Kobieta zaklęta w kamień

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ev_

Emilia, główna bohaterka Kobiety zaklętej w kamień, pisarka w średnim wieku, cierpi na dziwną chorobę skóry, w wyniku której jej ciało stopniowo kamienieje. Pozornie spełniona, zakochana w obecnym partnerze kobieta, matka dorosłych dzieci, zaczyna szukać źródła choroby w swojej przeszłości. Wyrusza w podróż by stanąć twarzą w twarz z dramatyczną historią sprzed lat, która wciąż rani ją i jej najbliższych.
Ostatecznie historia Emilii okazuje się opowieścią o sile kobiecości i odwadze poszukiwania własnej tożsamości. Zachęca do tego, żeby nie przegapić drugiej szansy na szczęście. A przede wszystkim - pokazuje, jak obudzić w sobie to, co często w nas martwe, uśpione, skamieniałe. Jak znów nabrać apetytu na życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Anna | 2015-03-24
Na półkach: 2015, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 24 marca 2015

Po przeczytaniu opisu z okładki nastawiłam się na obyczajową historię z wartką fabułą. Tymczasem było to spotkanie głównie z wnętrzem bohaterki, jej przemyśleniami, rozliczeniem z przeszłością, pogodzeniem z teraźniejszością, chorobą. Historia opowiedziana z dużą dozą poezji, metafor. Wymagała skupienia, a zdarzyło mi się kilka razy odlecieć myślami - momentami chyba nie do końca moje klimaty. Bardzo podobały mi się historie znanych osób, głównie pisarzy, artystów. A wpis dotyczący Marilyn Monroe - dla mnie mistrzostwo.

Bed | 2010-11-25
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To książka o uczuciach i to niełatwych. Emilia jest kobietą trudną. Po nieudanym małżeństwie, gdy jej dorosłe dzieci wyprowadziły się, mieszka z przyjacielem, pisze i zastanawia się nad przeszłością. Jakie popełniła błędy w poprzednim związku, dlaczego syn woli mieszkać z ojcem, dlaczego dzieci nie o wszystkim jej mówią. Analizuje to w kółko i czuje do nich żal sama się od nich odsuwając o niczym z nimi nie rozmawiając. Dopiero ciężka choroba zmienia bohaterkę, obserwuje inne chore słucha historii ich życia, czyta o innych kobietach i prowadzi blog. Postanawia coś zmienić. Jak to się skończy? Warto przeczytać. Napisane bez sentymentalizmu. Tytuł nawiązuje chyba nie tylko do choroby.

Ilona | 2011-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 2009 rok

Lekka, inteligenta i niezwykle interesująca książka, nie tylko dla dojrzałych i doświadczonych kobiet. Emilia - matka trójki dzieci, dwóch córek i syna, zakochana w Tomaszu z dnia na dzień dowiaduje się o swojej chorobie, która stopniowo zamienia jej ciało w kamień. Podczas kilkudniowego pobytu w szpitalu koncentruje swoje myśli na Alanie - synu, który postanowił wyjechać do swojego ojca Filipa do Francji. Nie może zrozumieć dlaczego "wybrał" tatę, skoro to ona go wychowała i dzieliła z nim najwspanialsze chwile jego życia. Dochodzi do wniosku, iż zbyt wcześnie osądziła całą tą sytuację. Historia o odnajdywaniu siebie, odpowiadaniu na trudne pytania i podejmowaniu jakże codziennych, lecz trudnych decyzji. O pragnieniu utrzymania idealnej rodziny oraz nie bycia samotniczką we własnych sferach egzystencjalnych. Książka perfekcyjna na nudne zimowe wieczory !

Moreni | 2010-10-09
Przeczytana: 08 października 2010

Książkami Marty Fox zaczytywałam się, nastolatką będąc. W wieku lat około czternastu przekopałam całe zapasy biblioteki, a były dość obfite, bo znalazły się tam: cała seria o pierwszej miłości, seria „Agaton – Gagaton”, „Magda.doc”, „Paulina.doc” i jeszcze jakiś zbiorek opowiadań. Wtedy byłam pełna zachwytów, jak to nastolatka czytająca powieści o miłości i to nie takiej lukrowanej, jak miedzy ciapowatą Belcią a boskim Edziem. Jednak, kiedy po długiej, kilkuletniej przerwie, sięgnęłam po „Świętą Ritę od Rzeczy Niemożliwych”, rozczarowałam się. Książka zupełnie do mnie nie trafiła, a skończyłam ją tylko dlatego, że była niewielkich rozmiarów. Dlatego wieść o najnowszej powieści pisarki przyjęłam ze sceptycyzmem i gdybyśmy nie mieli jej omawiać na spotkaniu DKK, pewnie nie sięgnęłabym po nią. Popełniłabym swoisty grzech zaniechania, a żałowałabym za niego szczerze.

Emilia jest kobietą po pięćdziesiątce, spełnioną zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jest poczytną pisarką i ma...

