Aż do śmierci

Tłumaczenie: Monika Czerniewska
Wydawnictwo: Rebis
Ad Mavet
83-7120-334-9

„Krucjata” oraz „Późna miłość”, dwie nowele składające się na tę książkę, łączy paranoiczna wręcz obsesja ich bohaterów. Strach i nienawiść powodujące dowódcą wyprawy krzyżowej sprawiają, że morduje wszystkich napotkanych w drodze Żydów. Choroby, ustawiczne potyczki, śmierć zamieniają triumfalny pochód w klęskę. Drogę do świętych miejsc otwiera wyzbytym wszystkiego krzyżowcom dopiero pokora. „Późna miłość” to z kolei portret podstarzałego lektora partyjnego, który jeżdżąc po kibucach, ostrzega przed śmiertelnym niebezpieczeństwem, jakie dla Izraela stanowi Rosja. Zagrożenie to wprawdzie już minęło, ale lektor wciąż ma poczucie misji – musi ostrzegać.

Niezwykła wiwisekcja motywów ludzkich poczynań autorstwa najwybitniejszego żyjącego pisarza izraelskiego.

Defenestracja | 2016-08-02
Zuzia | 2016-06-29