Glinno

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
komiks
komiksy
Lugal

Glinno to mała wieś w centralnej Polsce, a Polska to duży kraj w Europie. Zdawać by się mogło, że w Glinnie jest nudno: rolnicy, zwierzęta, pola i lasy. Ależ nie! Wieś polska pełna jest tajemnic, które dla typowego mieszczucha mogą być śmiertelnie groźne. A jeśli mieszczuch ten ma dodatkowo Lynchowsko-Kafkowskie rozdwojenie jaźni koloru zielonego, to i sam stanie się dla wsi psotnym i...

Glinno to mała wieś w centralnej Polsce, a Polska to duży kraj w Europie.
Zdawać by się mogło, że w Glinnie jest nudno: rolnicy, zwierzęta, pola i lasy. Ależ nie! Wieś polska pełna jest tajemnic, które dla typowego mieszczucha mogą być śmiertelnie groźne. A jeśli mieszczuch ten ma dodatkowo Lynchowsko-Kafkowskie rozdwojenie jaźni koloru zielonego, to i sam stanie się dla wsi psotnym i nieproszonym gościem, którego trzeba będzie zakopać.
Tak oto rodzi się prawdziwy horror w Glinnie horror w polskiej wsi, horror czlowieka.
Jacek Frąś to człowiek z centralnej Polski. Lubi tworzyć komiksy i w roku 2001 za komiks Kaczka, jako Młody Talent, otrzymał nagrodę Alph-Art na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Angouleme. Dla młodego rysownika to jedna z najważniejszych nagród. W odpowiedzi na nią powstało Glinno.
Nad albumem tym Frąś pracował trzy lata w technice, której próżno szukać wsród innych komiksowych albumów. Jako dyplomowany malarz przemycił do komiksu prawdziwy i wyjątkowy w dobie komputerów styl i kolor. Glinno to też komiks wyjątkowy, w każdej ze swych wielu warstw.
Frąś jest również perkusistą zespołu Cool Kids Of Death. Podobno podczas grania koncertów jedną ręką cały czas pracował nad albumem. Wydaje się to ciut skomplikowane, ale w przypadku komiksu takiego jak ten nie mogło być chyba inaczej.
Glinno to po prostu komiks niezwykły.

Jacek Frąś w komiksie „Glinno” opowiedział historię językiem bardzo osobistym, ponadkomercyjnym. Zestawił obraz z treścią w sugestywny sposób, za pomocą doboru właściwych dla tematu środków artystycznego wyrazu. Dzięki silnie wystylizowanej formie i użyciu odpowiednich relacji barwnych, plastyczna opowieść Jacka Frąsia pulsuje ekspresją oraz tajemniczością by na koniec ujawnić swoje ezoteryczne piętno

Arthaniel | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Zaskakująco dobra rzecz. Choć z reguły nie przepadam za "dziwnymi" komiksami (vide "Komarów" i temu podobne), to jednak "Glinno" ma w sobie coś intrygującego. Dla fanów Kafki, Lyncha i Daniela Clowesa - pozycja obowiązkowa.

Przeczytana: 07 kwietnia 2011

Glinno to chyba jeden z bardziej znanych polskich komiksów poprzedniej dekady. Widziałem go w wielu topach i od dawna byłem nim zainteresowany - jednak z racji tego, że nie zbieram polskiego komiksu, pomijałem go programowo. Gdy wziąłem go w ręce, to poczułem, że popełniałem błąd zwlekając z tym tyle czasu - świetna, malarska warstwa plastyczna, piękne, dopracowane wydanie. Miałem już w głowie recenzję: "wielkie osiągnięcie współczesnego polskiego komiksu", "to trzeba mieć!"... jednak kiedy zagłębiłem się w lekturze, Glinno stało się dla mnie jedynie potwierdzeniem słuszności nie kupowania polskich komiksów.

Jacek Frąś - zapatrzony w twórców pokroju Lyncha czy Szulkina ( wymiennie: Burnsa czy Clowesa) - używa gatunku jako punktu wyjściowego, gdy tak naprawdę jego celem zdaje się być wytworzenie metafizycznego niepokoju. Jednak nie jest zbyt dobrym pisarzem i scenariusz, mimo, że obfituje w zwroty akcji, to nie jest ani przemyślany, ani dobrze skonstruowany. To rzecz na tyle...

Grzegorz Kaczmarek | 2013-12-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Znakomite, napiszę więcej w miarę czasu, komiks zasługuje na więcej uwagi niż sugeruje KrzysztofRysz. Póki co sugeruję każdemu zaciekawionemu sprawdzić osobiście kiedy nadarzy się okazja.

Pepper | 2016-09-06

Pięknie utkana plastycznie, scenariusz może nie do końca... Ale! Prace przyjaciół tak trudno oceniać!

keyser_soze | 2015-10-13

Gdybym przeczytał opinię KrzystzofaRyszarda o Glinnie, pewnie spojrzałbym na ten album inaczej. Nie twierdzę, że jest mylna. Rzekłbym, że jest nawet przekonująca, jest w niej kilka ciekawych spostrzeżeń. Ale wiem skądinąd, że ludzie o zmyśle krytycznym (nie mam na myśli niczego zdrożnego: chodzi o ludzi z analitycznym podejściem do sprawy połączonym z dużą wiedzą i doświadczeniem w temacie) mają skłonność do nadinterpretowania pewnych rzeczy. Co Autor miał na myśli? - pyta krytyk i daje prawdopodobną, spójną i koherentną odpowiedź. I wtedy pyta autor: Co miał na myśli krytyk?

Chłonąłem Glinno bez wnikania w warstwę intelektualną i czerpałem z tego czystą przyjemność. Mocne: treściowo i wizualnie.

Tohverus | 2017-06-01
Na półkach: Przeczytane, KOMIKSY, 2017