rozwiń zwiń

Kroki

Okładka książki Kroki
Jerzy Kosiński Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Klub Interesującej Książki
Tytuł oryginału:
Steps
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8386611162
Tłumacz:
Henryk Dasko
Tagi:
fantazja dusza człowiek
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
355 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
294
86

Na półkach: ,

Książka mnie wciągnęła, ale nie wiem, czy to sprawa języka, pełnego prostoty w obrazowaniu , stylowi narracji, czy różnorodności fabuły, która jako taka nie istnieje, lecz przewija się w postaci powtarzanych wątków.

Skrzętnie skonstruowane dialogi i opisy tworzą mozaikę skomplikowanych scen, obrazów wcale nie pocieszających czytelnika. Niektóre wydają się znikać równie zaskakująco, jak się pojawiły. Mignąć dialogiem i szybkim opisem pozostawić zaledwie posmak czegoś większego. Wizja świata Kosińskiego nie tworzy sensu, życie nie układa się w nic logicznego. Pejzaż dramatu, którego nie ma, bo nie ma świata poza ciałem i materią. To wszystko każe zadawać pytania. Przyciąga magnetyzmem tajemnicy, jaką wokół siebie roztacza zło.

Życie nie ma sensu. To jest straszne. Jawi się jako kompletnie tymczasowy konstrukt, pozbawiony głębszych wartości. Relacje międzyludzkie wydają się być zaledwie igraszką, pustą grą o względy, namiętność lub interes. To nie ma sensu – co robić, nawet pytania nie ma takiego, po prostu czerpać korzyści ze swojej uprzywilejowanej pozycji.

Ktoś zarzucił w komentarzach, że nie ma w nich żadnego pozytywnego akcentu. Po części to prawa, w dużej mierze. Pojawiają się jednak akcenty dobra, przynajmniej w formie niezgody. Jak choćby w krótkim opowiadaniu o mężczyźnie, który nie godzi się na wykorzystywanie chorej psychicznie kobiety przez społeczeństwo wiejskie. Podczas gdy wioska celebruje co niedzielną mszę, on odkrywa brutalną prawdę w szopie przydrożnej, gdzie gospodarz czerpie korzyść z udostępniania kobiety miejscowym mężczyznom. Sprawa zostaje nagłośniona, winni ukarani. On jednak wiedziony ciekawością wraca po jakimś czasie do wioski, by spytać księdza, który wiedział, co się święci, dlaczego tak długo o tym milczał, dawał przyzwolenie. On,dla tzn. wyższego dobra postanowił zachować milczenie, ocalić status quo pozornego ładu moralnego. Dobry dialog bohatera z księdzem, do którego wczytania zachęcam. Nawet w strasznej i ponurej nocy, w której niepodzielnie panuje zło, błyska światło księżyca, dając nadzieję na drogę poprzez ciemną dolinę zła.

Po takiej książce pytania wyrastają jak niemożliwe do zrealizowania obrazy fantazji. Wyrastają niczym plamy rdzy na karoserii, które zdają się nijak komponować w piękny obraz naszej kolorowej rzeczywistości. Czy takie jest życie, czy ludzie czynią życie takim, czy pisarz skrzętnie manipuluje rzeczywistością? Nawet jeśli to nie jest cała rzeczywistość, i jeśli pisarz skrzętnie zbiera w całość pewne kawałki dostępnej wiedzy i wyobraźni jak krawiec z materiału wykrawa garnitur albo fartuch rzeźniczy, to jednak to dobro, które zostało pominięte, nie umniejsza, nie niweluje dziadostwa ludzkiego upadku i różnych świństw. Odbijają się w ludzkich życiorysach, ale dla świętego spokoju i nie gorszenia maluczkich wolelibyśmy pominąć, na szczęście literatura mówi o tym, co niewygodne, trudne, ocala zapomniane, przemilczane, to nie chciałoby się wygłaszać z trybun mówniczych.

Ale nie przesadzajmy, książka nie jest aż tak straszna, można znaleźć opisy większej bezwstydności, rozpusty i nieobyczajności w innych dziełach itp. Kosiński jest trochę bulwersujący, ale nie na tyle by uznać jego prozę za czystą formę epatowania negatywnymi emocjami. Wydaje mi się, że jest to proza operująca czymś więcej, jest klasykiem ocierającym się o styl perwersyjno-ekshibisonistyczny, chcący wyeksploatować dość mocno tematykę ciemnej strony człowieka.

Coś jest w niej pociągającego, bliskiego – może sposób widzenia rzeczywistości, widmo ogromnego zła w człowieku i poza nim, sięgającego poza mechanizmy wolnej woli, przytłaczającego go swoimi mackami. Uff, wystarczy. Jednakże, nie mniej ciekawe byłoby poznanie tych nielicznych,którzy nie wpasowują się w rzeczywistość uległości złu.

Książka mnie wciągnęła, ale nie wiem, czy to sprawa języka, pełnego prostoty w obrazowaniu , stylowi narracji, czy różnorodności fabuły, która jako taka nie istnieje, lecz przewija się w postaci powtarzanych wątków.

Skrzętnie skonstruowane dialogi i opisy tworzą mozaikę skomplikowanych scen, obrazów wcale nie pocieszających czytelnika. Niektóre wydają się znikać równie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    755
  • Chcę przeczytać
    225
  • Posiadam
    175
  • Ulubione
    9
  • 2014
    9
  • Przeczytane dawno temu
    3
  • 2011
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Literatura polska
    3

Cytaty

Więcej
Jerzy Kosiński Kroki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także