Katherina87 | 2012-11-21

Wciągająca lektura dla trzech pokoleń kobiet

Marta Fox, podbijająca swoimi powieściami serca nastolatek, dzięki najnowszej książce ma szansę trafić także na nocne stoliki ich mam, a nawet babć. Znana z lekkiego, gawędziarskiego stylu autorka rejestruje kobiecą stronę codzienności, doskonale oddając specyfikę "babskiego doświadczania świata".

Jola Sopińska | 2015-03-13
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Kiedy człowiek zamienia się w kamień i czy może stać się to dosłownie? Czy jeśli jesteśmy kamienni, coś może sprawić że zmiękniemy? I co to jest? Bohaterka książki Marty Fox Kobieta zaklęta w kamień zapada na rzadką chorobę - jej ciało stopniowo będzie zamieniać się w kamień. Ciężka przypadłość zmusza ją do refleksji nad swoim życiem. Z powodu trudnych związków z mężczyznami jej wnętrze było jak skamieniałe – zamknęła się na ciepło i uczucia. Teraz kobieta chce naprawić relacje z byłym partnerem – ojcem jej syna, a także z synem. I choć ciało będzie kamienieć, bohaterka łagodnieje, zaczyna otwierać się i docenia to co naprawdę jest ważne – miłość i szczęście u boku bliskich osób.

Awenturyna | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Ta książka nie wzbudziła mojego entuzjazmu, chociaż z początku bardzo się na nią napaliłam. Dlaczego? Pozwolę sobie wymienić w punktach:
- nie bardzo odpowiada mi język, czasem trochę egzaltowany albo nierealny. A już listy tej Edy to kompletne nieporozumienie, kto normalny do siebie tak pisze i tak się zwraca?! A rozmowa telefoniczna z córką, w której DOROSŁA, WYKSZTAŁCONA kobieta z sukcesami zawodowymi na koncie mówi: Lowjam Cię!
O Matko Przenajświętsza, dlaczego ja muszę czytać takie rzeczy? To jest obraza dla mojej inteligencji i estetyki.
- uczucia, emocje, jeszcze raz uczucia, znowu emocje - nic innego w tej powieści się nie liczy, związek pomiędzy Emilią a Tomaszem jest pełen zrozumienia, UCZUĆ I EMOCJI. Pomocy! Uciekać! Przecież oni praktycznie o niczym innym nie mówią. Żyją w świecie tak odrealnionym, że momentami czytać się odechciewa
- w powieści niby jest jakaś choroba, ale mam wrażenie, że zarówno ona, jak i pobyt w szpitalu traktowane są z przymrużeniem oka. Ja...

Anna | 2014-11-14
Przeczytana: 09 listopada 2011

"Kobieta zaklęta w kamień" Marty Fox to powieść dla kobiet dojrzałych. Książka bardzo ciekawa, chociaż nie nowość.Tym bardziej ciekawa, że oprócz fikcyjnej fabuły przybliża czytelnikowi ciekawostki z życia prawdziwych, znanych kobiet.
Bohaterka prowadzi blogowe zapiski o "kobietach mądrych i szalonych, świętych i samotnych, kochających, wściekłych, cierpiących i upokorzonych", takich jak Frida Kahlo, Oriana
Fallaci, Sydonia von Borch, Emily Dickinson, Anne Sexton, Marilyn Monroe czy Maria Skłodowska-Curie. Bardzo dobra książka.Polecam!

Elżbieta | 2012-01-04
Przeczytana: czerwiec 2011

Książka przydatna w chwilach zwątpienia , chorobie; pozwala zdystansować się wobec przemijania, starzenia. Piękna opowieść o miłości i jej obliczach.

DafNe | 2010-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 13 sierpnia 2010

Książka średnia.
Dlaczego? Dlatego, że przedstawia historię kobiety w taki sposób, w który do mnie nie "przemawia". Pomysł, owszem, był. Jednak opisane życie głównej bohaterki nie było wciągające. Autorka nie skupiła się na jednym, konkretnym aspekcie, przez co wyszedł misz-masz, czyli wszystko wrzucone do jednego worka i przedstawione powierzchownie. Może gdyby tak skupić się na psychologii pani Emilii, lepiej byłoby się wczuć w bohaterkę oraz ją zrozumieć.
Aaaa... i pojawiająca się w treści podróż Emilii do Francji, mało znacząca. To znaczy, pewnie ważna dla bohaterki, ale opisana w taki sposób, w który wydawało mi się, że jest to podróż od niechcenia. Taki... chwyt na Paulo Coehlo (tak mi się skojarzyło, heh).

Podobało mi się natomiast umieszczanie wpisów z blogu, który był prowadzony przez Emilię, a dokładniej mam na myśli notatki o osobach znanych, które w swoim życiu wiele przeszły. To jak mały hołd złożony tym ludziom. Dzięki temu poszerzyłam swoją wiedzę. Za to wielki plus.