kompletnie nie rozumiem szału na tę książkę. Po pierwsze, jest dość abstrakcyjna, japońska mentalność gdzieś się tu rozmywa, a wszystko, o czym pisze Benedict, można znaleźć w książkach podróżniczych i turystycznych o Japonii w formie przystępniejszej,barwniejszej i bardziej pociągające. No ale, literatura naukowa, prawda. Po drugie, po latach przeszkadza nieco to wyraźne piętno okoliczności powstania i celu, ale ostatecznie i to można przełknąć. Jedyny plus tej książeczki to to, że faktycznie pozwala lepiej zrozumieć japońską mentalność i zupełnie, zupełnie różny od naszego sposób pojmowania świata.

NullnFull | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Najlepsza książka jaką kiedykolwiek napisano o Japonii!
Amerykańska antropolog wyjaśnia kulisy japońskiej kultury w sposób zrozumiały dla przeciętnego czytelnika kręgu zachodniej kultury. To jej ostatnia książka przed śmiercią. Doskonałe, spójne opisy, trafne słownictwo naukowe, fascynujące meandy obcej dla nas psychologii.
Zgadzam się z Nicolasem Bouvier, który czytał ją pół wieku temu kiedy mieszkał w Japonii. Nie ma lepszej książki! Serdecznie polecam!

Ania | 2014-10-18

Musiałam ją co prawda przeczytać w wielkim pośpiechu lecz nie przeszkodziło mi to bynajmniej w dostrzeżeniu jej niewątpliwych walorów np. humorystycznych. Nie odczuwa się tego ,że Ruth Benedict pisząc o Japonii opierała się na relacjach innych a nie na własnej. Jeśli inne książki owej pani antropolog są pisane w podobnym stylu , a podejrzewam ,że tak jest to bardzo chętnie je przeczytam gdy tylko będę miała chwilę wolnego czasu.

An-Nah | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Mam z tą książką naprawdę wielki problem: z jednej strony jest bardzo rzeczowa i daje sporo ciekawych, wartościowych informacji. Z drugiej: na każdym kroku podkreśla INNOŚĆ Japończyków, pokazuje ich jako kulturę skrajnie odmienną od naszej, aż do tego stopnia, że właściwie żadne głębsze porozumienie nie powinno być możliwe. Mimo szacunku (choć nie wiem, czy szacunkiem jest skrupulatne pomijanie Hiroshimy i Nagasaki w książce napisanej tuż po wojnie), mimo próby zrozumienia, Benedict popełnia grzechy wielu zachodnich antropologów: zatrzymywania się nad innością i esencjalizmu. Należy czytać tę książkę w kontekście epoki, w jakiej powstała. Wtedy była bezcenna, bo rzeczywiście, przepaść między Japonią a światem tak zwanego "Zachodu" była olbrzymia (choć mniejsza, niż osiemdziesiąt lat wcześniej...) i objaśnienie jej przeciętnemu mieszkańcowi Ameryki było potrzebne. Dziś... dystanse się zmieniają, nie tylko przestrzenne. Różnica kulturowa istnieje, ale nie nazwałabym jej przepaścią....

Justa | 2014-01-07
Przeczytana: styczeń 2014

Ewa Klekot w przedmowie napisała "...to, co białemu człowiekowi wydaje się u egzotycznych ludów przerażające, szokujące czy dziwaczne, zawsze ma uzasadnienie w skomplikowanym systemie ich kultury, który należy zrozumieć jako całość, zanim zacznie się jakkolwiek wartościować lub oceniać...". Mnie kultura japońska... zaskoczyła, ale po przeczytaniu tej lektury wiele kwestii stało się jasnych...Pozycja nie traci na aktualności, choć opisuje Japonię połowy wieku XX, to liczne wskazania autorki nadal pozostają trafne.

RInczen | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

Książka „Chryzantema i Miecz” jest ciekawym, napisanym zrozumiałym językiem utworem opisującym kulturę Japonii na przełomie wieków stanowi zarazem ciekawy szkic do portretu amerykańskiego społeczeństwa, gdyż autorka, tłumacząc Japonię swoim rodakom, odwołuje się do wzorów ich własnej kultury jakże odmiennej od japońskiej.Polecam bardzo.

Ilona Lewandowska | 2012-10-16

Dla pasjonatów i studentów. ;) Czytając należy pamiętać, że to ksiązka napisana w roku 1944 przez amerykańską badaczkę. Teorie naukowe może nie przetrwały próby czasu, ale nadal jest to wartościowe źródło wiedzy i w swoim czasie ta ksiązka zrobiła wiele dobrego dla kultury japońskiej i Japończyków. Polecam.

Kubasz | 2012-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2012

Dobra w swoim czasie. Niestety trochę się już zestarzała, chociaż tylko w niektórych aspektach.