Głód dotyku

Tłumaczenie: Emilia Kiereś
Cykl: Wskrzeszenie Magii (tom 1)
Wydawnictwo: Akapit Press
Skin Hunger

W świecie, w którym żyje Sadima, magia została zakazana, a ubogich wieśniaków pozostawiono na pastwę oszustów i szarlatanów. Jedna z takich "czarownic", ukradłszy nieliczne rodzinne kosztowności, zostawiła matkę Sadimy na pewną śmierć w dniu, w którym dziewczynka przyszła na świat. Ślady prawdziwej magii ocalały jednak w starych wierszach i legendach, a także w ludziach takich, jak Sadima. W obawie przed wyśmianiem i odrzuceniem ukrywa ona swoje ciche porozumienie ze zwierzętami. Plotki o jej darze docierają w końcu do Somissa, młodego arystokraty, opętanego ideą ożywienia magii. Wysyła on swojego zaufanego sługę, Franklina, aby odnalazł dziewczynę. Radość Sadimy, wywołana możliwością wyjawienia tajemnicy, przeradza się w miłość do człowieka, z którym tę tajemnicę dzieli. Jednak nierozerwalna więź łącząca Franklina z genialnym i niebezpiecznym Somissem prowadzi dziewczynę w pułapkę. Sadima staje przed decyzją, która rozdziera jej serce.

Kilka wieków później magia odżywa, jest jednak ściśle kontrolowana przez czarnoksiężników w odosobnionej akademii czarów. Dostęp do niej mają wyłącznie ludzie zamożni. Hahp, spisany na straty syn bogatego kupca, zostaje zmuszony do nauki w akademii. Tam nawiązuje znajomość z Gerrardem, chłopcem w niewyjaśniony sposób przyjętym do szkoły magii razem z dziewięcioma synami możnych i bogatych. Tylko jeden z dziesięciu uczniów ma ukończyć szkołę – a pierwszy warunek, jaki stawia akademia, to przetrwanie.

Sadimę i Hahpa dzielą całe pokolenia, jednak w zaskakujący i nieodwracalny sposób ich losy zostają połączone. Opowiada o tym ta olśniewająca książka, będąca pierwszą częścią mrocznej, złożonej i frapującej trylogii autorstwa Kathleen Duey.

"Głód dotyku" to finalista National Book Award.

źródło opisu: [Akapit-Press, 2009]

MountainTobacco | 2014-03-04

Głód Dotyku to dopiero pierwsze drzwi otwierające niesamowitą trylogię Kathleen Duey. Przepełnioną tajemnicami, przygodami i najprawdziwszą magią, w której wraz z młodymi adeptami sztuki magicznej przyjdzie nam doświadczyć samotności, bezsilności i głodu... Piękny styl pisania, jakim posługuje się autorka trylogii wprost porywa nas do tego fantastycznego świata na tyle skutecznie, że zapomnimy o codzienności, aż do ostatniej strony trzeciego tomu... Jednym słowem: Polecam!

Intueri | 2011-03-15
Przeczytana: 2009 rok

Brutalny obraz magii

Powieść „Głód dotyku” autorstwa Kathleen Duey, będącą pierwszym tomem cyklu „Wskrzeszenie magii”, ukazała się w Polsce w 2009 roku nakładem wydawnictwa Akapit Press. Mam wrażenie, że nie wzbudziła większych emocji i przeszła bez echa. Wydaje się, że zupełnie niesłusznie. Książka adresowana jest do młodszego – nastoletniego – czytelnika. Na język polski przełożyła ją córka znanej i cenionej polskiej autorki dla dzieci i młodzieży Małgorzaty Musierowicz, Emilia Kiereś.
Na pierwszy rzut oka mamy w powieści klimat bardzo podobny do tego, jaki odnaleźć można w książce J. K. Rowling. Lwia część akcji dzieje się bowiem w akademii magii. Jednakże…. nic bardziej mylnego nad pierwsze wrażenie! Na tym bowiem podobieństwa się kończą. Kathleen Duey tworzy niezwykły, nowatorski świat. Sam sposób narracji jest nietypowy jak na powieść fantasy – autorka przeplata ze sobą dwie rzeczywistości. Pierwszą z nich jest bliżej nieokreślona, odległa przeszłość. Świat, w którym nie...

Kidaya | 2013-12-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Świetna książka! Choć czytałam ją stosunkowo dawno i została przysłonięta przez wiele innych pozycji, za które się później zabrałam, to i tak nigdy o niej nie zapomnę. Wciąż mam w głowie niektóre sceny z życia Sadimy i Hahpa i jestem niezmiernie ciekawa, co stanie się z nimi dalej. Mam nadzieję, że autorka zdecyduje się na napisanie trzeciej części, bo z tego, co słyszałam niestety nie zamierza dokańczać trylogii... Według mnie głupota, no bo po co zaczynać coś, a potem tego nie kończyć?... nieważne. Naprawdę serdecznie polecam tą lekturę. Nie będę się rozpisywać nic o akcji, bo mogłabym zdradzić za wiele :> Sami musicie sięgnąć po tę niesamowitą książkę.

Jijo | 2011-07-26
Przeczytana: czerwiec 2011

Moja opinia o tej książce?! Och, jest świetna!
Pięknie napisana, chociaż bez zbędnych upiększeń i przesłodzeń.
Naprawdę pokochałam Sadimę. Obydwie historie w książce wciągają, czasami miałam tak, że chciałam bardziej przeczytać to o Sadimie, a czasem o Haphie. Świetna powieść fantasy. Od razu sięgnęłam po następną część.

