Kukułka

Wydawnictwo: Otwarte
Ag2S

Marta ma wszystko, czego może pragnąć kobieta – kochającego męża, dobrze płatną pracę, mieszkanie na ekskluzywnym osiedlu. Ma to wszystko, czego pragnie Iwona, samotna matka dwójki dzieci pracująca jako woźna w szkole. Marta ma wszystko – prócz dziecka, którego pragnie najbardziej na świecie. Ścieżki obu kobiet krzyżują się w dramatycznym momencie ich życia. Czy to spotkanie sprawi, że spełnią...

Ścieżki obu kobiet krzyżują się w dramatycznym momencie ich życia. Czy to spotkanie sprawi, że spełnią się ich najskrytsze marzenia?

Gosia | 2014-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 listopada 2014

Antonina Kozłowska to kolejna z młodych polskich pisarek, z której twórczością było mi dane zapoznać się po raz pierwszy. Jestem pozytywnie zaskoczona. Głównym tematem jest macierzyństwo i chęć posiadania dziecka, więc jest to książka właściwie o kobietach i dla kobiet. Nie wszystko jest jednak takie proste, jak się z pozoru wydaje, bo obsesyjna chęć posiadania dziecka wpływa na związek z mężem, relacje z rodziną i przyjaciółmi, stosunki w pracy i własne zdrowie.
Historia toczy się wokół dwu kobiet: Marta spełniona w pracy, stabilna sytuacja materialna, ale do szczęścia brakuje jej dziecka; Iwona ma dwójkę udanych dzieci, ale mieszka kątem u mamy, mąż ją zostawił, dzieci są dla niej wszystkim i tylko o szczęści dla nich zabiega. Pochodzą z dwóch różnych światów, każda z nich ma swoje marzenia, każda chce mieć to, co posiada ta druga. W pewnym momencie ich losy się krzyżują i tu dochodzimy do sedna sprawy - czyli tematu surogatki.
Autorka porusza wiele ważnych i trudnych tematów:...

gwiazdka | 2015-03-21
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 marca 2015

„Kukułka" porusza tematy bardzo aktualne, problemy z urodzeniem dziecka i z drugiej strony temat matki zastępczej. O ile spodobała mi się Iwona, jedna z bohaterek o tyle druga, Marta nie dała się polubić- owszem, budziła moje współczucie, ale bez sympatii. Powieść ukazuje dwa światy, ten z pieniędzmi, gdzie ludziom wydaje się, że wszystko można kupić i liczy się najbardziej to, co podchodzi pod określenie: MOJE. I drugi świat- z problemami finansowymi, pracą często fizyczną, ale gdzie liczy się bliskość innych- przyjaciół, rodziny. Wszystko pokazane z dwu perspektyw, narratorkami są obie bohaterki. Powieść nie jest czymś wybitnym, czyta się jednak dobrze, bez wielkiego zaangażowania emocjonalnego. Wszystko tylko psuje, niepotrzebne moim zdaniem, przesłodzone lekko, zakończenie. Chyba lepiej wszystko odebrałabym bez dwu czy trzech ostatnich rozdzialików.

Jeżynka | 2016-09-06
Przeczytana: 05 września 2016

Tak się złożyło że w ciągu ostatnich dni trafiają w moje ręce książki które mówią o macierzyństwie. I nie są to przesłodzone historyjki z reklam gdzie pulchne bobaski tulą się do rozanielonych matek ale jakby powiedział klasyk "samo życie".

Pozycją która wpisuje się w ten nurt jest książka "Kukułka" Antoniny Kozłowskiej. Myślę że śmiało można ją włożyć do szufladki z napisem "literatura kobieca zaangażowana społecznie" bo dotyka tematyki o której coraz częściej mówi się głośno: bezpłodności i możliwości radzenia sobie z nią. Przyznam że kilka lat temu, sama spodziewając się dziecka, usłyszałam że co piąta para ma problem z poczęciem. W pierwszej chwili uznałam że te statystyki są zawyżone ale jak zaczęłam rozglądać się wokół swoich znajomych i rodziny to zauważyłam że to problem z którym boryka się coraz więcej par.

Słowem odmienianym przez wszystkie przypadki jest ostatnio in vitro (najczęściej jako temat sporów politycznych co mierzi mnie tak strasznie że nawet nie chcę o tym...

Madi | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Nie wiem jak to się stało,że ostatnio zaczęłam czytać literaturę polską ,od której przez dłuższy czas stroniłam .
"Kukułka "jest moją pierwszą książką Pani Antoniny i po niej widzę,że na pewno nie ostatnią.
Bardzo mi się podobała -przeczytałam ją jednym tchem ,prawie przez jeden wieczór.
Jest to bardzo życiowa i realna opowieść,bardzo bliska mojemu sercu,bo wiem co znaczy chcieć upragnionego dziecka.
Powieść jest pełna emocji -porusza trudne tematy,wzrusza,skłania do refleksji,a przy tym napisana jest prostym językiem i czyta się ją lekko i przyjemnie.

