Władca skalnej doliny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Grizzly
megiddovl

Inne wydania

Piękna opowieść o przyjaźni dużego niedźwiedzia z małym niedźwiadkiem oraz o zetknięciu myśliwego ze swoją zwierzyną łowną oko w oko.

Ilustracje Krzysztof Grzondziel.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 2095

Jedna z kilku książek, które odziedziczyłam po dziadku. Szara, bez okładki, ale dla mnie cenna pamiątka. Jako dziecko czytałam kilkakrotnie.

Robevil | 2014-11-29

Jedna z najpiękniejszych historii o zwierzętach.
Niedźwiedź jako okrutna bestia, która jednak okazuje się wspaniałomyślna i człowiek ten doskonały,który dostaje drugą szansę...
Krótkie, straszliwie czytliwe, wzruszajace do bólu
Zdecydowanie na plus

Jak to jest, że już w 1900 roku Curwood dochodzi do wniosku, że trudno chlubić się udanym polowaniem, że trudno czerpać przyjemność z zabijania majestatycznych i pięknych, dzikich choć bliskich nam, istot... a dzisiaj nadal się to robi? Wszak nawet sam Minister Środowiska kraju zwanego Polską czerpie z czyjegoś cierpienia ogromną radość, nie ma dla niego niczego lepszego niż wpakować innemu żyjącemu zwierzęciu kulkę w łeb i patrzeć, jak ono umiera. Curwood pokazuje nam, odzywając się swoim książkowym głosem sprzed 100 lat, że piękniej jest z naturą koegzystować, zachwycać się nią, i przyjmować ją taką jaką jest: dziką, czasem straszną, ale i zapierającą dech w piersiach. Przecież jesteśmy jej częścią. Niczym więcej niż rozumnym zwierzęciem, takim samym jak wilk, niedźwiedź, pies czy kruk. Tylko z odpowiednio rozbudowaną kulturą przekazywania myśli kolejnym pokoleniom, z wysublimowanym językiem. Z wszystkich nas leje się ta sama myśliwska "farba", wszyscy czujemy tak...

Nemerle | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Piękna, czarująca opowieść o dziczy i "duchu natury". Esencja powieści Curwooda. To brutalny i olśniewający świat, ale jednocześnie sprawiedliwy. Dopiero człowiek wprowadza do niego chaos.

Glamrida | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Książka pt "Władca skalnej doliny" J. O. Curwooda to genialna i wzruszająca powieść opowiadająca o przygodach dwóch niedźwiedzi - wielkiego niedźwiedzia Tyra, który jest władcą skalnej doliny oraz jego małego podopiecznego - niedźwiadka imieniem Muskwa.

W tej powieści można znaleźć wiele wartości - opiekuńczość, poświęcenie, miłość, zadośćuczynienie za popełnione błędy i wreszcie bardzo wzruszające i niczym nieuzasadnione wybaczenie wszystkich win, a przez to także zmienienie swego dotychczasowego życia na lepsze.

Książka może przybliżyć nam życie i zwyczaje dzikich zwierząt, ale przede wszystkim ma nas wiele nauczyć o naszym własnym życiu - życiu ludzi. Serdecznie polecam! :)

migotka | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Z ogromnym sentymentem przeczytałam "Władcę ..." ponownie, gdy podczas porządków odnalazłam książkę na strychu. W tej książce jest wszystko co kocham - dzika przyroda, zwierzęta, przygoda. W porównaniu z dzisiejszymi wielotomowymi seriami książka jest krótka, ale treściwa. Akcja toczy się właściwie wokół jednego wydarzenia jakim jest polowanie na niedźwiedzia, jednak możemy ją śledzić raz oczami wspaniałego grizzly, a innym razem oczami myśliwych. Historia jest przejmująca i wciąga aż do nieprzewidywalnego zakończenia. Książki Curwooda to dla mnie wspaniałe wspomnienie z dzieciństwa.

RudaDama | 2017-05-28
Przeczytana: maj 2017

Książka, która już dwukrotnie przeniosła mnie i moich synów do świata dalekiej północy. Świata, gdzie zwierzętom żyło się lepiej bez nas i gdzie wkroczyliśmy niosąc ból i śmierć.
Bardzo wciągająca i wzruszająca opowieść o przyjaźni ogromnego grizzly i malutkiego niedźwiadka innej rasy. Historia tym bardziej przejmująca, że zdarzyła się naprawdę i spowodowała zwrot o 180 stopni w spojrzeniu Autora na kwestię polowań na dzikie zwierzęta.
Autor doskonale rozumie zachowania zwierząt i przedstawia je w prawdziwym ich środowisku, jednak nie infantylnie na zasadzie dodawania zmyślonych dialogów, a prawdziwego studium ich zachowań i zwyczajów. Przy tym zarysowuje historię do głębi przejmującą, nie tylko małoletnich czytelników.
Polecam wszystkim miłośnikom zwierząt i piękna górskich krajobrazów.

Mary14 | 2013-06-03
Przeczytana: 31 maja 2013

Piękna, poruszająca historia o grizli imieniem Tyr, który ucieka przed ludzmi chcącymi go zabić. Przypadkiem dołącza do niego mały osierocony niedźwiadek o imieniu Muskwa, który razem z nim ucieka i wędruje na gody do niedźwiedzicy Iskwao. W tym czasie ma doskonałą szkołę życia i wyrasta na wspaniałego misia. Pewien człowiek był dla niego bardzo łaskawy i zostawił oba misie w spokoju, nie zabił ich.

Frodo | 2016-01-30

Ta książka jest bardzo zaskakująca. Dorosły niedźwiedź "adoptuje"
małego niedźwiedzia, przeżywają przygody, a dorosły broni małego i
z czasem się do niego przywiązuje. Curwood pokazuje jakie emocje
mogą mieć niedźwiedzie. To bardzo piękna książka polecam ją każdemu.

Ukochana książka z dzieciństwa. :)