Kamila | 2010-09-29
Przeczytana: 28 września 2010

Jak sam tytuł mówi, książka pokazuje nam, czym jest Głód dotyku - tęsknotą. Kathleen Duey przedstawia dwie historie, na pozór zupełnie nie mające ze sobą nic wspólnego. Każdy z głównych bohaterów pochodzi z innej rodziny - Hahp z bogatego domu, gdzie dla ojca był nikim; Sadima z biednej wioski, wychowana została przez brata. Pewnego dnia przenoszą się w innym, nieznany im świat.

Z czasem jednak okazuje się, że bohaterowie tęsknią za innym życiem. Uczą się wytrwałości, cierpliwości, przyzwyczajają do głodu. Szukają wolności i życiowej przestrzeni. Nie zależy im na powrocie do domu, ale na znalezieniu sobie swojego miejsca na Ziemi, gdzie mogliby ułożyć sobie nowe życie.

W książce zafascynowało mnie dwóch bohaterów: Somiss i Gerrard. Nie są to postaci pierwszoplanowe, ale podoba mi się w nich ich zagadkowość, tajemniczość i samotność. Mają własny cel, nie poddają się i dążą do niego pomimo przeszkód i niepowodzeń.

Czytając "Głód dotyku" zrozumiałam, jak ważna w życiu jest choćby...

BlackHole | 2011-05-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2011

Książka, po którą naprawdę warto sięgnąć.

"Głód dotyku" jest opowieścią, którą odczuwa się bardzo wyraźnie. Podążając losami bohaterów, przeżywamy wszystko razem z nimi. Z każdą kolejną stroną przepływają na nas emocje, które są udziałem postaci.

Cykl "Wskrzeszenie magi" to historia którą warto poznać,a która ma coś takiego w sobie, że chcemy więcej i więcej.

Clarissa21 | 2015-05-06
Przeczytana: 03 maja 2015

,,Nie oceniaj książki po okładce" - powinno być moim mottem życiowym!!!

Przeczytałam opis, kilka recenzji, ,,zajarałam" się okładką (okładka drugiego tomu też jest super) i jeszcze ten super tytuł! Po prostu ideał!

Nic bardziej mylnego! Akcja ciągnie się jak flaki z olejem, okropny pomysł z przeskakiwanie miedzy jednym bohaterem, a drugim!

Najgorsze było to że ,,rozdział" (bo trudno tak nazwać dwa lub trzy akapity tekstu) zawierał w sobie opis jak to główna bohaterka posprzątała kuchnię i trochę popisała... bla bla bla i koniec rozdziału, przeskok na drugiego bohatera, który wstał, poszedł na lekcję i wrócił głodny do celi i tyle. Dosłownie nic się nie dzieje cała akcja książki opiera się na jej braku! Mnóstwo pytań bez odpowiedzi, wskrzeszenie magii (dobre sobie) wątek opiera się na tym że jeden z bohaterów chce to zrobić i tyle!
Jestem po prostu wściekła że ludzie piszą jaka ta książka jest super że dawno takiej dobrej książki nie przeczytali, mydląc tym oczy...

vocalistka | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Głód dotyku to książka nietypowa. Z jednej strony mam ochotę powiedzieć, że świetnie mi się ją czytało a z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że kilka razy denerwowałam się i musiałam odłożyć lekturę na parę godzin. O co chodzi? Wyłącznie o jedną rzecz. Ponieważ rozdziały książki na przemian mówią o historii Sadimy i Hahpa w momencie kiedy treść zdążyła mnie już wciągnąć nagle rozdział się kończył xD Na szczęście następny rozdział okazywał się wcale nie gorszy od poprzedniego, mimo iż opowiadał inną historię a tu nagle znów boom - koniec rozdziału... Książka zdecydowanie przypadła mi do gustu i polecam ją każdemu kto chciałby oderwać się od typowej fantastyki z licznymi pościgami i opisami walk, schematy oddychania są równie wciągające ;P

Gracenta | 2013-12-27

Natrafiłam na książkę przypadkiem i moje zainteresowanie nią wynikło ze skojarzenia jej z Trylogią Czarnego Maga, której nie jestem wielką fanką, ale wydała mi się „nieszkodliwą” lekturą. Za taką również uważałam „Głód dotyku”, niestety się pomyliłam. Była… nudna.
Autorka miała dobry pomysł, ale gorsze wykonanie. Dwuosobowa narracja nie pozwalała mi się skupić na głównych wątkach ani do końca zrozumieć fabułę. Nie polubiłam Sadimy ani Hahp’a.
Liczyłam na jakieś wielkie buum, punkt kulminacyjny, po którym zacznie toczyć się wreszcie jakaś akcja. A tutaj nic. Żadnego dreszczyku emocji, przeżywania co się stanie za chwilę. Ziewałam, nieraz nawet nie patrzyłam na to, co czytam, bo wiedziałam, że za parę stron będzie to samo i łatwo domyślę się, co się stało Sadimie bądź Hahp’owi.
Cudem dotrwałam do końca i z pewnością nie sięgnę po drugi tom.

Magdalena | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Muszę przyznać, że byłam bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką. Kupiłam przy okazji promocji z wielką niepewnością. Obwiałam się, że będzie to głownie romansidło w "Zmierzch'owym" stylu, a tutaj... proszę. Ciekawie skonstruowany świat. Dwie historie dzielące pokolenia, które wiadomo, że się łączą ale nie wiadomo jak. Magiczny, momentami przerażający świat. Czułam się jak przy czytaniu "Mariny" Zafona. Jest to książka, którą zachowam i będę cztać moim dzieciom przed snem. Nie mogę się doczekać przeczytania kolejnych tomów.