Katarzynka | 2013-11-09
Przeczytana: 05 lipca 2013

"Kukułkę" zaczynałam kilka razy..nie umiałam się do niej zabrać, jednak wreszcie udało się! Marta i Iwona, dwie bardzo różne kobiety. Różnią się dosłownie wszystkim, ale nagle ich drogi krzyżują się ze sobą..
Antonina Kozłowska wspaniale porusza temat, nie należący do łatwych. Temat jak najbardziej współczesny, choć zamiatany pod dywan..mianowicie surogatki.
Przedstawienie sytuacji ze stron obu pań jest bardzo dużym plusem tej książki. Można poznać uczucia każdej z bohaterek oraz ich rodzin.
Tematyka książki choć ciężka, jednakże napisana w sposób bardzo przystępny. Książka..która zmusza do przemyśleń.

summerak | 2014-08-28
Przeczytana: 28 maja 2014

W książce poruszony jest bardzo delikatny temat : sprzedaży własnego dziecka .
Autorka doskonale przedstawiła nam uczucia , pragnienia , emocje dwóch bohaterek : mamy biologicznej tzw surogatki oraz mamy zastępczej która ponad wszystko pragnie dziecka .

Namawiam do przeczytania .

zaczytana | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Oglądałam kiedyś program o indyjskich surogatkach - kobietach, które rodzą dzieci innym kobietom, dając radość i spełnienie małżeństwom. Teraz przeczytałam o tym książkę. W Polsce oficjalnie nie istnieją żadne dane, które określałyby, jak wiele par w naszym kraju szuka matek zastępczych, by dzięki nim stać się rodzicami wyczekiwanego dziecka.
Marta, młoda mężatka, ma wszystko oprócz potomka. Jej próby bycia matką kończą się po piątym razie. Filip nie stara się zmienić sytuacji, ponieważ ma dorastającego syna z pierwszego małżeństwa. Marta niemoc zajścia w ciążę wiąże z karą. Trzynaście lat wcześniej, po nieudanym i krótkim związku z nieodpowiedzialnym facetem, usunęła ciążę.
Iwona, ma męża i niespełnione marzenia ojca, żeby oprócz bycia matką, być kimś jeszcze. Najpierw rodzi się Piotrek, a potem Julka. Darek popada w długi i opuszcza rodzinę, wyjężdżając do Irlandii za chlebem. Potem wszystko układa się według dobrze nam wszystkim znanego scenariusza. Zostaję, poznałem tutaj...

Zofia | 2015-02-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 lutego 2015

Kukułka (Cuculus canorus) - słynie ze zwyczaju podrzucania swych jaj do gniazd drobnych ptaków wróblowych. Jedna samica podrzuca 16-22 jaj o niewielkich rozmiarach i bardzo zmiennym ubarwieniu, często podobne do jaj właściciela gniazda. Pisklę kukułki po wykluciu usuwa inne jaja lub pisklęta z gniazda i jest karmione przez przybranych rodziców. (www.ptaki.info)

„Kukułka” Antoniny Kozłowskiej to mądra książka, wzbudzająca wiele emocji - smutek, radość, rozczarowanie, strach, ale też i nadzieję. Porusza problemy współczesnego świata - bezpłodność, in vitro, zastępcze matki, tzw. surogatki, ciąże niechciane i upragnione, aż do bólu serca i duszy.
Czy pragnienie posiadania dziecka może doprowadzić do obsesji, do depresji?
Co się okaże ważniejsze - geny, czy miłość "inkubatora" do dziecka noszonego pod sercem?
Czy kobieta bezdzietna może się czuć spełniona?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce, zachęcam do przeczytania :)

enga | 2010-09-27
Przeczytana: 21 września 2010

Warszawa, dwie kobiety – Marta i Iwona. Jedna bogata, pracująca w dużej firmie, posiadająca męża, ekskluzywne mieszkanie, wszelkie dobra. Druga biedna, harująca na dwa etaty w szkole i sklepie, mieszkająca kątem u matki, porzucona przez męża. Marta jest bezdzietna, po kilku poronieniach, pragnie dziecka najbardziej na świecie. Iwona ma dwójkę dzieci, ciąża i poród przychodzą jej tak łatwo, jakby była do tego stworzona. Dwie tak różne kobiety, mieszkające od siebie o rzut kamieniem, ale oddalone jakby o lata świetlne. Jednakże połączy je pragnienie jednej, by mieć dziecko, a drugiej, by zapewnić swym dzieciom godne życie.

Pewnego dnia obydwie dowiadują się o surogatkach – zastępczych matkach. Obydwie rozmyślają nad tym wiele, jednakże decydują się na krok zmieniający całe ich życie. Iwona zostaje surogatką dla dziecka Marty i jej męża. Umowa zostaje podpisana, zabieg odbyty i udaje się – Iwona jest w ciąży! Jak dalej potoczą się losy obydwu kobiet dowiecie się po przeczytaniu...

anek7 | 2012-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2012

Po "Kukułkę" Antoniny Kozłowskiej sięgnęłam z pewną obawą wiedząc, że nie jest to książka łatwa czy przyjemna. I faktycznie, chociaż niezbyt wielka objętościowo to jednak niesie w sobie ogrom emocji i nie pozwala przejść obok siebie obojętnie.

Chociaż na oko Kajzerówkę od Słonecznej Doliny dzieli tylko płot z falistej blachy obrośnięty winobluszczem to pomiędzy mieszkańcami tych dwóch osiedli znajduje się przepaść nie do przebycia. Kajzerówka to powstałe w latach siedemdziesiątych blokowisko, zamieszkane przez robotników z pobliskich fabryk - dawniej marzenie młodych małżeństw, dzisiaj, po zamknięciu większości zakładów przemysłowych, miejsce na przetrwanie dla rzeszy emerytów, bezrobotnych na zasiłkach czy nielicznych szczęśliwców posiadających stałą, choć słabo płatną pracę.
Słoneczna Dolina to zamknięte osiedle dla młodych, bogatych pracowników korporacji, przystanek na drodze do własnego domku na przedmieściach.

Beata z Kajzerówki zazdrości tym ze Słonecznej Doliny udanego...